ניתוח יצירות ספרותיות/עברי לידר/ניסים

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי


השיר ״ניסים״ הנכתב על ידי עברי לידר מספר על התמודדויות עם קשיים.

  • על המשורר; עברי לידר זמר ויוצר ישראלי, הומוסקסואל מוצהר. שוחרר מצה״ל לאחר חודש בעקבות סיבות בריאותיות.

ניתוח השיר[עריכה]

בית 1[עריכה]

השיר נפתח באמירה שעומדת לבוא מלחמה, סיטואציה המתחברת בדרך כלל עם גבריות מצ׳ואיסטית. במלחמה ישנו סבל רב ואבדות קשות. האמירה ״בקרוב נגיע רחוק״ מזכירה קריאת מוטיבציה לחייל המתמודד עם קשיים בדרך. הדובר חוזר ואומר כי עומדת לבוא מלחמה בפתח, כפילות זו מדגישה את חוסר הרצון של האדם אליו פונה הדובר להתמודד עם הקשיים. הדובר פונה לנמען ואומר ״גם הבכי מושפע מהצחוק״ חיבור ההפכים הללו יכל להדגיש את תחושת הבלבול של הנמען או קריאת מוטיבציה כי העצב יכל להפוך לשמחה. הבית נמשך באמירה ״לא לדחוק לפינה הרגשה משונה״ המוען פונה אל הנמען ואומר לו תרשה לעצמך להרגיש רגשות שונים מכולם ככל הנראה הומוסקסואליות המוען מדגיש בכך שמותר לנמען לאהוב אחרת. האמירה ״תתרכז בבקשה״ ממשיכה להעיד על הבלבול וחוסר הריכוז של הנמען. אל הנמען מתקרבת נערה לשאול דבר מה שלא מוזכר בשיר אבל ככל הנראה הכוונה היא שההתקרבות שלה הוא הריחוק שלו מאהבה לנשים. ״תנסה לא לצחוק כמו משוגע...שנתקע לו חיוך...בוא תביא נשיקה״ האמירה הזאת מדגישה את חוסר ההחלטיות של הנמען אך האמירה ״בוא תביא נשיקה״ היא מביאה תקווה לנמען ואולי רגשות רומנטיות המתפתחות בין השניים.

פזמון[עריכה]

בפזמון ישנם המלצות ואמירות חיזוק אך גם המשך הבלבול של הנמען.״ תתמכר, תנסה להגיד שחסר״ האמירה של המוען מנסה להגיד כי על הנמען להתחיל לדרוש ולהפסיק להיות פסיבי כלומר להפתח בפני הסביבה ולהגיד שגם לו מגיע מעט אהבה. המילה ״תתמכר״ ככל הנראה מתכוונת להתמכרות לאהבה או לדברים המעלים את מצב הרוח. בהמשך הדובר אומר כי על הנמען ליהנות מהיופי ולזנוח את הדברים השליליים או את חוסר ההתמודדות עם הקשיים ״שאין לך אופי לזה״. בהמשך מוזכרת דמות נשית, מיכל המצוטטת כאומרת ״חבל שהמים לא דומים לשמיים בכלל״ זוהי תחושת בלבול או נסיון להראות כי ישנם דברים שונים וניתן להיות מיוחדים.

בית 2[עריכה]

הבית השני מתחיל באמירה כי לא הכל תלוי בך וישנם דברים שלא בשליטתך. לנמען יחכו שני אנשים, אנשים אלו יכלים להיות ההורים או שופטים צבאיים המחפשים מדוע הוא נמצא במצב הזה אם מדובר בהורים זו ככל הנראה יציאה מהארון ואם מדובר בשופטים צבאיים זו כנראה סירוב פקודה או הישתמטות של הנמען מפקודות. ״תהייה לחימה״ זו ההתמודדות הקשה בדרך. לאחר מכן ישנה אמירה כי הוא ינצח בכל הקשיים לאחר מכן ישנה חזרה על מילים מבתים קודמים המדגישים את הקושי של הנמען. לאחר מכן ישנה מעין שאלה פילוסופית האם ההומופובים הם רעים מטבעם או זה החינוך הרע שלהם והאם יש בתוכם צדדים טובים והם יכלים ליצור שיח משותף ואפילו להביא נשיקה, אמירה זו מתייחסת לשלום העתידי הרצוי בין הגישות.

סיכום[עריכה]

השיר הוא שיר התמודדות עם חוויות קשות הקורות ליוצא מהארון או מסרב פקודה. השיר הוא דרישה לאהבה ודרישה להשלמה עם המציאות.
השם של הנמען הוא ״ניסים״ שזהו שם עברי שמשמעותו תהליך מופלא שקורה בדרך אלוהית שאין שום דרך לעמוד בפניו..