לדלג לתוכן

שיטות זיכרון

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי


עצות לשיפור הזיכרון[עריכה]

אימון בדרך הנוירוביקה ועוד שיטות ללימוד וזיכרון. כל מה שרציתם לדעת על שיטות זיכרון.

נוירוביקה (שילוב של המילים "נוירו"-עצב ו"אירוביקה")= הפעלה עצבית למוח. זוהי תכנית תרגול מוח יומית, שנועדה לשמור על רמה המשכית של כשירות מנטלית, כוח וגמישות גם בגילאים מבוגרים. תכנית התרגול מציגה למוח התנסויות לא צפויות באמצעות שימוש בכל החושים, בנוסף ל"חוש" הרגשי. השיטה טוענת ששגרה עלולה לאבן את המוח ובהיעדר דברים חדשים אנו אמורים בבוא היום לחלות באלצהיימר ובמחלות שיכחון ובסוגי דמנציה שונים.

תרגילים נוירוביים[עריכה]

א. לערב מס' חושים בהקשר אחד, כמו:

להתלבש בעיניים עצומות או לאכול ארוחה משפחתית בשתיקה/עם אטמי אוזניים.

ב. לשבור פעילות שגרתית באופן בלתי צפוי ומשמעותי, כגון:

להגיע לעבודה במסלול אחר או לקנות בשוק במקום במרכול.להביט, לצלם, לקשר[עריכה]

להביט- מתן תשומת לב לדבר שרוצים ללמוד. למי מאתנו לא קרה ששכח אחרי חצי שעה את השם של החבר או השכן החדש? מה שצריך לעשות זה להאט כדי לשים לב למה שנאמר.

תרגילי תשומת לב פעילה[עריכה]

  1. כשנוסעים למקום לא מוכר וכמובן לא נוהגים לנסות ללמוד את הדרך מנקודת מבטו של הנהג. להתייחס לשלטי הרחובות ולציוני דרך (כמו בנק או מספרה) ואח"כ לדמיין שנוסעים לשם שוב או באמת לנסוע לשם שוב לבד או בלי עזרה.
  2. לפני שהולכים לסרט, להחליט במודע שרוצים לזכור תסרוקות של השחקן הראשי או המשניים, את הרהיטים וכו'. למחרת לעבור על הרשימה בראש ולהוסיף עוד פרטים, ככל האפשר.

לצלם-יצירת תצלום מדומה של מידע[עריכה]

נסו לחשוב מה הבן או האישה לבשו הבוקר, זה נקרא לצלם. אם רוצים לזכור איפה חנינו בחניון (3c צבע אדום) נוכל לדמיין שלושה חתולים אדומים עומדים על גג המכונית ומייללים.

תרגיל תצלום מדומה: לשבת על כיסא, לעצום עיניים ולחשוב על הדבר הראשון שעולה ברוחכם ולדמיין איך הוא נראה ואת המגע איתו.

לקשר-חיבור תצלומים מדומים זה לזה[עריכה]

תהליך שבו יוצרים אסוציאציה בין שני תצלומים כדי שאחר כך נוכל לזכור את הקשר ביניהם. גם פה יש טכניקות, אך לא אפרט אותן.

הפחתת מתח[עריכה]

להציב ציפיות מציאותיות, לשפר את הכושר הגופני, להתכונן מראש להרצאה או לדמיין את הקהל בתחתונים או בחזיות. תלוי כמובן בסוג הקהל... כמו כן, לעשות הפסקה מדי 50 דקות למשך 10 דקות, שבהן נלך, נאכל משהו קל או ננמנם (לא לשכוח שעון מעורר). אם נפחית את כמות הקפאין נרגיש רגועים יותר ותהיה לנו יותר אנרגיה. וכמובן, בשביל יותר אנרגיה יש לישון מספיק, לפחות 8 שעות. לדבר על הרגשות ולהקדיש יותר זמן לפנאי - אלה גם חשובים.

שיטות מהמקורות היהודיים[עריכה]

בכל העולם נפוץ המיתוס על היהודי הפיקח והמתוחכם. אמנם מיתוסים רבים נבנים על סטראוטיפים מפוקפקים ודעות קדומות, אך לא מיתוס זה. העם היהודי ביסס במשך אלפי שנים תרבות המושתתת על עקרונות של לימוד והחכמה, ולפי חז"ל המצווה החשובה ביותר ביהדות היא לימוד תורה, שכן הצהירו חכמים ש"תלמוד תורה כנגד כולם" (תלמוד בבלי מסכת שבת דף קכ"ז ע"א) כלומר שלימוד התורה שקול כנגד כל המצוות כולן. ומפאת חשיבות זו שיוחסה ללימוד ולאינטלקטואל, נפוץ הלימוד בכל שכבות הציבור ואף אלו שהיו עמלי כפיים למחייתם קבעו עיתים לתורה בשעות הפנאי. לא פלא איפה שבמשך הדורות התפתח המח היהודי והשתכלל יותר מן הממוצע בשאר התרבויות שבהן שמורה החכמה ליחידי סגולה, ואינה מועברת מאב לבן.

יתר על כן, מחמת עיסוקם היוצא דופן של היהודים בלימוד, פיתחו הלומדים במשך הדורות שיטות ודרכים מיוחדות ללימוד, אגירת מידע, וכמובן, זיכרון. בכל מרחבי בספרות היהודית ניתן למצוא הדרכות ועצות לזכירת חומר הלימוד. אך נראה שרוב השיטות המקובלות בצורת הלימוד היהודית, אינם מוגדרות או מתועדות, אלא התפתחו במשך הדורות ונכנסו למערכת התלמוד כחלק אינטגרלי, אך ניתן לאתר אותן כמעט בכל צעד בדרך הלימוד התורנית. החל מסדר התכנים הקבוע על ידי חכמים לפי הגילאים, סדר הלימוד עצמו, שיטות הדיון בתלמוד, וכלה בצורת הדף השבה מקובל להדפיס את התלמוד בבלי.

מה עוד שבספרות היהודית מודגשת חשיבות זכירת הלימוד באמירות כגון "כל הלומד ואינו חוזר כזורע ואינו קוצר" (תלמוד בבלי מסכת סנהדרין דף צ"ט ע"א), כמובן שלחזרה ישנה גם תועלת בהבנת הדברים, אך התועלת המרכזית שככל הנראה רצו חכמים להשיג היא זכירת החומר הנלמד, וניתן להבין מכאן שלפי ההשקפה היהודית כמעט ואין משמעות ללמידה עצמה, אם בסופו של דבר אינה נחקקת בזיכרון. ישנם אמירות קיצוניות עוד יותר בדבר הזיכרון כגון "כל השוכח דבר אחד ממשנתו מעלה עליו הכתוב כאילו מתחייב בנפשו" (משנה מסכת אבות פרק ג משנה ח)ועוד כהנה רבות. אם כן אך טבעי הוא שכל צורת הלימוד והשיטות לעיבוד החומר הותאמו במיוחד לכך שהתלמוד יצרב בזיכרון ברמה הגבוהה ביותר, וחכמים אלו שהשקיעו את חייהם ללימוד התורה ופיתחו דרכים לזכירתה, פתחו בפננו את השערים לזכירת כל חומר מכל תחום כל שהוא. כל שעלינו לעשות הוא רק לדלות את השיטות היהודי מבין דפי התלמוד ולהשתמש בשיטותיו לצרכנו. וזוהי מטרתו של ספר זה לברר ולהגדיר את הדרכים שבהם השתמשו חכמי היהודים לצורך לימודם.


עיקרון הדמיון - מה שאינו הגיוני יכול להפוך לכזה בעזרת דמיון יצירתי, לדמיין מציאות אחרת חסרת סיכוי והגיון ולהגשים אותה באופן הגיוני.

עקרון ההישרדות - השגרה והנוחות מסרסים, יש לנדוד תמיד פיזית ומנטלית למחוזות אחרים.

עקרון ההבנה האולטימטיבי - ללמוד תמיד, לשאול שאלות ולא לקבל שום דבר כמובן מאליו.

עקרון השדרוג - אין צורך להמציא את הגלגל, אפשר ורצוי לנצל את הקיים ולהתאימו לצרכיך המיוחדים.

עקרון ההשראה - עשה לך מודל חיובי לחיקוי,למד מדרכו ולך בעקבותיו, תוך הפעלת שיקול דעת וחידוש חידושים משלך.

שיטה 1 הזיכרון: לסמוך על הזיכרון ולבטוח בו. לפתח מוטיבציה ביחס לדברים שרוצים לזכור, ללמוד בצנעה "דברי תורה אין מתקיימים אלא במי שדעתו שפלה".

שיטה 2: לרשום בעט שחור על דף לבן, כתב ברור ולא מחובר ושיטה נוספת היא: לחלק את הדף לשניים שיהיו לנו שני טורים. כל שורה תהיה יותר קצרה ונתעייף פחות מלהזיז ולהרים את היד.

שיטה 3: ללמוד בחברותא, שזה זוג אנשים ולא יותר. הסיבה: כשלומדים עם חבר, מוסיפים דברים חדשים האחד לשני. להתלהב ולצעוק תוך כדי למידה. להיות שמח זה עוד עיקרון חשוב. אי אפשר ללמוד כשאנחנו עצובים או מתוחים. ללמוד בהליכה כדי שיותר חמצן יזרום למוח, לימוד בקול מפעיל את שני חלקי המוח, משפר את הזיכרון והקליטה. ועוד דבר חשוב: לפני שמתחילים ללמוד חובה להרגיש נקיים.

שיטה 4: ללמוד במקום נוח, אפשר בבית קפה אינטימי או בבית תוך כדי שמיעת מוזיקה, רצוי להוסיף תמונה של דמות מופת שמשפיעה על הלומד כדי לעורר השראה. צריך גם לאכול מספיק כדי שהלמידה תהיה תקינה, אבל לא להתפתות לכל מיני עוגות שאנו נוטים להכניס לפה סתם. מאכלים שתורמים ללמידה: פת פחמין, ביצה מגולגלת בלי מלח, יין, דבש, קינמון חרדל ושמן זית.

שיטה 5: עקרון התפילה. לומר משפט או חלק מתפילה שיעזור וייתן מוטיבציה ושמחה ללמוד. להתחיל לימוד עם משהו מעניין ורק אז לגשת לחומר הלימוד.

שיטה 6: שיטת הסיפור. לבחור מילות מפתח וליצור מהן סיפור דמיוני, מופרך.

שיטה 7: שיטת ראשי התיבות. לזכור מילות מפתח על ידי ראשי התיבות ואת האותיות שמרכיבות את ראשי התיבות לזכור בעזרת סיפור דמיוני, מופרך שמקשר ביניהן, כמו כן ניתן לזכור כך, בעזרת סיפור ססמאות חסרות משמעות.

שיטה 8: תיוק מנטלי בזיכרון. לזכור רשימות מילים ממוספרות על ידי קישור הספרות או האותיות לתמונה וקישור הפריטים לתמונת המספרים בעזרת סיפור דמיוני, מופרך.

שיטה 9: יידיבריש, לימוד מונחים ומילים משפה זרה על ידי שתילתם כחלק מהשפה המדוברת, עוד שיטה שמוזכרת בפרק היא קישור של המילה החדשה למילה שמזכירה אותה בהגיה ובצליל.

שיטה 10: לימוד שמות ופנים בקלות בעזרת התעניינות באדם וספיגת הרושם שלו ולאחר מכן חיבור בין השם לתכונות אופי או מראה. זכירת שמות בשפה זרה על ידי קישור למילים דומות בשפת האם בצורה דמיונית ומופרכת, הוספת כינויים למקרים קשים או הפיכת שם לראשי תיבות. אחרון חביב להיפרד מכל אדם בדרך שונה ומיוחדת.

ספר זה הוא סוד המוח היהודי שנכתב ע"י ערן כץ. ספר נוסף שהוציא הוא סוד הזיכרון המצויין. הערה: יש עוד שיטה, שיטת החזרה: לחזור שוב ושוב על הלימוד החדש בצורה תמציתית עד שזה ניצרב בזיכרון. ושיניתי מעט את הכתוב שיתאים יותר לויקיספר.

נושאים[עריכה]

  1. ארמון זכרונות