לדלג לתוכן

צרכנות נבונה/קניה באינטרנט/עלויות ושיקולים לקנייה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

מה ניתן לקנות?[עריכה]

רוב המוצרים ניתן לייבא מחו"ל. קיימים פרטים שלא ניתן לייבא (כמו כלי נשק, טובין ) או שמותנים באישור הרשות המוסמכת. לרשימה ראה רשות המסים.

עלות משלוח וביטוח[עריכה]

רוב הקונים המתחילים שיצרכו מוצרים זולים וקטנים מחו"ל לא יצטרכו להתמודד עם סעיף.

חלק מהאתרים אינם כוללים בתוכם את עלות המשלוח. רוב האתרים היום מאפשרים לסדר את הפריטים מהמחיר הזול לגבוה (כולל עלות המשלוח). כאשר מזמינים מוצרים זולים (בגדים, ספרים וכדומה), בדרך כלל, ישלחו במשלוח חינם.

מוצרים יקרים - מומלץ לבחור במשלוח ימי או אווירי דרך הדואר המקומי ולא דרך חברת הבלדרות. חברות הבלדרות "מטפלות" עבורכן במוצר ולכן תחויבו בעמלות נוספות פרט למחיר המשור. בנוסף המחיר לחברות הבלדרות כולל מע"מ מה שמיקר עוד יותר את עלות המשלוח.

משלוחים מחו"ל[עריכה]

 1. דואר לאומי ארצי המגיע בדואר ישראל רגיל או רשום לבית:
  • USPS First Class – משלוח אמריקאי. אין מספר מעקב או ביטוח. המחיר במשולחים כאלה נמוכים הרבה יותר. ניתן לבקש ממוכרים להמיר את המשלוח הפרטי למשלוח זה.
  • USPS Priority Mail – כולל מעקב וביטוח. אלו משלוחים יקרים.
  • Flat rate – חברת המשלוח באנגלית של Royal mail. משלוח "רגיל".
 2. חברות שילוח פרטיות כמו UPS,FEDEX,EMS, DHL EXPRESS נצטרך בדרך כלל לשם דמי טיפול של חברת המשלוחים. חבילות גדולות יעצרו לבדיקה במכס ועליהם תשלמו עמלות נוספות כמו עמלת שחרור חבילה. אם אין ברירה וחייבים חברות פרטיות, נסו להעזר בחברה שמתחייבת למחיר סופי כמו mustop, BUY2USA, Shipito , AirMail Economy, AirMail Priority.

כל חבילה בחברת שילוח פרטי תעצר במכס. חבילה יכולה להעצר גם בדואר רגיל. במקרה כזה אדם פרטי יכול לפנות או לעמילות המכס [1]‏ או להגיע לאגף המכס והמע"מ בתל אביב (רשום בדף הכתובת) יחד עם חשבונית קניה. זו הסיבה שבמקרים בהם שולחים לכם חבילה גדולה חשוב שהחשבונית תהיה מוצמדת לחבילה.

להרחבה ראו גם themarker

שער חליפין[עריכה]

שער חליפין בין שקל למט"ח הוא השיקול הראשון שצריך לעמוד בפני לקוח הקונה מחו"ל. ככל שהשקל חזק יותר ביחס למטבע הזר, כך עלות הקנייה תרד. לכן ימים כמו "היום הגרוע בבורסה ב-4 השנים האחרונות" [1] יכולים להיות ימים נהדרים לרכישת קנויות.

 1. בדרך כלל באתרי קניות כמו ebay - שער חליפין משוער מופיע בשקלים.
 2. אתרים אחרים כמו Alibaba - יש לבצע המרה באופן עצמאי.
 3. אתרים אחרים כמו NEXT מגלמים בתוכם את עלויות שער החליפין והמרה.

עמלת המרה[עריכה]

ברגע שאנו ממירים מטבע ישראלי למטבע זר אנו צריכים לשלם עמלת טרחה על העבודה. העמלה יכולה להגיע לערך עד 3%.

מבצעים וקופונים[עריכה]

 • קיימים ימים בהם יש ירידות מחיר של מוצרים כמו תקופת חגים וסוף עונה. אם קונים דרך האינטרנט כדי לשקול לבצע קנייה בימים אלו.
 • אם ברצונכם לרכוש מוצר ספציפי, מחברה ספציפית, מומלץ לבדוק את מחירו ברחבי האינטרנט בעיקר בארץ הייצוא. למשל עגלות לתינוקות מיוצרות במחיר זול הרבה יותר בגרמניה ולכן כדי להיכנס לגוגל גרמניה ולהשוואות מחירים (בנוסף בגרמניה לא משלמים מס של 20% על מוצרים מיוצאים). כמו גם עדיף לקנות מאתר של חנות ולא מאתרי קניות.
 • אם קונים מחנות מומלץ לבצע חיפוש של שם החנות + המילה "קופון" (Coupon). חנויות ארה"ב בדרך מבצעות משלוחים יקרים לארץ ולכן לא כדי לקנות מהם.

החזרה[עריכה]

על פי רוב ניתן להחזיר מוצר אך המשלוח על הלקוח. במקרה של שליחת צרור קטן מישראל לחו"ל עלות המשלוח דרך בנק הדואר היא כ-7 ₪ ‏‏‏[2]‏ .

הערות שוליים[עריכה]

 1. ^ ולשלם לחברה עמלות לשחרור המכס‏‏‏. ראו מחירים ב[ http://www.israelpost.co.il/postshirut.nsf/MisparID/238?OpenDocument שירותי עמילות מכס בייבוא]
 2. ^ בנק הדואר