לדלג לתוכן

תכנות לילדים באמצעות Game Maker/יצירת דמות (sprite)

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

מהו sprite (ספרייט)?[עריכה]

התרגום המילולי למילה "sprite" הוא "שדון". בגרפיקה, "sprite" היא מפת סיביות המייצגת עצם כמו דמות. רוב המשחק בנוי על דמויות, כי זה בעצם מה שרואים על המסך (למעט הרקע). זה באופן כללי sprite, דמות.

איך יוצרים דמות?[עריכה]

ישנם כמה אפשרויות, וכעת נעבור על שתיים מהם. קודם כל, מצאו בתפריט הצדדי את sprites, לחצו עליו בעזרת כפתור העכבר הימני ובחרו "create sprite".

א'- להשתמש בדמות מוכנה מהמחשב[עריכה]

בכדי להשתמש בספרייט מוכן (אפשר להשתמש בכל תמונה שהיא): לחצו פעמיים על sprite ריק. לחצו על הכפתור load sprite שימצא קרוב לראש החלון הקופץ שייפתח. עכשיו נותר לכם רק לבחור. אחרי שתבחרו, תוכלו לערוך את התמונה (המשיכו לקרוא)

ב'- עריכת דמות או הכנת דמות חדשה[עריכה]

פתחו ספרייט כלשהו, ובחרו edit sprite, הכפתור השלישי. אם אתם רוצים דף חדש, לחצו על סמל הדף שליד ה"וי". אם אתם רק רוצים לערוך דמות קיימת, לחצו פעמיים על הדמות שנמצאת על המסך. תוכלו גם להשתמש בתפריטים למעלה. נסו אותם! לדוגמה, אם יש לכם דמות שנמצאת על רקע אחיד ואתם רוצים למחוק אותו, לחצו על "image", ואז "erase a color".

איך מנפישים דמות?[עריכה]

איך למשל גורמים לדמות ללכת? פשוט מאוד! כשאתם לוחצים על edit sprite, הוסיפו עוד תמונה/ העתיקו תמונה קיימת ושנו אותה. לחצו בצד על "show preview", ותראו מה התוצאה. תוכלו לראות במהירויות שונות (למטה), אך זכרו! אם תשנו מהירות, זו לא תהיה המהירות המוצגת במשחק! המהירות המוצגת במשחק היא 30.

לבסוף, אחרי הכל, לחצו "וי" ואז הסתכלו מעל כפתור ה"וי" של החלון הקופץ הראשון. יש שם כפתור שנקרא center, אמצע. לחצו עליו- הוא ממקם את אמצע הדמות בשבילכם.