לדלג לתוכן

עזרה:חסימה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

חסימת משתמש או כתובת IP[עריכה]

אופן החסימה[עריכה]

 • חסימת משתמשים נעשית באמצעות הדף מיוחד:Blockip. לאחר הכניסה לדף, מלאו את שמו של המשתמש (ללא "משתמש:" בהתחלה) או את כתובת ה-IP שלו בשדה הראשון. ניתן לגשת לדף זה באמצעות לחיצה על "חסום" המופיע לצד שמו של המשתמש בדף השינויים האחרונים וכך השם המשתמש או כתובת ה-IP מוכנסים באופן אוטומטי.
 • בתיבה בשורה השנייה יש לבחור את פרק הזמן בו לא יוכל המשתמש לערוך. ברירת המחדל היא "אחר" וכשאפשרות זו נבחרת יש למלא בתיבת "זמן אחר" את זמן החסימה הרצוי (ניתן לשנות פרק זמן זה, עפ"י ציוני הזמן המתוארים כאן). כשבוחרים באפשרות החסימה "לצמיתות", החסימה לא תוסר עד שאתם או מפעיל אחר יבחר להסיר אותה (כמתואר בהמשך).
 • מלאו את הנימוק לחסימה (למשל, מהם הדפים שהמשתמש השחית) בשדה הסיבה.

שימו לב:

 1. יש לחסום משתמשים רק לאחר אזהרה מפורשת בדף השיחה שלהם.
 2. המשתמש הנחסם רואה את הנימוק לחסימה בעת שהוא מנסה לערוך דף. מכיוון שיותר ממשתמש אחד עשוי להגיע לויקיספר מאותה כתובת IP, אין לכלול בנימוק החסימה ניסוחים מבלבלים, פוגעניים ו/או מעליבים.

הכללים המלאים נמצאים בויקיספר: מדיניות החסימה ויש לפעול על פיהם.

לאחר החסימה, תוסף כתובת ה-IP או שם המשתמש לרשימת הכתובות והמשתמשים החסומים. אם ברצונכם לשחרר את החסימה, מכל סיבה שהיא, הכנסו לדף הנ"ל, ובחרו בקישור "שחרר חסימה", הנמצא בצמוד לשמו או כתובתו של המשתמש החסום.

יש באפשרותכם לחסום גם טווח של כתובות IP. פעולה זו אינה פשוטה לביצוע, ועל כן אין לבצע אותה אלא אם אתם משוכנעים שאתם מבינים בדיוק מה אתם עושים - אם לא, אתם עשויים לגרום לנזק. לדף ההדרכה בנושא ראו: מטא-ויקי: חסימת טווח כתובות.

כל החסימות ושחרורי החסימות נרשמים ביומן החסימות.

הנחיות לחסימה[עריכה]

חסימת אנונימים:

 • מתי לחסום ומתי לא:
  • חוסמים אנונימים רק בסמוך לביצוע העבירה. כלומר, תוך 5 - 10 דקות מביצוע ההשחתה. אם האנונימי השחית ערך אחד או שניים והסתלק, אין טעם לחסום. כדאי להכיר את כתובות ה-IP העיקריות של משתמשים ישראליים. צריך להיזהר לא לחסום כתובות אוניבריסטאיות. על מנת לגלות את הספק של המשתמש אפשר להשתמש בקישור הזה: [1]. דרכו אפשר לגלות גם כתובות פרוקסי פתוחות. עולים על פרוקסי בעזרת רמז שמקבלים מהקישור - לפרוקסי אין ספק.
  • משתמש המשחית מספר ערכים ברציפות ניתן לחסום למשך שעתיים כדי למזער את הנזק.
 • זמן: הזמן האופטימלי לחסימת משתמש אנונימי הוא שעתיים. הסיבה לכך פשוטה - המשחית יתקל בחסימה ויסתלק. אם יחזור כעבור שעתיים וישחית שוב, אפשר לשקול חסימה ארוכה יותר, נניח ל-24 שעות. העניין הוא שכתובות ה-IP אינן אישיות ולכן יתכן מצב שבו יחסם משתמש שלא השחית מאומה. על מנת למזער את הפגיעה במשתמשים חפים מפשע, אין לחסום לפרקי זמן ארוכים. ישנם מקרים מיוחדים שבהם יש לחסום את האנונימי ללא הגבלת זמן - עושים את זה רק אם האנונימי מתחבר מפרוקסי פתוח.
 • כאשר חוסמים כתובות אנונימיות שמשמשות מוסדות (בתי ספר, ספריות וכו') רצוי לחסום לזמן מינימלי ככל האפשר ולהפעיל את האפשרות "חסום משתמשים אנונימים בלבד" (פונקציה שתאפשר למשתמשים רשומים מהכתובת להמשיך לכתוב בוויקיספר)

חסימת משתמשים רשומים אם המשחית נרשם ותרומותיו הראשונות הן השחתה לשמה אפשר לחסום ללא הגבלת זמן - החסימה כאן היא לשם משתמש ייחודי ולא לכתובת IP דינמית, לכן אין פגיעה בחפים מפשע.

ראה גם: ויקיספר:מדיניות החסימה