לדלג לתוכן

שפות מתוכננות/ביניים/סימון צלילים

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

תאר לעצמך שאתה הולך למדינה אחרת. אתה לא יכול לדבר בשפה של המדינה הזו, אז אתה תופס ספר טיולים עם כמה משפטים נפוצים. נניח שאתה נוסע לצרפת, ואתה רואה שהדרך שבה אתה מבקש את המלון היא "S'il vous plaît, où est l'hôtel?". תנסה להגיד את זה. אם אתה לא יודע לקרוא צרפתית, אולי אתה מנסה לקרוא את זה כמשפט באנגלית. זה פשוט לא טוב, כי אולי תקרא את זה משהו כמו "Sil vooze plate, ow ehst low-tel", שלא נשמע כמו המשפט הצרפתי שרצית לומר.


כדי למנוע דברים כאלה לקרות, הומצא אלפבית המייצג את הצלילים הנפוצים ביותר בכל השפות על פני כדור הארץ, הנקרא האלפבית הפונטי הבינלאומי , או IPA. על מנת לייצג כל צליל באמצעות סמל בודד, מעצבי ה-IPA יצרו הרבה מאוד אותיות חדשות - אותיות רומיות גדולות וקטנות שטופלו בנפרד, גרסאות שונו של אותיות רומיות המסובבות אותן, הופכות אותן או מוסיפות ווים, לולאות או מוטות אליהם, אותיות יווניות וכמה סמלים שהם חדשים בחלקם או לגמרי. IPA הוא כלי בעל ערך רב עבור בלשנים, אבל יש גם חיסרון לכל אותם סמלים מיוחדים. לא קל להוסיף אותם למסמכים אלקטרוניים - אין מפתח במקלדת רגילה עבור, למשל, ɰ - וגם קשה להציג אותם - עם כל הפרטים הקטנים האלה, הם דורשים רזולוציה גבוהה יותר מטקסט רגיל (כלומר, ASCII רגיל), ותוכנות מחשב רבות אינן יכולות להציג אותן כלל. כדי לעקוף את הבעיות הללו, אנשים המציאו חלופות שונות ל-IPA באמצעות תווי ASCII סטנדרטיים (אם כי כמובן שחלופות אלו זקוקות לפעמים ליותר מתו אחד כדי לייצג צליל בודד). עבור ספר זה, אנו הולכים להשתמש בחלופה אחת כזו שתוכננה על ידי ועבור מתכנסים, הנקראתConlang X-SAMPA , או בקיצור CXS . ( השם המלא , למקרה שאתה סקרן, הוא "Conlang Extended Speech Assessment Methods Phonetic Alphabet").

יש תרשים של שמות צליל CXS זמין בנספח. אל תדאג, אתה לא צריך לדעת את כל הצלילים האלה עכשיו; הסעיף הבא יציג בפניכם כמה מהאנגלים הנפוצים יותר. ישנם כמה דפוסים כלליים שעשויים לעזור להגיב מהסידור הכולל של CXS. (אל תוציא את עצמך מנסה לשנן דפוסים אלה; זה אמור להספיק מאוחר יותר שנחשפת אליהם עכשיו.) רוב העיצורים מתחילים באות; אם יש צורך בסמלים נוספים, הסמלים הנוספים בדרך כלל אינם אותיות, ואם יש אות נוספת קודמת לה קו תחתון, כמו " p_d " או " B_o ". רוב הספרות משמשות לייצוג תנועות. הסמל האחורי, הציטוט האחורי, טילדה ונקודה-פסיק, ` ~  ; ", משמשים רק כמתאמים אחרי משהו אחר כדי ליצור צליל שונה - אם כי יתברר שמתוכם, ציטוט אחורי, טילדה ונקודה-פסיק משנים את הצליל באופנים אחידים, בעוד ש-Lexlash פירושו בדרך כלל "משהו דומה ל", ו משמש מדי פעם ליצירת סמל חדש ללא קשר כלל לישן. סמל הקו התחתון, " _ ", משמש רק כמפריד בין סמלים אחרים בייצוג של צליל בודד.

CXS הוא אלפבית פונטי יחיד שימושי אם אתה יכול ללמוד רק אחד, ולא נצפה ממך ללמוד אף אלפבית פונטי אחר עבור ספר זה. אבל, עם זאת, תמצא גם IPA בשימוש שגרתי על ידי מתכנסים במסמכים מוגמרים (כמו מצגות שקופיות, או תיאורי שפה שנועדו להדפסה על נייר); אז כנראה שישתלם לך להכיר קצת גם את IPA. כדי לעזור לך עם זה, הגדרנו תרשים המציג גם IPA וגם CXS יחד , לשם השוואה.

הבחנה בין צלילים לאותיות

[עריכה]

אולי שמתם לב במהלך השיעור למתחילים על צלילים שהייתה בעיה כלשהי להבחין בין הצלילים שאנו אומרים לבין המילים שאנו כותבים. כדי לפתור בעיה זו, בלשנים נוטים לכתוב צלילים - הנאמרים - בין זוג קווים קדמיים (//) ואותיות - שנכתבות - בין סוגריים של זווית (<>).

לדוגמה, המילה האנגלית ship כתובה <ship> ומבוטאת / SIp / (ב-CXS, או /ʃɪp/ ב-IPA).