לדלג לתוכן

שיחה:רוסית/אלף-בית

תוכן הדף אינו נתמך בשפות אחרות.
הוספת נושא
מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
תגובה אחרונה: לפני 8 שנים מאת 213.57.200.109 בנושא משוב חיובי על הנושא

'э' לא מקבילה לצירה, אלא לסגול.

יש להוסיף '*' ליד מושג של 'רך' לפחות בהופעות בעמוד זה (לדוגמא )щ, אין זה קונספט אוניוורסאלי, כי אם קונספט סלאווי של ריכוך

עקב המצב, בו אין לי מושג ברוסית, אני אשמח אם תשנה את הערך (ועוד יותר אם גם תרשם), ותמלא את ראשינו מבינתך. --הדוקטור המשוגע (שיחה) 12:08, 1 נוב' 2004 (UTC)
עקב איזה מצב? ;)
אני רשום, רק לא תמיד נכנס, תפסיקו להניח שמי שלא נכנס הוא בהכרח חדש, אני משתמש וותיק למדי. אם הייתי רוצה לשנות, הייתי פשוט משנה, אך ברצוני לדון בדף, הכל בסדר תודה, ורצוי עם אנשים ש_יש_ להם מושג. תודה על תשומת הלב.


יש להדגיש בהגיה של 'soft' כי מדובר בהגיה האמריקאית של המילה! בכלל למה להשען כ'כ על אנגלית בהסברים? אין אופציה אחרת? יש לתת גם הסברים אלטרנטיביים משום שאףילו דוברי אנגלית בישראל לאוו דווקא בקיאים בהגיה של מילים באנגלית. לדוגמא 'build' דוגמא די טובה! אך ישראלים רבים הוגים מילה זו 'bild'...

למעשה ישנה אופציה אחרת, והיא הסימון הפונטי הסטנדרטי אם כי היא כנראה פחות ידועה בציבור. יתכן וכדאי להוסיף ספר כזה כספר בסיס לשפות בכלל. דרורק 16:07, 11 אפריל 2006 (UTC)

פרשיות השבוע

[עריכה]

היי לכולם!! א. אני דובר רוסית ב. ראיתי כאן פרייקט של השמעת פרשיות השבוע - לדעתי יש להקליט את האותיות בצירוף של אופצייות הגייה בתוך מילים בואריאציות שונות.

- אני בעז"ה אגמול ללמוד את נושא ההקלטה בויקי ואשים כאן את ההקלטות. Informator 23:11, 25 אוקטובר 2005 (UTC)

בדוק

[עריכה]

נחמד שזה "נבדק ע"י דובר רוסית", אבל יש שם לא מעט טעויות. ציון ההגייה של האותיות הבאות שגוי: Ж, Х, Ч, Ш, Щ. בנוסף, ההסבר ש"העיצור הרך לרוב נשמע כאילו הוסיפו אחריו יו"ד" רחוק מלהיות מדויק, ויש ברוסית זוגות מינימליים שההבדל ביניהם הוא בחינכוך(עיצור רך)/צליל y, לדוגמה: лёт (מעוף; כמו ב-полёт) ו-льёт (שופך). עוד הבדל לדוגמה בין הצלילים: пьёт (שותה) ו-пётр ("פיוטר", השם).

עדיף להשתמש בדוגמיות הקול (שכבר קיימות ב-commons), ולהשתמש בניסוח "צליל דומה ל-.." בצירוף דוגמית קול שתבהיר איך באמת יש להגות את האותיות הללו, מאשר כתיבת טעויות. 04:53, 19 יולי 2006 (IDT)

והנה שלישיית דוגמות טובה יותר בו במילה אחת יש עיצור קשה ואחריו צליל y, מול מילה דומה עם עיצור רך במקום: сесть (לשבת) ו-съесть (לאכול); съем (אוכל) ו-сем (שבע); ו-съём (שכירה) ו-сёмгa ("סיומגה", שם של דג). לא רק שהתיאור הזה לא מדויק - אלא שכל העניין ברוסית הוא שמבדילים בין מילים עם צליל שההבדל ביניהן הוא בין צליל של יו"ד ממש ל"רכות". ‏conio.h‏ • ‏שיחה‏ 20:17, 19 יולי 2006 (IDT)

נחמד שאתה מחטט בוויקיספר ומוצא טעויות, זה כמובן חשוב, אבל אני תוהה למה שלא תתקן אותם וזהו? —— בונגולים (שת) 00:06, 20 יולי 2006 (IDT)
נחמד שטרחת לבדוק את רשימת התרומות שלי כדי לראות שמצאתי כבר טעות או שתיים בויקיספר. אלא שאינני יכול שלא לתהות מדוע אתה מעביר עלי ביקורת שאינני מתקן את הטעויות, אלא רק מעיר, כשגם אתה לא מתקן אותן (למרות שמספר שורות למעלה צוינו בדיוק הטעויות)? ‏conio.h‏ • ‏שיחה‏ 17:51, 23 יולי 2006 (IDT)
אני לא מבין רוסית - כל ניסיון שלי לתקן יסתיים ביותר נזק. אגב את ה"נבדק ע"י דובר רוסית" אכן העפתי. בכל מקרה, אל תראה את זה כביקורת אישית אלא כעצה. זה לא מכוון נגדך אלא לטובת ויקיספר. —— בונגולים (שת) 22:21, 23 יולי 2006 (IDT)
ואני לא סופר. לו הייתי מסוגל לכתוב ספר לימוד לשפה הרוסית (אגב, כבר יש ספר כזה: "רוסית בהנאה"[1], מאת ד"ר טטיאנה רויטמן, בהוצאת ש. זק[2]; לא קראתי אותו, אבל הוא נראה סביר, וגם הוא לא מדייק בהגייה, מצד שני - לו, כספר מודפס, אין את הפריביליגיה של שימוש בויקישיתוף), לא הייתי יושב ב-3:35 בלילה מול ויקי, אלא מול מעבד תמלילים, וכותב את הספר מכניס המרשרשים הבא שלי... :)
ובחזרה לענייננו: מצאתי טעות. ציינתי מהי, והצעתי הצעה כיצד לתקן אותה. אין לי מושג מה ה"תקן" כאן (אם קיים) באשר לצורה שספרי שפות אמורים לתפוס, כך שהסתפקתי בהעלאת ההצעה. אולי הגולש הבא בדף הזה יוכל לשלב אותה היטב בספר עצמו, כך שכדאי שלפחות הבעיה תצוין היכנשהו. ‏conio.h‏ • ‏שיחה‏ 03:40, 24 יולי 2006 (IDT)

שאלה

[עריכה]

האם ההקלטה של צלילי האל"ף בי"ת בפורמט מיוחד? יש לי בעיות בפתיחה. מאחד שרוצה ללמוד.
:טוב לא משנה. לא שמתי לב ל"עזרה". תודה.

אין זה חשוב לציין את מספר האותיות?

[עריכה]

אם לא בשביל המידע אלא בשביל פתיחה מן המניין למאמר בויקיספר.

תיקון טעות

[עריכה]

ברוסית אין את האות ע

יש את X או את Г

הטעות תוקנה.

77.127.190.12 18:07, 4 ביולי 2008 (IDT)תגובה

משוב חיובי על הנושא

[עריכה]

הנושא כתוב כראוי אמין ביותר ורמת הכתיבה גבוהב מאוד מפרטת כראוי תודה .

213.57.200.109 08:00, 24 בנובמבר 2015 (IST)תגובה