ניתוח יצירות ספרותיות/פובליוס טרנטיוס אפר/האחים

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

על העלילה[עריכה]

דמויות[עריכה]

 • מיקיו - אביו של איסחינוס, האב העשיר והמפנק.
 • דמאה - אביו של קסטיפו, האב העני והקשוח.
 • סניו - סרסור
 • איסחינוס - בנו המאומץ של מיקיו (ה"מפונק")
 • סירוס - עבד
 • קטסיפו - בנו של דמאה
 • סוסטרטה - אם פמפילה
 • פמפילה הנאנסת
 • קנתרה - המיילדת
 • גטה – עבד של סוסטרטה
 • הגיו - קרוב משפחה של סוסטרטה.
 • פרמנו - עבדו של איסחינוס
 • נגנית
 • דרומו , סטפניו = עבדים.

מערכה ראשונה[עריכה]

תמונה ראשונה[עריכה]

מיקיו פונה לביתה של סוסטרטה ומספר כי הוא מודאג מאחר ובנו, איסחינוס לא חזר. בנוסף הוא מספר כי לאחיו, דמאה נולדו תאומים שאת הבן הבכור מבניהם, אימץ. מיקיו טוען כי דמאה חיי בספגנות ואוהב את הכפר, ההפך הגמור ממנו. גישת החינוך של מיקיו היא רוחב לב וכבוד, ולא באמצעות הפחדה. חינוך שאותו דמאה אינו אוהב ומטיף לו על כך, כפי שעמד לעשות עתה...

תמונה שנייה[עריכה]

מיקיו ודמאה משוחחים בניהם. דמאה מספר כי איסחינוס התפרץ לביתו של זר, הכה את בני המשפחה וחטף משם אישה שעמה התעסק - שיחת היום בשכונה. לכן דמאה מאשים את מיקיו בהתנהגות הבלתי ראויה של איסחינוס. מיקיו יוצא להגנתו ואומר כי איסחינוס היה עושה את מעשיו בין אם היה קשוח ובין אם לא, בין אם מיקיו היה בן החיים או אחרי מותו, ולכן מוטב עכשיו ממאוחר. מבחינתו, כל עוד יש לו כסף לחסות את ההוצאות, אין לו בעיה עם התנהגות בנו. לסיכום כל אב צריך לדאוג לבנו שלו ולא להתעסק עם הבן של השני. דמאה מוכן לכך ומזהיר על עתידו של איסחינוס. לאחר שדמאה יוצא, מיקיו מגלה כי הדברים מכבידים אליו אבל מאחר ויודע שהוא "יצא מדעתו" בכל צורה שאי כאשר ידבר איתו על הנושא.

מערכה שנייה[עריכה]

תמונה ראשונה[עריכה]

איסחינוס מאיים על סניו הסרסור, לצדו הנגנית והעבד שלו פרמנו. סניו מאיים שיתבע את איסחינוס. מתפתח עימות על הנגנית. אייסחנוס שולח את פרמנו להכות בסניו וסניו מתעצבן על כך שאיסחינוס לוקח ממנו את הנערה עליה שלם כסף. מנגד איסחינוס מעמיד שתי אפשרויות לסניו. האחת לקבל אץ הכסף ששלם על הנערה והשנייה לפנות לבית משפט, שם איסחינוס יטען כי הנערה בת חורין. מתכתשים בניהם.

תמונה שנייה[עריכה]

סירוס העבד יוצא מהבית של מיקיו ופונה אל איסחינוס שנמצא בפנים הבית ומנסה להרגיע את איסחינוס בנוגע לסרסור. הוא מסביר כי הוא יגרום לסרסור לקבל את ההצעה החדשה ברצון ואף יחשוב כי נעשתה עבורו טובה. סניו שומע את הדיון ושואל את סירוס האם היו אי חילוקים עם אדון, איסחינוס. סניו מספר כי הוא ואיסחינוס הלכו מכות עד שהתעייפו. סירוס מאשים את הסרסור ואומר לו שהיה צריך לנהוג אחרת ומנסה לשכנע אותו לוותר על הכסף. לאחר שסירוס רואה כי לא הצליח לשכנע אותו בטיעונים, הוא פונה לדאגותיו של סניו שעומד לנסוע לקפריסין. סניו מבין שאם יעמוד על המשמר ויחכה לכסף מאיסחינוס רוב הסיכויים שלא יקבל את הסכום המלא, בנוסף הוא יאבד כסף שיכול היה להרוויח בקפריסין. לכן סירוס מציע לו חצי מהסכום. סניו מתעצבן ולא מאמין כי איסחינוס גם חטף ממנו את הנערה וגם לא מוכן לשלם עבורה את הסכום המלא. סניו מבקש מסירוס שידאג להביא את הסכום המלא על הנער וימנע מפתיחת בתי משפט. קטסיפו נראה ברקע שמח על הנערה.

תמונה שלישית[עריכה]

קטסיפו משבח את איסחינוס על מעשיו ושואל את סירוס היכן נמצא איסחינוס. סירוס עונה בבית ושואל מדוע. איסחינוס מסביר כי קטסיפו היה מוכן לקבל את המעשים הרעים ופרשת המאהבים שלו עליו. איסחינוס יוצא מהבית.

תמונה רביעית[עריכה]

איסחינוס יוצא רגוז מביתו של אביו המאמץ, מיקיו וסניו מפחד. איסחינוס פונה לקטסיפו ואומר לו שכל העניין מסודר. קטסיפו מאושר וצוהל, מצטער שהתבייש לספר לו תחילה על הבעיה. סירוס פונה לאיסחינוס ואומר כי הסרסור ממהר לקפריסין. סניו, הסרסור מרגיע ואומר כי יש לו זמן. סירוס מנסה להרגיע את הסרסור ואומר לו כי ישלמו לו. קטסיפו מתחנן שישלמו לסרסור כמה שיותר מהר כדי שהדברים לא יגיעו לאוזני אביו.

מערכה שלישית[עריכה]

תמונה ראשונה[עריכה]

סוסטרטה וקנתרה יוצאות מהבית משוחחות בניהן. סוסטרטה שואלת את קנתרה מה המצב. השנים מדוברת על אישה שעומדת ללדת בעקבות אונס. קנתרה אומרת שרק עכשיו החלו הכאבים מצירי הלידה. סוסטרטה מסבירה כי הן לבדן בבית ואין יכולות לקרוא לאיסחינוס. העבד שלהן גטה אינו נמצא. קנתרה מרגיעה וטוענת כי איסחינוס תמיד מגיע.

תמונה שנייה[עריכה]

גטה העבד רואה רק שחורות מהמצב הנוכחי. סוסטרטה מבוהלת מכך שגטה נמצא בחוץ מבוהל כל כך.היא וקנתרה מתקרבות לשמוע את דברי גטה. גטה עצבני על כך שאיסחינוס לרגע לא חשב על הלידה הקרבה בעקבות מעשי האונס שלו. גטה כה זועם שמתחשק לו להקיא על כל אנשי הבית שמסתירים את הלידה, על האב שהביא לידת הבן, הסרסור שיזם זאת ולאיסחינוס עצמו, הוא ינקר את עיניו. הוא רוצה לספר לגברתו על האסון החדשה ולכן סוסטרטה חושפת עצמה. גטה מספר לגברתו כי איסחינוס מצא כבר אישה חדשה. סוסטרטה לא מאמינה ומספרת כי סוסטרטה הבטיח להינשא לנערה. הבעיה היא שסוסטרטה אינה יכולה לספר ברבים על המקרה מבלי לפגוע בשמה הטוב ומבלי שאיסחינוס יתכחש לנעשה. לכן אי אפשר להשיא את הנערה, בתה של סוסטרה לו לאישה. סוסטרה מתעקשת לספר על מה שקרה מאחר ואין לבת נדוניה ובתוליה נלקחו ממנה.

תמונה שלישית[עריכה]

דמאה, האב העני, מודאג מאחר והבין כי בנו קטיספו שתף פעולה עם איסחינוס בחטיפת הנערה. הוא מאשים את איסחינוס בלקיחת בנו לבית בושת. הוא רואה את סירוס מתקרב לעברו וחושב לחקרו אותו אבל הוא יודע כי "התליין הזה" לא יספר לו כלום ולכן הוא חייב לתחמן אותו. סירוס נכנס עם דרומו וסטפניו מחזיקים סלי מצרכים מבלי להשים לב לדמאה. דמאה שמח לב ומצוטט לשיחה. סירוס שמח כי איסחינוס נתן את הסכום המלא לסרסור ואף נתן עוד חצי מינה מהסכום לסירוס עצמו. לפתע סירוס שם לב שדמאה נמצא לידם. סירוס מחלק פקודות לעבדים ואומר לדרומו לנקות את הדגים בפרט לצלופח. על סטפינו פוקד להשרות את הדגים במלח לפני שהוא נכנס לבית של מיקיו.

דמאה לא מאמין וחושב כי סירוס שם לו כמטרה להשחית את בנו וחוזה כבר שהעבד יתגייס לצבא. סירוס מעמיד פני מתפעל ואומר "הו דמאה! זאת החכמה האמיתית, לא רק לראות מה שנמצא ממש נגד עיניך אלא לחזות את הנולד". דמאה שואל אם הנגנית נמצאת בפנים ואם איסחינוס מתכוון להחזיק בה. סירוס עונה שכן. סירוס מחמיא כביכול לדמאה ואומר שהוא ההפך מאחיו הטיפש. הוא שואל אותו האם היה מותיר לבנו לנהוג כך. דמאה טוען כי הוא היה מריח את הסירחון הרבה מאוד לפני. סירוס מתלוצץ בינו לבין עצמו על הערנות של דמאה ומחליט להעסיק אותו בחיפוש שווא אחרי בנו שנמצא כביכול בכפר בגלל שבינו לבין אחיו נפתח וויכוח על הנגנית. סירוס מסביר כי קטסיפו התבייש במעשי איסחינוס. דמאה מאושר ומכאן סירוס רק ממשיך ללחך ולהחמיא באוזני דמאה. אחרי מספר דקות, סירוס מסביר כי הוא חייב לעשות את המוטל עליו, לטפל בדגים כפי שמוטל על ההורה לחנך את בניו למופת. הוא מסביר כי הוא מנסה לחנך את העבדים בטעמו האישי אבל בסופו של דבר צריך לנהוג באדם בהתאם לטבעו. דמאה אומר כי הוא יפנה לכפר ובדרך רואה חבר ידיד.

תמונה רביעית[עריכה]

הגיו, קרוב משפחה של סוסטרטה נכנס לא מאמין למה שמספר לו גטה. הגיו מבטיח כי בטור הפטרון שלהם ידאג לביצוע חובתיו ופונה לדמאה. הגיו מספר לו כי בנו איסחינוס שנתן למיקיו אינו מתנהג כראוי. היו מספר כי ידיד שלהם, סימולוס אנס בתולה. בנוסף לכך הוא הבטיח להינשא לנערה אשר הרתה אבל במקום מצא נגנית חדשה ועזב אותה. הגיו אומר לו כי גטה הוא עד לכך. גטה אינו מכחיש את הדברים. דמאה מתבייש ולא יודע מה לענות. דמאה אומר כי ידע עם אחיו. הגיו מבקש מגטה להוביל אותו אל סוסטרטה ואומר לה כי הוא ידבר עם מיקיו.

מערכה רביעית[עריכה]

תמונה ראשונה[עריכה]

קסטיפו יוצא עם סירוס מביתו של מיקיו ומדבר עמו על אביו. קטסיפו מקווה שאביו כה עסוק שלא יראה את פרצופו למשך שלושת הימים הקרובים כדי שהוא יוכל להנאות. הרי אביו, כשידע כי הוא אינו בכפר, יחזור במהירות לחפשו כאן. קטסיפו מודאג כי אין לו מה לומר לאביו שיסביר מדוע כל היום לא היה בבית. סירוס אומר לו שימציא שאיזה קליינט או ידיד היה זקוק לעזרה. קטסיפו אומר כי תרוץ כזה טוב להיום אבל מה בנוגע לערב? סירוס מרגיע אותו ואומר לקטסיפו שהוא יודע כי לנהוג כשדמאה עצבני, לשבח את בנו (קטסיפו). סירוס רואה את דמאה מתקרב וקטסיפו נלחץ אומר לסירוס כי הוא לא ראה אותו בשום מקום. הוא נכנס לבית מיקיו מחכה מאחורי הדלת.

תמונה שנייה[עריכה]

דמאה מספר שלא מצא את אחיו ושפועל שכיר שפגש בדרך אמר כי בנו אינו נמצא בכפר. הוא מתלונן כי הוא הראשון ששומע על הצרות שקורים והיחיד שסובל מהם. סירוס מתבדח מאחר ודמאה הוא האחרון לדעת. קטסיפו מסתגר מאחרי הדלת. דמאה שוב פוגש בסירוס. סירוס עושה עצמו אומלל מאחר וקסטיפו הכה את הנגנית וחתך לו את השפה. דמאה רוצה לדעת את הסיבה וסירוס מסביר כי הוא חשב שביוזמתו קנו את הנגנית. דמאה חושד בסירוס ואומר כי לפני מספר דקות אמר לו שהוא ליווה אותו לכפר. סירוס טוען כי אז חזר קסטיפו משתולל. דמאה שמח על מעשי בנו וסירוס מתעצבן ואומר כי הכה נערה ועבד חסרי ישע. דמאה מסביר שבוודאי קסטיפו ידע שסירוס הוא היוזם של כל המעשים האלו בדיוק כפי שהוא עצמו הבין זאת. דמאה רוצה לדעת שוב היכן בנו. סירוס נותן לו הוראות ארוכות למיקום בנו. דמאה שואל על עיסוקיו שם וסירוס מסביר כי הוא מזמין דרגשים. דמאה מתעצבן מאחר ומנחש שהדרגשים נועדו להילולה.

תמונה שלישית[עריכה]

מקיו נכנס עם הגיו ואומר להגיו שאין צורך לשבח אותו על מעשיו, הוא עושה את מה שהיה צריך לעשות. הגיו מבקש ממקיו לבוא אל אם הנערה ולספר לה כי לא בנו איסחינוס אחראי למעשה אלא קסטיפו. הם פונים לבית סוסטרטה

תמונה רביעית[עריכה]

אייסחינוס מבוהל כי הוא מבין שסוסטרטה חושבת כי הוא זה שאנס את הנערה. הוא מפחד לספר את הסיפור האמיתי מאחר והוא מניח שלא יאמינו לו. הוא מבין שהיה צריך לספר לאביו ולבקש ממנו להינשא לה.

תמונה חמישית[עריכה]

מיקיו יוצא מביתה של סוסטרטה ומבטיח שיטפל בענייינים. איחסינוס מבוהל מאביו שנמצא עם סוסטרטה. הוא שואל אותו באיזה עניין הגיע לכאן. מיקיו מסביר של איזה ידיד שצריך להינשא לבת של המשפחה ורוצה לקחת אותה למילטוס. הבעיה היא שהאם המציא סיפור על כך שהבת הרתה ולכן האב הוא בעל זכות ראשונית לנערה. איחסינוס מסכים עם דעת האם ומתחיל לבכות. מיקיו שואל את בנו מה קרה ומספר כי עשה מעשה עוול. מיקיו עדין מהתל בבנו ונוזף בו מעט. הוא אומר לו להביא את אשתו מהבית.

תמונה שישית[עריכה]

דמאה מתעייף מההליכה, הוא מקלל את סירוס וההסברים שלו.

תמונה שביעית[עריכה]

דמאה ומיקיו נפגשים. דמאה מספר למיקיו על מעשה בנו ונדהם מהרוגע בו שרוי מיקיו שכן לא רק מדובר ביצאנית אלא גם באזרחית. מיקיו מסביר כי הם יינשאו לכן דמאה שואל מה יהיה עם הנגנית. מיקיו מסביר כי היא תשאר בביתו גם. דמאה נדהם מכוונותיו של מיקיו. מיקיו נכנס לבית ואומר לו לשמוח על חתונת בנו.

מערכה חמישית[עריכה]

תמונה ראשונה[עריכה]

סירוס יוצא מבית מיקיו שתוי ומפוצץ באוכל. דמאה לועג על התנהגותו של העבד. סירוס אינו מבין מדוע כה רע למיקיו ודמאה מתפרץ עליו ואומר לו שהוא חוגג בשיא מעשי השחיתות כאילו חגג על ניצחון. סירוס מצטער שיצא מהבית.

תמונה שנייה[עריכה]

דרומו יוצא מהבית של מיקיו ואומר לסירוס כי קטסיפו מבקש ממנו לחזור פנימה. סירוס מסלק את דרומו ודמאה נדלק עם שמיעת שמו של בנו ורוצה לדעת אם בנו אכן נמצא בפנים. סירוס מכחיש זאת ודמאה מנסה לברר מדוע אז הזכיר את שמו בנו. סירוס מסביר כי יש אדם אחר בשם זה. דמאה מתעקש להיכנס וסירוס מנסה למנוע ממנו אך לבסוף דמאה נכנס אל הבית. סירוס לא יודע מה לעשות ולכן מחליט ללכת לנוח עד שהיין יתנדף ממנו.

תמונה שלישית[עריכה]

מיקיו יוצא מביתה של סוסטרטה. דמאה יוצא מביתו של מיקיו וצועק לשמים על האסון שהתגלה לו. מיקיו מבין כי כל הסיפור התגלה לדמאה ומבין שעליו למצוא פתרון. דמאה מיד מצביע אצבע מאשימה על מיקיו. דמאה נוזף בו ואומר לו שהוא הבטיח לו לא להתערב בענייני בנו אך למרות זאת בנו נמצא יחד עם איסחינוס שותה כשעבורו נקנתה נערה. מיקיו מנסה להרגיע את דמאה ואומר לו תן לילדים להנאות מהכסף שיש לו, ראה זאת כרווח. מיקיו מחמיא לבנים ואומר שלדעתו יגדלו למופת והקושי היחיד שעומד לפניהם הוא הגיל. הוא מציע למיקיו להירגע היום ומחר יטפל בכל. דמאה מסכים ואומר מה מתכנן לנגנית ולבנו מחר בבוקר.

תמונה רביעית[עריכה]

דמאה מספר כי בחר להנאות מהחיים, מדוע? הוא משוואה בינו לבין אחיו. אחיו דאג לעצמו בלבד וחי את חיו למען עצמו בלבד. מסיבה זו כולם אוהבים ומחמיאים לו ולכן בניו הולכים אליו. בניגוד אליו, הוא, דמאה, התחתן בנישואים לא שמחים, הוא חוסך, קשה יום וחמוץ פנים. בעוד הוא התאמץ להגדיל את רכוש בניו, חיו האישיים שחקו ובנוסף לכך השכר שלו לא שווא את העמלה. הוא מחליט לאמץ את גישת אחיו כי הוא למרות הכל רוצה שבניו יאהבו אותו.

תמונה חמישית[עריכה]

סירוס פונה לדמאה ואומר לו כי מיקיו מבקש ממנו לא להתעכב עוד. דמאה שמח פנים ואומר לסירוס כי יש בו מן התכונה של בן חורין על כך הוא רוצה לגמול אותו.

תמונה שישית[עריכה]

גטה אומר לסוסטרטה כי הוא יבדוק מתי מביאים את הכלה ופוגש בדמאה. שוב דמאה מחמיא לאנשים, הפעם גטה, כחלק מרוחו החדשה.

תמונה שביעית[עריכה]

איסחינוס יוצא מבית מיקיו ומתעצבן שהאנשים מדקדקים את עיניי החתונה. הוא פוגש באביו הביולוגי, דמאה. דמאה מציע לאיסחינוס לעזוב את שירי הנישואים, המהומות והלפידים. במקום לפעור חור בבית אמה עם בית שלהם כך שהם יעברו לגור לפה. איסחינוס מודה לאביו אבל מודאג מהוצאות שיהיו לו. דמאה מחייך בינו לבין עצמו מאחר שממילא הכסף אינו יוצא מכיסו שלו אלא של מיקיו. בנוסף לזה הוא זוכה לתרועות התודה. הוא מצווה על סירוס לבצע זאת. גטה מאושר ומודה לדמאה שמסביר שכך עדיף כאשר האישה עומדת ללדת.

תמונה שמינית[עריכה]

מיקיו מבין כי אחיו ציווה לפעור חור בחומה ופונה לדמאה. דמאה מדבר רק מילים טובות על אחדות, קרבה ועזרה. דמאה מרמז על סוסטרטה, אישה מבוגרת לבדה שלא תוכל ללדת. מיקיו אינו מבין לאן הוא חוטר ודמאה מסביר שמן הדין על מיקיו להינשא לה.איסחינוס נדלק על הרעיון ומתחנן למיקיו למענו. מיקיו מתעצבן ודמאה מציע לו לנהוג בנדיבות . בנוסף דמאה מעלה את עבודה שהגיו הוא עני ועתה קרוב משפחה קרוב, לכן יש לדאוג לו על ידי הענקת חלקת אדמה לו.

תמונה תשיעית[עריכה]

סירוס ביצע את בקשת דמאה. דמאה מציע לשחרר את סירוס לחופשי כי הוא בחור מצויין. סירוס מודה לדמאה ומתחיל לציין את כל הטובות שעשה למען בניו. דמאה כביכול מאשר את אותם דברים "טובים" שהעניק סירוס לבניו. מיקיו משחרר את סירוס. גם אשתו פריגיה משוחררת. דמאה מציע למיקיו להביא מעט כסף לסירוס מאחר ובעתיד יתגמל אותו. מיקיו אינו רוצה לתת אף פרוטה אבל הלחץ החברתי מתחיל הן מצד בנו והן מצד סירוס. מיקיו מתעצבן על נדיבות ליבו של דמאה ושואל אותו מהיכן הרוח הזו. דמאה מסביר שרוחו הגיע כדי להוכיח למיקיו שהוא למעשה מוותר ומפנק את הנערים. אבל אם הבנים רוצים שהוא יתמוך וגם יגנה אותם בעניינים אשר הם אינם מסוגלים לראות את ההשלכות שלהם בגלל גילם, הוא מוכן לעשות זאת. הבנים מאושרים ושואלים על גורל הנגנית של קטיספו. דמאה מוכן שהוא יחזיק בה אבל שזו תהיה הפעם האחרונה.