פוטושופ לצלם/לפני הכל:ניהול צבע בפוטושופ

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

טרם קריאת פרק זה מומלץ לקרוא את ניהול צבע.

ניהול צבע על רגל אחת[עריכה]

לכל מכונה (מצלמה, מסך, מדפסת) טווח צבעים משלה ואופן שבו היא מפרשת כל צבע. הצבע ירוק זית למשל (שמוגדר באופן מדוייק על ידי מינון מסוים בין ירוק אדום לכחול) יכול להיראות שונה במסך המחשב מאשר במדפסת הביתית ובחנות הצילום.

מכונות שתומכות בניהול צבע (כל המצלמות והמדפסות החדשות), יודעות לקרוא פרופיל צבע - טבלה שמגדירה כל צבע באופן מוחלט, ולהשוות בין הצבע בפרופיל הצבע לצבע שמכירה המכונה.

פרופיל הצבע הנפוץ במדפסות מקצועיות של חנויות צילום הינו Adobe RGB או בקיצור ARGB. המצלמות הטובות תומכות גם הן בAdobe RGB, ולכן נכוון את המצלמה, המסך והמדפסת הביתית להשתמש אך ורק ב-Adobe RGB.

על-מנת לכוונן את המסך ניתן להשתמש בתוכנת Adobe Gamma שבאה עם Adobe Photoshop. במידה והמסך שברשותכם הינו מסך דק (LCD או פלזמה) לא בטוח שניתן לכוונן את המסך בעזרת התוכנה ואז יש צורך להשתמש במכשיר שנקרא Spider - עין אלקטרונית שמכוונת את המסך בצורה מכנית.

לאחר שבחרנו בתפריט המצלמה את פרופיל Adobe RGB וכיוונו את המסך, נותר להגדיר את Photoshop שיעבוד עם הפרופיל הזה.

המרת פרופיל צבע[עריכה]

חלק מהמצלמות אינן תומכות בפרופיל Adobe RGB, אלא רק בפרופיל SRGB. אנו נכוון עתה את Photoshop לזהות תמונות שאינן בפרופיל Adobe RGB בעת פתיחת התמונה ולהמיר אותן לפרופיל זה.

1. בשורת התפריט בחר Edit->Color Settings על מנת לפתוח את חלון Color Settings.

[1]

2. כוונן את הערכים בחלון שייפתח כמו בתמונה הבאה:

 • RGB: Adobe RGB (1998)
 • CMYK: Euroscale Coated v2
 • Gray: Dot Gain 15%
 • Spot: Dot Gain 15%
 • RGB: Convert to Working RGB
 • CMYK: Preserve Embedded Profiles
 • Gray: Preserve Embedded Profiles
 • סמן וי בשלושת תיבות הסימון

3. לחץ על OK לאישור.

מה יקרה עכשיו?[עריכה]

בכל פעם שנפתח תמונה שיש לה פרופיל צבע שונה יפתח חלון כמו זה שלמטה. בהודעה נאמר שלתמונה שנפתחה יש פרופיל צבע שלא תואם את זה שבחרנו. לחיצה על OK תמיר את פרופיל הצבע של התמונה ל-Adobe RGB. אם איננו רוצים מאיזו סיבה להמיר את פרופיל הצבע ניתן לבחור את האפשרות הראשונה: Use the embedded profile. האפשרות השניה היא ברירת המחדל שבחרנו בחלק הקודם כשבחרנו Convert to working RGB, זו האפשרות שעליכם להשתמש בה. האפשרות השלישית מציעה להסיר את פרופיל הצבע ולא לנהל צבע עבור תמונה זו. אפשרות זו והאפשרות הראשונה הן אפשרויות שלא נבחר בהן.

בכל פעם שנפתח תמונה שאין לה פרופיל יפתח חלון כמו זה שלמטה. בהודעה נאמר שלתמונה שנפתחה אין פרופיל צבע. לחיצה על OK תוסיף לתמונה את פרופיל הצבע Adobe RGB. אם איננו רוצים מאיזו סיבה להוסיף פרופיל צבע ניתן לבחור את האפשרות הראשונה: Leave as is. האפשרות השניה היא ברירת המחדל שבחרנו בחלק הקודם כשבחרנו Convert to working RGB, זו האפשרות שעליכם להשתמש בה. האפשרות השלישית מציעה להשתמש בפרופיל צבע אחר לבחירתכם. אפשרות זו והאפשרות הראשונה הן אפשרויות שלא נבחר בהן.

תרגילים[עריכה]

התרגילים הבאים אינם קשים במיוחד (רק ללחוץ על OK), ומטרתם לבדוק שכוונתם את Photoshop נכון, ושאתם מכירים את החלונות שיצוצו מעכשיו.

 • כיצד לעבוד עם תרגילים בספר?
 1. לחצו עם הכפתור הימני של העכבר על הקישור לקובץ בסוף כל תרגיל ובחרו באפשרות שמור קישור או Save Target As.
 2. שמרו את הקובץ על שולחן העבודה.
 3. הכנסו לתוכנת Photoshop. ופתחו את הקובץ בעזרת אפשרות התפריט File->Open. הסברים נוספים על כיצד לפתוח קובץ תמצאו בפרקים הבאים בחלק זה.
 1. הקובץ הבא משתמש בפרופיל צבע SRGB. פתח אותו בעזרת פוטושופ והמר אותו ל-Adobe RGB. תרגיל 1
 2. הקובץ הבא לא משתמש בפרופיל צבע. פתח אותו בעזרת פוטושופ ותן לו פרופיל Adobe RGB. תרגיל 2
 3. הקובץ הבא משתמש בפרופיל צבע AdobeRGB. פתח אותו בעזרת פוטושופ, וראה שהקובץ נפתח ושלא מתקבלת אף הודעה. תרגיל 3
פוטושופ לצלם    -    תוכן העניינים
לפרק הקודם לפני הכל: ניהול צבע בפוטושופ לפרק הבא
- - היכרות עם משטח העבודה

דוגמאות של שיעורי פוטושופ

 1. ^ שיעורי פוטושופ לדוגמה