עשה זאת בעצמך/תיקון נזילות/תיקון נזילה באסלה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

פעמים רבות, בעיקר בבית ישנים כגון דירות שכורות קיימת תופעה של נזילת מים באסלה. פרק זה יתאר כיצד ניתן להתגבר על הבעיה.

זיהוי[עריכה]

מניחים נייר טואלט בתוך האסלה על הדופן המרוחקת ובודקים אם הוא נרטב. במקרה שיש נזילה ניתן להבחין שנייר מתחיל להירטב מלמעלה.

אפיון הבעיה[עריכה]

נזילה פנימית בתוך האסלה יכולה לנבוע רק מגומיות האטימה. קיימות שתי גומיות כאלו. אחת בתחתית המיכל שמונעת מהמים להתנקז לאסלה ואחת במתקן המצוף שמונעת מהמים להמשיך למלא את המיכל כשמצוף מגיע לגובה הרצוי. כדי לזהות איזה אטם הוא הבעייתי יש לסגור את ברז המיכל שמוביל את המים לאסלה. במידה והמים ממשיכים לנזול לאסלה הבעיה היא באטם הניקוז. במידה והמים מפסיקים לדלוף הבעיה היא באטם של המצוף.

תיקון אטם הניקוז[עריכה]

יש לנתק את ידית המיכל ממנוף אליו היא מחוברת ולהוציא את המנוף מהמיכל. לנתק את אטם הניקוז מתחתית המנוף ולהחליפו בחדש. עדיף לשייף קצת סביב פתח הניקוז כדי להסיר לכלוך ואבנית. להחזיר הכל למקום ולבדוק אם הנזילה נעלמה.

תיקון אטם המצוף[עריכה]

יש לסגור את ברז מילוי המים למיכל, ולהבריג החוצה את הצינור. לשחרר את מערכת המצוף ולהוציאה מהמיכל. האטם נמצא בתוך מיכל פלסטיק עם פין, כשמפלס המים עולים המצוף לוחץ על הפין שדוחף את האטם כנגד צינור המילוי ועוצר את הזרימה. מיכל הפלסטיק של האטם עשוי משני חלקים מוברגים אחד לשני, יש לפתוח את המיכל בעזרת שני כלי עבודה עם פתיחה גדולה למשל פלייר משאבות, או ג'בקה. בעזרת שני כלי העבודה תופסים מסובבים את ההברגה לכיוונים שונים. מוציאים את האטם ומחליפים בחדש. יש לבדוק שהנזילה נעלמה.