לדלג לתוכן

סלסה קובנית על פי מדיה נוצ'ה/וריאציות/Coca Cola

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

Coca Cola

קוקה קולה

אלמנט של סיבוב וחצי שמאלה המבוצע ע"י בת הזוג ב-567 + 1 (של השמינייה הבאה) (התנגדות: the_duke/עופר ולדמן - שיחה) , תוך כדי החלפת צדדים של בני הזוג. את האלמנט הזה משלבים עם הרבה אלמנטים אחרים ברואדה, אך הביצוע הרגיל הוא לאחר Enchufala ואחריה החצי הראשון של (התנגדות: the_duke/עופר ולדמן - שיחה) Dile que no.

הדגמה

[עריכה]

סרטון הדגמה ממאגר הוריאציות של מדיה נוצ'ה

מדרש שם

[עריכה]

האלמנט נקרא כך עקב הסיבוב המבוצע, אשר מזכיר את הסיבוב של פתיחת בקבוק משקה. (מבקש הבדיקה: the_duke/עופר ולדמן - שיחה )

Dissonant Harmony: שם התרגיל במקור הוא Botella. (בקבוק); הכינוי - "Coca Cola" לחלוטין מזוהה עם 'Salsa Lovers'.

סימון ברואדה

[עריכה]

כיווץ כל האצבעות בכף היד לאגרוף, למעט האגודל והזרת (התנגדות: the_duke/עופר ולדמן - שיחה) אשר נשארות מיושרות. את כף היד מרימים כך שהאגודל מופנה כלפי מטה לכיוון הפה - כאילו זה בקבוק שתייה אשר שותים ממנו. (למעשה זהו סימון נפוץ לסימון של שתיה מבקבוק, גם מחוץ לסלסה).


טכניקה לביצוע

[עריכה]

צעדים של הבן

[עריכה]

ב-567 הבן מבצע צעדים זהים לאלו של Dile que no, כאשר בסוף 6 הבן מתחיל להשיק את יד ימינו לגב של הבת בכדי להיכנס לאחיזה סגורה כאשר יגמר הסיבוב. ב-1 מבצע הבן צעד קדימה בכדי להוביל ל-Dile que no נוסף ( אפשר 180 אם נדרש כדי לסיים בכיוון הנכון של הרואדה (התנגדות: the_duke/עופר ולדמן - שיחה) ).

כינויים

[עריכה]

צעדים של הבת

[עריכה]

ב-5 הבת תבצע צעד קטן קדימה ברגל שמאל, כאשר הרגל כף הרגל תנחת כשהיא פונה לכיוון בן הזוג (מסובבת רבע סיבוב שמאלה בייחס לכיוון ממנה יצאה). ב-6 הבת תיקח צעד קדימה ברגל ימין וכדי שהרגל תסיים באותו קו כמו רגל שמאל ועם הפנים לכיוון הבן. ב-7 הבת תבצע חצי סיבוב שמאלה (רגל ימין משמשת כרגל ציר ורגל שמאל מבצעת את הצעד). ב-8 הבת תרים את רגל ימין לביצוע שלושת-רבעי סיבוב שמאלה וב-1 רגל ימין תנחת ותשלים את הסיבוב כאשר רגל ימין תסיים קצת מאחורי רגל שמאל (כדי ללסיים כאילו בוצע צעד אחורה בימין). מכיוון שיד שמאל של הבת מסיימת "כלואה" בגלל יד שמאל של הבן אז במהלך 2-3 תרים הבת את ידה למעלה בכדי לשחרר אותה, ותיכנס לאחיזה סגורה.


על פי: עופר ולדמן

הצעדים המתוארים לבת הם ניתוח בדיעבד של מה שבנות מבצעות בפועל, ומתוארים למקרה שיש לבת פספוסי קצב בזמן ביצוע ("היעלמות" של צעדים) או קשיים של הבת בהבנת ההובלה של קוקה קולה. למעשה אין צעדים מוגדרים לבת בקוקה קולה, כי הריקוד של הבת לא עוסק במתי לצעוד איפה - כל עוד היא צועדת על הקצב ועוקבת אחרי ההובלה, הצעדים שלה נכונים.

יותר מזה - אם הבת תצעד על פי הצעדים המתוארים כשההובלה של הבן מכוונת למשהו שונה, זו נחשבת שגיאה. לכן כאשר בנות מצליחות לבצע קוקה קולה על הקצב מתוך הבנת ההובלה עדיף לא ללמד אותן סדרת צעדים כלשהי שמוגדרת מראש.


כינויים

[עריכה]

הובלה:

[עריכה]

בכדי להוביל את הבת לצאת לסיבוב, ב-5 מרים הבן את יד שמאלו (כדי לסמן יציאה לסיבוב) תוך הובלה קדימה ושמאלה (כדי לסמן את כיוון הסיבוב). בסוף 6 ובתחילת 7 משיק הבן את יד ימינו לגבה של הבת בכדי להיכנס לאחיזה סגורה - המטרה היא שיד ימין תיכרך סביב גבה של הבת תוך כדי הסיבוב. בסוף 8 ובתחילת 1 הבן מנמיך את יד שמאלו, מאחר שהוריאציה הסיימה והתחיל דילקנו. השארת היד למעלה עלולה לגרום לבחורה לחשוב שצפוי עוד סיבוב.

טכניקה ללימוד

[עריכה]

קוקה קולה משלימה את ה180 מעלות שנותן הדילקנו ל360 מעלות (חזרה לנקודת המוצא). לכן היא יושבת על החלק השני של דילקנו.

את הקוקה קולה כדאי ללמד מתוך דילקנו, כאלמנט עצמאי, ולא חלק מקומבינציה, אחרת הלומדים יתקשו להוציא אותה מתוך הקומבינציה. לאחר שהאלמנט נלמד אפשר לשלב אותו בלימוד של קומבינציה, למשל בסייטה קוקה קולה.

מאחר שהתנועה של הבנות תלויה בהובלה ובקצב, לימוד נפרד של תנועות הבחורה חסר משמעות, וטוב בעיקר כשהבת לא מצליחה לשמור על הקצב. אבל המשמעות היא שבעת הלימוד צריך לשים דגש על הובלה נכונה, ועל שמירת קצב של הבנות שמתבטאת בצעדים ובאוריינטציה של הבת בנקודות מפתח.

נקודת המפתח היא ב6, כאשר הבת נמצאת כמעט לגמרי עם גב אל הבן (פנים אל חוץ המעגל), אך כתף ימין שלה עדיין יותר קרובה לבן מכתף שמאל. ב7 היא תפנה אליו את הגב לגמרי ותמשיך בסיבוב עד לסוף הוריאציה.

עם הבנים צריך להקפיד על הובלה עדינה ונכונה ושלא ירימו את היד גבוה מדי - היד צריכה להישאר ממש מעל הראש של הבת. במקביל צריך לשים לב שהם לא מאבדים את הצעדים ברגליים, בגלל התרכזות יתר בהובלה, ושהם נשארים באוריינטציה כלפי הבחורה.

שגיאות נפוצות

[עריכה]

בנים

[עריכה]
 1. השקה מאוחרת מדי של יד ימין
  • תזמון: סוף 6 / תחילת 7
  • תיאור:
  הבן מאחר בהשקת יד ימין לגבה של הבת ומבצע זאת רק לקראת סוף הצעד השביעי. כתוצאה מכך יד ימינו אינה מספיקה להגיע לאחיזה סגורה כהלכה והבת מחליקה מהאחיזה שלו ב-1
  • טיפול:
  השיקו את יד ימין בזמן. זה מוגדר "לקלוט" את הבחורה, ואז החשיבה שלהם היא כזאת שהם צריכים להיות כבר מוכנים כשהבחורה מסיימת את התנועה.
 1. הבן דוחף את הבת ביד ימין
  • תזמון: סוף 6 / תחילת 7
  • תיאור:
  במקום שיד ימין של הבן רק תשיק לגבה של הבת, הבן ממש דוחף את הבת ו"עוזר" לה להסתובב
  • טיפול:
  אין מה לדחוף את הבת משום שברגע שהיא יצאה לסיבוב, כל עוד יד שמאל מובילה, הבת יודעת שהיא צריכה להמשיך להסתובב ואין צורך בהובלה אגרסיבית.

בנות

[עריכה]
 1. סיבוב עם צעדים גדולים מדי
  • תזמון: 5678 + 1
  • תיאור:
  הבת מבצעת צעדים גדולים מדי במהלך הסיבוב ובכך מתרחקת יותר מדי מהבן ומקשה עליו להיכנס לאחיזה סגורה
  • טיפול:
  הראו לבת כי ניתן לבצע את הסיבוב עם צעדים קטנים וכך קל הרבה יותר לבן להיכנס לאחיזה סגורה בסוף הסיבוב
 1. סיבוב ציר
  • תזמון: 5/6
  • תיאור:
  הבת מבצעת את הסיבוב כסיבוב ציר על רגל אחת, במקום כרצף צעדים, וכתופעת לוואי גם לא פעם מאבדת את הקצב, ואת היציבות.
  • טיפול:
  להדגיש את הקצב, ושהצעידה על הקצב ממשיכה כל הזמן
 1. סיבוב עצמי
  • תזמון: 5/6
  • תיאור:
  הבת מבצעת את הסיבוב בעצמה ללא קשר להובלה, ולפעמים גם במהירות גבוהה ממה שהוא אמור להתבצע. מה שגורר איבוד קצב ותנועות אגרסיביות.
  • טיפול:
  להדגיש שהבת עוקבת אחרי ההובלה, ושהריקוד לא משנה מהירות (בניגוד לסגנונות אחרים). בסלסה הקובנית אין תנועה מתפרצת, הריקוד אמור לזרום.

מובאות

[עריכה]

טיפים

[עריכה]

הערות

[עריכה]
 1. יש בנים הנוהגים לתת סימון מקדים לסיבוב ע"י הורדה מהירה של יד שמאל למטה ב-3 והרמתה למעלה חזרה ב-5. למרות שזה מקובל בסגנונות אחרים של סלסה, זה לא נדרש אם הגבר מוביל מספיק טוב ב-5. ובכל מקרה הורדת יד שכזאת לא אמורה לעכב את הסיבוב ולגרום לו להיות מואץ מיחס לקצב הריקוד הקבוע.