שפות מתוכננות/ביניים/הקדמה לשלב הביניים

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

רמת הביניים של ספר זה מיועדת למי שמכיר את האלמנטים הבסיסיים של קונלונג (או של שפות בכלל) שרוצים ללמוד כיצד ליצור קונלונג עם עומק נוסף. מטרתו היא להכיר את המבנה הפנימי של אלמנטים שונים של השפה, ומינוח בסיסי לדיון בהם. זה מניח היכרות מוקדמת עם מונחים טכניים רק עד לרמה המינימלית המוסברת על ידי רמת מתחילים.

תיאוריה ופרקטיקה[עריכה]

הטרמינולוגיה המוסברת ברמה זו, וניתוח מבנה השפה המתואר בטרמינולוגיה זו, הם כלים שימושיים לחיבור. הם נותנים לך מפה שבעזרתה תוכל לנווט בטריטוריה העצומה של השפה. עם זאת, בזמן שאתה לומד את הכלים השימושיים האלה, זכור שהמפה אינה הטריטוריה.

ראשית, הם כלי ניתוח , וזה לא בהכרח מתאים להם לבניית שפות. על ידי שבירת משהו לחתיכות אתה יכול לתאר אותו, ואז לנסות להבין איך הוא הורכב מלכתחילה; אבל הדרך שבה פירקת את זה כנראה לא כמו שהיא הורכבה, במיוחד אם זה משהו מאוד מורכב. שפה - כפי שצוין בקהילה המתחברת - היא הדבר המורכב ביותר שבני אדם עושים. תכונות נאטלנג מוזרות אינן אקראיות; אם אתה משתמש בניתוח של בלשנים כתפריט של דברים לעשות, במקום לעבוד מהסיבה והאופן שבו התכונות הללו נוצרות, יש סיכון שהקשר שלך יקבל תחושה מלאכותית מוזרה.

ניתוח השפה של בלשנים עשוי לעבוד רק לפעמים. יש שפות שאין להן הברות (או לפחות כמה בלשנים חושבים). לפעמים קשה להיות בטוח מתי דברים הם או לא מילים נפרדות. מילים לרוב אינן מסווגות בצורה מסודרת לחלקי דיבור סטנדרטיים. לחלופין, הניתוח עשוי להיות (או עלול להיות חשוד כ ) תיאורי בלבד, ללא מבנה סיבתי מאחוריו; בלשנים אחדים הציעו כי ארגטיביות (תכונה שזכתה לפופולריות מסוימת בקרב משתתפים, ושאליה נגיע ברמה המתקדמת) היא רק מאפיין שטחי של השפה, האופן שבו "יש לו נוצות כחולות" הוא מאפיין שטחי של חלק מהבלשנים. ציפורים שלא ממש מספרות לך שום דבר חשוב על ביולוגיה של ציפורים.


טרמינולוגית הניתוח המוצעת כאן היא שימושית; אנחנו צריכים דרך לדבר על שפה. רק אל תתן לזה להגביל את ההבנה שלך, או את היצירתיות שלך.

מה יש ברמה הזו?[עריכה]

כל חלק נועד לכסות פרטים על היבט אחר של שפות, טבעיות ובנויות. הסעיפים הם:

סימון צליל : לשפות שונות - או אפילו ניבים שונים של אותה שפה - עשויים להיות כללים שונים לגבי אופן ההגייה של מילים כתובות. חלק זה מציג אלפבית לייצוג רק את צלילי הדיבור האנושי, לא משנה באיזו שפה נעשה שימוש בצלילים. פונטיקה ופונולוגיה : כיצד צלילי שפה (פונטיקה) משתלבים יחד ליצירת מערכת (פונולוגיה). דקדוק : כיצד מילים משתנות ומתחברות כדי לקבוע משמעות. היסטוריה : כיצד שפות משתנות לאורך זמן. מערכות כתיבה : הייצוגים הכתובים הרבים והמגוונים של השפה. טיפים להוספת אי סדרים לשיחות שלך : סוגים וגורמים לאי סדרים בשפה. חקר ממלכות חדשות : כמה מחשבות על עזיבת השביל המוכה בכוונה.