לדלג לתוכן

ניתוח יצירות ספרותיות/נתן אלתרמן/עץ הזית

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי


פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לוויקיספר ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.הנושאים בהם עוסק השיר

[עריכה]
  1. מלחמה בין העץ לשרב (הקיץ).
  2. אהבה בין העץ לאדמה.

במרכז הסיפור שלוש "דמויות":

  • האדמה - אהובתו של עץ הזית.
  • עץ הזית - נלחם למען אהובתו ועצמו.
  • הקיץ - השרב הכבד, מלך אכזר.

פירוט הבתים

[עריכה]

בית א'

[עריכה]

קיץ חזק, שרב נוקם, קשה, שולט כמו מלך. יש בשרב מעין להבה השורפת ומשמידה. מצד שני מוצד עץ בודד, יחיד, גלמוד שנאבק בכח הרבה יותר חזק ממנו (השרב), וכל זאת לבדו. הזית כגיבור של סיפור אהבה, בוחר להאבק.

בית ב'

[עריכה]

בית זה מתייחס לאהבה בין העץ לאדמה. עץ הזית נשבע להציל את האדמה מפי החום הכבד והאור הממית. האהבה בין העץ לאדמה כואבת, כאשר העץ "בוקע" את ליבה דל האדמה (שובר את ליבה).

בית ג'

[עריכה]

ה' חסר אונים מלהציל את העץ והאדמה, האל מתואר כמו רואה חשבון שרכון לספריו, מלא זעם ותאוות נקם.

בית ד'

[עריכה]

כאשר האדמה מבקשת למות, וכאשר הכבשים מבקשות מים ומזון, העץ כמו אביר שבא להציל את האדמה והאדמה יודעת שהיא יכולה לסמוך עליו, שאכן הוא יציל אותה.

בית ה'

[עריכה]

בערב חוזר העץ שותת משקיעה אדומה, כאשר שותת במשמעות שותת דם מהקרב הארוך, אך הוא לא מרחם על עצמו, והוא לא כואב על פצעיו, אלא מחפש את פני אהובתו וקורא לה, הוא מנחם אותה כשהיא בוכה. הקשר האמיץ בין העץ לאדמה יוצר כאילו דבר אחד, בגזעו המתפתל באורכיו הוא עוטף את האהובה ומנחם אותה, מעין חיבוק של עץ.

בית ו' (ואחרון)

[עריכה]

השרב נרתע ונסוג אחורנית, אימה אוחזת אותו אל מול העץ. חשוב להבין שההר בדרך-כלל הוא סמל לעוצמה, ואילו פה הוא צפוי להתמוטטות והתפוררות, ההרים היו חלשים אך לא נפלו. הנבט מסמל את המשכיות העץ שצומח ומלבלב, אם כך, האהבה ניצחה.

סיכום

[עריכה]

עץ הזית מוצג כאביר המנהל מלחמת יחיד קשה ומתמשכת עם כוחות הרשע שכמעט משמידים אותו. את המלחמה מנהל העץ למען עצמו ואהובתו - האדמה, ולבסוף מצליח לגבור על אותם כוחות.

פרשנות לשיר

[עריכה]

על-פי פרשנות נוספת לשיר, עת הזית הוא עם ישראל לדורותיו, שנאחז באדמה הצחיחה של ארץ ישראל. למרות השרב, האויבים והכובשים לדורותיהם, עם ישראל הוא עם שנאחז באדמתו למרות הכובשים והאויבים המנסים להשמידו בכל תנאי. הסיבה - העמידות של העץוהקשר לאדמה עד כדי יצירת דבר אחד מאוחד. בגלל היותם אחד, עץ הזית והאדמה - עם ישראל וארץ ישראל, אי אפשר להשמידם כליל. גם ען נעשו נסיונות להשמדת העם, תמיד נשארה שארית הפלטה (נבט). שארית זו תפרח ותלבלב מחדש למרות הכל, מה שמראה את נצחיותו של עם ישראל.


דף זה או חלקו נלקח מתוך האתר סיכומונה - אתר הסיכומים החופשי.