לדלג לתוכן

צרכנות נבונה/קניה באינטרנט/אמצעי תשלום

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

בכדי לקנות מהאינטרנט צריך כרטיס לביצוע עסקאות בחו"ל. לישראלי הפשוט קיימות שלוש אפשרויות:

 1. כרטיס נטען בבנק – ניתן לרכוש כרטיס נטען בבנק שלך או בכל בנק אחר (לאחר פתיחת חשבון/מילוי טפסים וכו'). שלושה פרמטרים שעליכם להשוואות : עמלת הטענה, הנפקה והגבלת הטענה.
  לדוגמה: כרטיס נטען בבנק הפועלים (כרטיס UP) מונפק ב-10 ₪. כל הטענה עולה 3.5 ₪. ניתן להטעין את הכרטיס עד 1,000 ₪.[1]‏לחלופין ניתן לרכוש כרטיס Visa נטען דרך בנק הדואר לאחר מילוי פרטים. הנפקת הכרטיס בעלות של 27 ₪ וטעינתו עולה 20 ₪. ניתן להטעין בו בין 250-1000 ₪.
 2. הנפקת כרטיס אשראי בינלאומי (כרטיס עם 16 ספרות) – ניתן להנפיק כרטיס אשראי דרך הבנק או דרך חברות האשראי. כל אחד צריך לבדוק טלפונית מי מציע לו עמלות, מבצעים והטבות טובים יותר. דרך זו מסורבלת אך זולה יותר ונועדה לשימוש לטווח הארוך.
  • איזה סוג כרטיס? באתר האינטרנט של חברות האשראי תוכלו לקרוא על מגוון כרטיסי האשראי, המבצעים וההטבות. ראו לדוגמה חברת ישראכרט - כרטיסים בינלאומיים.
  • איזו חברה? ההבדל בין חברות האשראי נוגע למי שטס או מבצע עסקאות גדולות בחו"ל (ולכן צריך כרטיס אשראי שמכובד בבתי עסק רבים).
  • עלות הנפקה ועמלות תחזוקת הכרטיס :
   • הנפקת כרטיס תהיה על פי רוב בחינם (לסטודנטים, חיילים, לקוחות חדשים וכדומה).
   • "עמלת תחזוקה" - ברגע שאתם תחת מסלול מסלול ההטבות, לרוב, לא תשלמו עמלות על הכרטיס. למי שאינו במסלול, נהוג לשלם על כרטיס נוסף מאותה חברה (VISA, Mastercard וכו'). בדרך כלל בטלפון יציינו לפניכם את עלות ההנפקה ושישכחו לציין את עלויות התחזוקה. באינטרנט חברות האשראי מפרסמות תעריפון עמלות. התעריפונים והעמלות האלו אינם מותאמים למסלולי הטבות ולכן בשל חוסר ההפקדה בין חברות האשראי והבנקים – מומלץ, לפחות בפעם הראשונה, להגיע לסניף ולקרוא את המסמכים (על פני הזמנה דרך חשבונכם הפרטי). לאחר מכן ניתן לחדש הנפקה דרך האינטרנט.
   • כמובן שיש לבקש מהפקיד להנפיק כרטיס שהעסקאות בו מתבצעות בשקלים חדשים ולא במט"ח (אלא אם יש לכם חשבון מט"ח).
  • אבטחת קנייה - לאחר הנפקת כרטיס ניתן לקנות בחו"ל. בכדי לאבטח את כרטיס האשראי אפשר לפתוח חשבון דרך אתר למסחר אלקטרוני כמו למשל paypal. לאחר רישום החברות המסחר מבצעות עבורכם את הקנייה (דרך "כרטיס האשראי של החברה"). היתרון הוא אבטחת קנייה, רשת מסוימת של תיווך בינך לבין המוכר ושוק פתוח בשביל הוזלת עלויות של עמלות (חברות המסחר גובות עמלת המרה של שקל ישראלי למטבע זר).

ההערות שוליים

[עריכה]
 1. ^ הנתונים נכונים לתאריך יצרת הערך. על פי בנק פועלים -UPA