לדלג לתוכן

סלסה קובנית על פי מדיה נוצ'ה/וריאציות/Contra

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

Contra

קונטרה

עקרון בסיסי של הובלה ועקיבה בריקוד זוגי - הקונטרה, ביחד עם האחיזה והמסגרת מכתיבים את התקשורת בין הרקדנים.

קונטרה נוצרת כאשר שני הרקדנים מפעילים אחד כלפי השני כוחות זהים, ובכיוונים מנוגדים, שמבטלים זה את זה. עצמת הכוחות לא משנה - כל עוד שני הכללים הללו נשמרים. (קיימת עדיפות לקונטרה "חלשה" - כי קל יותר להשתמש בה, והיא חסכונית יותר באנרגיה ונעימה יותר).


על פי: עופר ולדמן

בעבר הקונטרה היתה נושא מרכזי בלימוד הובלה ומובלות, אך כאשר רוקדים בטכניקה שמדגישה סיבוביות על פני משיכה-דחיפה, טכניקה שמעודדת יותר תנועתיות ומונעת "שוברי ידיים", הקונטרה הופכת לנושא משני. המובלות של הבת הופכת למשמעותית יותר, וכל נושא ההובלה והמובלות נקלט הרבה יותר מהר אצל הלומדים.


הדגמה[עריכה]

סרטוני הדרכה[עריכה]

  • Ofer's Salsa class 2 - על אחיזה פתוחה וקונטרה, מיועד למדריכי מדיה נוצ'ה, באנגלית.

מדרש שם[עריכה]

משמעות המילה - "התנגדות". המונח "קונטרה" הוא מונצח מקצועי, ונעשה בו שימוש נרחב גם בריקודים אחרים.

טכניקה לביצוע[עריכה]

טכניקה ללימוד[עריכה]

על פי: מסמך הדרכה מדיה ירושלים 2014

קונטרה וסוגי אחיזות- קודם כל אפשר לתת תחושה של קונטרה באופן כללי, אומרים לבנים ולבנות לעמוד אחד מול השני בידיים פתוחות ולהישען קדימה ואחורה.
ממשיכים בהסבר על הובלה באחיזה פתוחה- הידיים של הבנות מעל לשל הבנים. כשרוצים שהבחורה תלך אחורה דוחפים, כשרוצים שהיא תלך קדימה מושכים. זה הזמן לתת, בפעם הראשונה מתוך מיליארד, את הדגש לבנות שהן תמיד הולכות אחרי היד שלהן. באחיזה פתוחה ניתן לתרגל צעד 1,2,4.על פי: עופר ולדמן

גם לבנים וגם לבנות יש כמה נקודות פשוטות שאם ישמרו עליהן, ההובלה תעבוד מצויין.

בנות: הקונספט הכללי הוא שהיד צריכה להישאר תמיד בקו אמצע הגוף (הקו שיורד מאמצע המצח אל הטבור). בחורה שהולכת אחרי היד כך שהיד לא יוצאת מקו האמצע, ושומרת על הקצב עם הרגליים תצליח להבין כמעט כל הובלה, ותוכל לרקוד עם רקדנים מתקדמים גם אחרי שיעור אחד. מרגע שהיא מצליחה לרקוד על הקצב ולהקשיב לבן עם היד, מגיע החלק השלישי והכי חשוב בריקוד של הבחורה: השלב שהיא מביעה את עצמה בריקוד.

שימו לב שמדובר על קו: היד יכולה לעלות ולרדת בחופשיות בלי שזה משפיע על ההובלה.

מבחינת מרחק היד מן הגוף: אצל הבן כמו אצל הבת, היד שמחזיקה את הפרטנר נשארת במרחק קבוע של חצי יד בערך מהגוף. יד ישרה היא מתכון לשבירת ידיים, יד קרובה מדי היא מתכון להימרחות של הפרטנר.

והדגש האחרון לבנות: בנות בסלסה תמיד הולכות קדימה. אם הבן מושך אחורה, הבחורה צריכה להסתובב לכיוון השני, וללכת קדימה לשם. לא לצעוד אחורה, זה רע לסטייל. אפשר להדגים ללומדים את גודל האסון.

בנים: צריכים לשמור על מרחק היד מן הגוף. (גם אצלם הישארות על קו האמצע רלוונטית בדרך כלל, אבל כמעט בלתי אפשרי ללמד את זה בבסיס, זה מסבך את הבנים).
סיבוב בחורה צריך להיות רגוע. יש זמן, והבחורה הולכת את הסיבוב, לא עפה אותו. היד בסיבוב צריכה להיות מעט מעל הראש של הבחורה, לא גבוה מדי.

ההובלה של הבן צריכה להיות עדינה. בלי לחץ.

ההמלצה שלי כיום (2019) היא לא להשתמש בשיעור בהישענות קדימה ואחורה, כי מסתבר שהיא בפועל לא עוזרת למובלות. משיכת הבחורה מצד לצד והליכה איתה במרחב, פלוס כמה סיבובים ימינה ושמאלה לבחורת הבן בדרך כלל עוזרות לבחורה להבין מובלות. עצירה באמצע סיבוב והחזרה מלמדת אותן לא "לעוף" על סיבובים, אלא ללכת אותם ולהישאר קשובות להובלה גם באמצע סיבוב.


שגיאות נפוצות[עריכה]

בנים[עריכה]

בנות[עריכה]

מובאות[עריכה]

טיפים[עריכה]

  • טיפ_כאן

הערות[עריכה]

  1. הערה כאן