לדלג לתוכן

פולנית/מבוא

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

למה בכלל ללמוד פולנית?[עריכה]

פולנית היא השפה הרשמית המדוברת בפולין, מדינה של כ40 מיליון תושבים. מלבד זאת, השפה מדוברת גם בפיהם של 20 מיליוני פולנים שאינם חיים בארצם. לדוגמה, ישנן קהילות גדולות של פולנים בשיקגו שבארה"ב ובלונדון, אנגליה.

השפה הפולנית היא שפה ממשפחת השפות הסלאביות המערביות. אם כך, לימוד פולנית יהיה קל בהרבה במידה ויש לך ידע בשפות סלאביות אחרות (רוסית, בלארוסית, אוקראינית וכו'). גם לאנשים שאינם דוברי שפות סלאביות למיניהן יתברר שלא מדובר בשפה קשה לקליטה. כמו כן, השפה יכולה להוות פתח ללימוד של שפות סלאביות אחרות שבאופן טבעי מסובכות יותר לדוברי עברית עם ידע בסיסי באנגלית. השפה הפולנית נכתבת באותיות לטיניות כמו באנגלית. מכך נובע שבעיית הקריאה והקשיים שמתלויים ללימוד של, לדוגמה, השפה הרוסית - הנכתבת באותיות קיריליות - לא יהיו קיימים בלמוד הפולנית. לאחר שיירכש ידע בסיסי בפולנית המעבר ללימוד השפה הרוסית יהיה קל יותר. בכל אופן, ייתכן ותשבו בקסמה של השפה הפולנית עצמה עוד קודם לכן.

בלי סטריאוטיפים[עריכה]

לצערנו, השפה הפולנית בפרט (והתרבות הפולנית בכלל) סובלות בישראל מכמות בלתי נדלית של סטריאוטיפים.


פולנית היא שפה חיה ונושמת. יש לה סלנג, תרבות המתחדשת בלי סוף, וקהילות הדוברות אותה ברחבי הגלובוס. בבחירה ללמוד את השפה אתם אינכם נדרשים להציג סיבה הקשורה להיסטוריה דוקא. למעשה, בחירה ללמוד את השפה מתוך סיבה הקשורה לעתיד - שכן השפה, כמו כל שפה, תשמש להרחבת אופקיכם ותעניק לכם עולם חדש של תוכן שלא תהיה לכם גישה אליו באפשרות אחרת - עדיפה בהרבה.

הבחירה בידכם.


Powodzenia![עריכה]

בהצלחה!