לדלג לתוכן

שפות מתוכננות/מתחיל/מערכות כתיבה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

בסדר, יש לך את הצלילים והמילים שלך, אבל אתה חושב שהאלפבית הזה שאנחנו משתמשים בו הוא משעמם? ובכן, יש לך מזל! דף זה יתן לך כמה רמזים וטיפים ליצירת מערכת כתיבה משלך.

סוגי הכתב[עריכה]

סמל אחד להברה שלמה.

רק סמלים לעיצורים .

עיצור אחד לסמל עם מעט סימנים לתנועות.

סמל נפרד לכל עיצור ותנועה .

סמל אחד לכל יחידת משמעות או מושג .

סמלים[עריכה]

כעת, כשבחרתם את סוג הכתב הרצוי, תוכלו לעצב את הסמלים עצמם. הנה כמה דברים שכדאי לזכור:

חשוב כמה סמלים נפרדים תצטרך. איך אתה קובע את זה תלוי בסוג הכתב שבחרת. במערכת כתב עם הרבה מאוד סמלים, סביר להניח שתרצה שלרוב הסמלים יהיה כמות נכבדת של פרטים, כך שניתן יהיה להבדיל ביניהם בקלות.

תרבויות רבות החלו לכתוב עם תמונות בסיסיות של חפצים, כמו המאיה הקדומה או המצרים באמצעות הירוגליפים. תמונות אלה היו פשוטות ונשחקו לאורך זמן לצורות מופשטות יותר. לדוגמא, האות A מקורה בגליף המייצג את ראש השור.

אם אתה מעדיף להשתמש בסמלים אתה יכול לעשות אותם ביד או להתחיל בתמונות ולכתוב אותם במהירות בעט או במברשת כדי לראות איך הם משתנים.

אם יותר מדי סמלים דומים מאוד או סתם גרסאות שהופכו לסמלים אחרים, הם יכולים להיות מבלבלים מאוד לקריאה. אם כי אם אתה יוצר שפה סודית, זו עשויה להיות המטרה שלך.

חשוב היכן כתוב הכתב שלך. אותיות מגולפות או חרוטות נוטות להיות בעלות קווים קשים, בעוד שלעתים קרובות יזרמו אותיות שנכתבו באמצעות מכחול. למערכת כתב שמקורה כקשרים הקשורים בחוט - טכניקה עתיקה נפוצה לשמירת רשומות - עשוי להיות כתוב קו חיבור באמצע כל אות.

ניתן ליצור גרסה חטובה של הכתב שלך על ידי כתיבת כל אחד מאותיותיך במהירות האפשרית. אם אתה מוודא שהם עדיין נראים שונים זה מזה, אך משמיעים אותם מספיק למהירות, הם צריכים לצאת עם צורה קלילה קיימא.

כמה קטנים הגליפים שלך יכולים להגיע לפני שאבדו הפרטים וקשה מדי להבדיל זה מזה? אם אתה מתכנן ליצור גופן למערכת הכתיבה שלך זה יהיה חשוב.

כיוון כתיבה[עריכה]

אוקיי, עכשיו יש לך את הצלילים ואת הסמלים שלך, אבל יש לך עוד דבר אחד להבין: באיזו דרך ייכתבו המילים.

מלמעלה למטה.

משמאל לימין.

מימין לשמאל.

מלמטה למעלה.