שיחה:ניתוח יצירות ספרותיות/לאה גולדברג/האומנם עוד יבואו ימים

תוכן הדף אינו נתמך בשפות אחרות.
מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

שיר מלחמה או לא?[עריכה]

הניתוח כלל לא מקובל עלי. מי אמר שהמדובר במלחמה? כל אחד רשאי לזרוק פרשנויות לפי ראות עיניו? ואולי מדובר בו על חופש האשה כאשה בעולם רדוף חוסר שוויון והטרדות.

דקירות חיוביות - פרשנות אחרת[עריכה]

הפרוש טוען: ... נוכל לעשות את ההשוואה בין כפות הרגליים ההולכות לחיים, את דקירות שפלי השיבולים לרגעים ה"דוקרים" בחיים, ואת הצירוף "ותמתק דקירתם" למסר שמעבירה גולדברג בשיר - לאהוב את החיים, לראות את המתוק שבהם, אפילו כשהם דוקרים... וגם לקראת סוף הטקסט, שוב מופיע פרוש דומה לדקירות.

לדעתי הכוונה שונה: אם את מרגישה את הדקירות בכפות רגלייך, משמע את חייה, את קיימת, את מרגישה, את זזה. החיות הזו היא ההפך מהמוות, שעוטף את זוועות המלחמה והשואה. לכן תחושת החיות, המבוטאת בהרגשת דקירת השיבולים, היא תחושה חיובית - וכשמעומתת מול המוות האופף את הכל בהווה הקודר - זוהי תחושה ממש מתוקה.

איש לא אמר שהדקירות אינן חיוביות או אינן מסמלות חיים, להפך, לאה אומרת שלמרות הכאב, משהו בו נועם לה, היא רוצה רוצה לחיות ומודעת לכך שחלק מהתפתחות בחיים כרוכה בכאב. ‏Illuyanka‏ 09:44, 24 בדצמבר 2010 (IST)תגובה[תגובה]

למה לא לצטט את השיר כולו לפני הניתוח?[עריכה]

אני לא יודע מה מקובל בניתוחי שירים, אבל זה נראה לי הגיוני, לא? Akokustatal (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

שלום רב, הסדר של הציטטות הוא עניין של טעם, אבל איננו יכולים לצטט את רוב השיר בשל זכויות היוצרים עד 71 שנה לאחר פטירת היוצר/ת. בברכה, יעל - שיחה 18:00, 24 באוקטובר 2012 (IST)תגובה[תגובה]