שיחה:שפת C

תוכן הדף אינו נתמך בשפות אחרות.
מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

ענייני ומתומצת[עריכה]

מאמר מצויין, בפרט הצורה העניינית והמתמצתת של הלימוד, ללא ספרי ענק של מאות עמודים. ניסיתי ללמוד כמה פעמים את השפה וחייב לומר שכאן הוא הכי פחות טרחני

פרק על מחרוזות[עריכה]

הוספתי פרק לספר הזה, בשם "מחרוזות". הנה הוא כאן: שפת C/מחרוזות. איך אני מוסיפה אותו לתוכן העניינים הזה? בדף העריכה פה יש רק הפניה, שאיני יודעת איך מגיעים אל התוכן שלה. כדאי לדעתי להוסיף את הפרק הזה אחרי הפרק "מערכים". אודה לעזרתכם. --Taliw 21:18, 15 אוקטובר 2005 (UTC)

את צריכה להוסיף אותו לתבנית:שפת C ולרענן (לשנות משהו קטן (הערה-בלתי-נראה רווח וכד') ולשמור) את כל העמודים המכילים את התבנית, רצוי למקבם אחרי מערכים. כל הכבוד על הכתיבה והשיפוץ!!! --הדוקטור המשוגע (שיחה) 23:12, 15 אוקטובר 2005 (UTC)
אכן זה עובד, תודה רבה (גם על העידוד)!! :-) --Taliw 13:08, 16 אוקטובר 2005 (UTC)

פיצול הספר[עריכה]

לפי דעתי צריך לפצל את הספר ל- c למתחילים ול- c למתקדמים, c למתחילים כבר יש לנו את כל הספר (חוץ מתרגילים והתקנת קומפיילר) ואת c למתקדמים נפתח. יש נושאים שנכללים תחת נושא מסויים אבל הבסיס שלו חשוב ודברים מתקדמים יותר באים בדר"כ הרבה אחרי... מה דעתכם? חורחה 17:33, 15 פברואר 2006 (UTC)

בבקשה. אני סקרן לדעת מה זה לדעתך "C למתקדמים", כי זו שפה די פשוטה בסופו של דבר, בניגוד למפלצת עם שני הפלוסים. אולי אתה מתכנן להרחיב על הספריות השונות של C, שזה כבר עולם ומלואו. גדי אלכסנדרוביץ' 17:41, 15 פברואר 2006 (UTC)
האמת שאני יודע C ברמה בסיסית פלוס אבל יש עוד את כל נושא הגראפיקה וכמו שאמרת יש עוד המון דברים.. אני לא בטוח אבל יש אפשרות לc לעבוד עם האינטרנט? כלומר לתקשר עם שרת מרוחק?
צריך לבצע את ההבחנה בין השפה עצמה ובין מה שאפשר לעשות עם ספריות טובות עבורה. השפה זה מה שלומדים בספרים על השפה ומה שכתוב בסטנדרט. לספריות יש לפעמים ספרים (ובטח שיש דוקומנטציה) משל עצמן. עד כמה שידוע לי, הספריות הסטנדרטיות של C לא מאפשרות גרפיקה או תקשורת, אבל יש בשביל זה כלים אחרים: למשל, SDL היא ספרייה שמציעה את הכלים הבסיסיים עבור שימוש בגרפיקה (היא לא לבד, כמובן). כך גם לגבי תקשורת: אני יודע איך להשתמש בתקשורת רק בלינוקס, ושם יש ספריות ייעודיות לעניינים הללו (ואגב, הרעיון הבסיסי הוא די פשוט), אבל זה כבר שייך למדריך אחר, שעוסק במערכת ההפעלה לינוקס ובמה שאפשר לעשות בה (או בסטנדרט POSIX שהיא מנסה לתמוך בו), ואחת מדרישות הקדם שלו היא ידיעת C (שבה לינוקס כתובה). גם על השטיקים של ווינדוס - ActiveX,MFC אפשר לכתוב מדריכים העומדים בפני עצמם ודורשים הכרת C. אבל חלק משפת C זה לא. לכן לדעתי מה שכדאי לעשות הוא פשוט פרק סיום של "ומה עכשיו?" שמסביר ומפרט על הדברים הללו. גדי אלכסנדרוביץ' 22:08, 15 פברואר 2006 (UTC)
ממממ...אני עובד עם קומפיילר ממש ישן של בורלנד, שכולל בתוכו את הספרייה graphic.h נראה לי קוראים לזה. שבספרייה הזאתי יש פקודות לציור צורות הנדסיות ועוד כל מיני דברים... יש גם את כל הנושא של פלט בצבע (cprintf לדוגמא) להכניס את זה לפלט וקלט? חורחה 22:22, 15 פברואר 2006 (UTC)
לא. הספריות של בורלנד הן לא חלק מהסטנדרט, ולא הכי ברור מי עוד עובד איתן. התוצאה של כתיבה תוך הסתמכות עליהן היא קוד לא פורטבילי שלא קל לקמפל. למידע על הספריות הסטנדרטיות אתה יכול להעיף מבט כאן (זה אתר ל-C++, אבל יש בו מידע גם על C, מן הסתם). אם אנחנו רוצים לשלב תיאור של ספריות לא סטנדרטיות כלשהן, רצוי שנעשה את זה על משהו חדש יותר וכללי יותר (לכן אני גם מעדיף שלא לתאר את ActiveX, שמוגבל למשתמשי ווינדוס). גדי אלכסנדרוביץ' 07:11, 16 פברואר 2006 (UTC)

פונקציות[עריכה]

ישנה אפשרות להגדיר פונקציה בעלת מספר משתנה של פרמטרים. מישהו יכול לכתוב על זה?--80.178.39.151 14:36, 31 יולי 2006 (IDT)


אם אני לא תועה ניתן עלידי הוספת שלוש נקודות כך void MyF(int a,flout b,int ...);f

Windows[עריכה]

לפי דעתי, כדאי להוסיף ספר על תכנות ב-C בחלונות, כי לרוב המשתמשים יש להם את מערכת ההפעלה Windows 98 ומעלה.--80.178.121.5 16:03, 5 בספטמבר 2006 (IDT)[תגובה]

הספר הנוכחי מדבר על שפת C ולא על שימוש בספריות חיצוניות לשפה. את החלק של תכנות לחלונות יש להפריד מהשפה עצמה, יש מקום לספר נפרד של תכנות לחלונות. דרורק 01:39, 24 בנובמבר 2006 (IST)[תגובה]

פתיחת תמונה[עריכה]

יש לי ספר גדול בבית של שפת C DOS אבל אני לא יודע איך ליפתוח תמונה (לא משנה באיזה פורמט) תודה!!!!!

אולי כדאי שתרחיבו[עריכה]

אולי כדאי שתרחיבו על הספריה <conio.h>.

זו ספריה לא תקנית של C אלא של BORLAND ומשם היא באה (חלקית!!!) לVisual Studio. הספר עוסק רק בכלים תקניים לכן כאן לא המקום. ybungalobill 19:44, 9 בספטמבר 2007 (IDT)[תגובה]

לחכות[עריכה]

איך לגרום לתוכנה לחכות מספר מסויים של שניות בלי לעשות משהו כזה:

int x=1;

while(x<=1000)

{

printf("");

++x;

} -- הודעה זו נכתבה על־ידי אנונימי/ת.

תשובה קצרה: הפקודה Sleep(1000); תגרום לתכנית לחכות שנייה אחת. אם אתה רוצה שהתכנית תעצור עד ללחיצה על מקש כלשהו השתמש בפקודה system("PAUSE");.
הרחבה: Sleep() היא קריאת מערכת שגורמת למערכת ההפעלה להפסיק להקצות זמן CPU ‏(CPU time) לתכנית. הפרמטר שנשלח לפונקציה הוא מספר אלפיות השנייה שהתכנית "תחכה". הדרך שאתה ציינת נקראת "Busy waiting" והיא אינה רצויה כמובן.
Crazy Ivanשיחה 15:30, 26 בנובמבר 2011 (IST)[תגובה]

מהו void? -- הודעה זו נכתבה על־ידי אנונימי/ת.

זה טיפוס ריק של משתנים. אי-אפשר להכריז על משתנה מטיפוס כזה, אבל void אומר שלפונקציה/משתנה/מערך הזה אין ערך. אפשר לדוגמה להכריז על פונקציה שהיא תהיה מסוג void, וזה אומר שהיא לא תחזיר ערך מסוים לפונקציה הקוראת לה. זה איך שאני הסברתי, אבל בערך (אני לא כל-כך בטוח, אבל זה משהו כזה). --77.126.181.215 08:43, 26 בנובמבר 2011 (IST)[תגובה]

תמונה[עריכה]

איך לעשות שתופיע תמונה בתוך טקסט התוכנה? -- הודעה זו נכתבה על־ידי אנונימי/ת.

עזרה וכמה שבמהר בבקשה .....[עריכה]

אני סטודנטית שנה א במתמטיקה ומדעי מחשב ...התקשתי במטלה ... איך לכתוב פעולה שתקלוט מספרה ותודיע אם הוא זוגי או לא ? יש לי רמז שלהשתמש בפעול % .... אני לא מסתדרת ..

הפרק "גרסה לחלונות 7" צריך להפוך לספר נפרד[עריכה]

הפרק "גרסה לחלונות 7" נראה כמו גירסה של הספר הזה לילדי כיתה ה-ו. למיטב הבנתי הוא לא אמור להיות פרק בספר הזה, אלא ספר בפני עצמו (fork של הספר הזה). לטיפול כל מי שאכפת לו :) the_duke/עופר ולדמן - שיחה 17:10, 9 במרץ 2014 (IST)[תגובה]

אני חשבתי שנכון יותר ליצור שני ספרים תחת "שפת C". האחד הגרסא הנוכחית והשני הגרסא 7 - אחרת יצור בלגן כפי שהיה בעבר עם ספרים אחרים ; שהרבו ליצור ספרים חדשים אבל איש לא סיים אותם. יש המלצות אחרות? --‏Illuyanka19:37, 9 במרץ 2014 (IST)[תגובה]
אני מציע להחזיר את הספר ההוא לטיוטא פרטית ולשנות את שמו מ"גרסה לחלונות 7" ל"גרסה לילדים". מרפרוף עליו לא ראיתי שום שינוי מהותי שמתאים אותו לחלונות 7, וכמו כן מלבד העובדה שהוא כתוב בצורה מאוד ילדותית, הוא כולל רק שני פרקים. הסרתי את ההפניות אליו מהספר המרכזי. Radioactive Grandpa - שיחה 18:04, 30 באפריל 2014 (IDT)[תגובה]
מקבלת דעתך, אבל להבא :
  1. נהוג להוסיף תבנית שהות ולידע את המשתמש
  2. להעביר את הערך לדף המשתמש או לבקש ממשהו לבצע את העברה - מחיקת הקישור אינה מוחקת את קיומו של הדף וסתם מסרבלת את מציעת הערך להעברה.
ערב טוב, ‏Illuyanka22:22, 30 באפריל 2014 (IDT)[תגובה]

משוב[עריכה]

זהו. סיימתי את הספר... אינני יכול לתת לכם הערכה עד כמה הוא טוב, כי אני לא מכיר כל כך למה להשוות אותו. כן אוכל להגיד לכם, שהיו קטעים שהייתי צריך לחפש וללמוד מספרים וממקורות אחרים. בכל אופן, מה שאני רוצה לומר לכם, שבכדי לקדם לשפר ולשכלל את הספר, קשה לסמוך על הלומדים בו שיעשו את זה, שכן הלומד הוא חסר ניסיון מספיק בכדי להגיה את הספר ולכתוב בו, אולי יכול הוא רק לתקן שגיאות כתיב ברורות. ואני מניח, שאלו שהם כבר בעלי ניסיון, לא הולכים לקרוא את הספר... אז מה שאני מציע הוא: לעודד מורים לשפת C ללמד את התלמידים שלהם באמצעות הספר של ויקיספר. בתקווה, שהמורים הללו, תוך כדי שהם מלמדים את התלמידים שלהם, יעברו על הספר, יגיהו וישפרו אותו. תודה, בהצלחה לכולם וכל טוב.

חסר פרק בויקיספר על ארגומנטים של פקודת שורה[עריכה]

https://www.youtube.com/watch?v=5bNva8nastw&list=PLPjzC7XXuyAkbyCIdgoYkRinV2q0yYBpx&index=14

סדר[עריכה]

ראיתי הרבה בספר "שקול לדלג על נושא זה" או למשל בפרק על האופרטורים הלוגים "כדאי שתקרא על if קודם". אני מלמד מישה וזה די מקשה. ספר אמור להיות מסודר בסדר דדיקטי, אולי כדאי לשים נושאים מתקדמים בפרקים מתקדמים , על חשבון זה שכל המידע על "תנאים" יופיע בדף "תנאים"

תודה רבה![עריכה]

ספר נהדר, רק חבל שחסר פה שני נושאים שהייתי רוצה ללמוד:

  • גרפיקה (פחות חשוב)
  • ויותר חשוב - מה אני עושה עם זה? איך אני שומר קובץ שבכל פעם שאפתח אותו יתן לי, למשל, מחשבון פשוט, בלי שאצטרך לפתוח את visual studio?

תודה רבה, בנציון יעבץ (שיחה) 14:13, 26 במרץ 2021 (IDT)[תגובה]

header[עריכה]

לא כתוב במדריך על קבצי HEADER(קובץ הצהרות) שזה אחד מהאבני יסוד ליצירת ספריות בשפת C

WINapi[עריכה]

כדאי שתרחיבו על ה API של WINDOWS ועל הפונקציות שלו שזה בסיס חשוב ליצירת תוכניות