לדלג לתוכן

נהיגה ברכב/תפעול רכב/רחיצת מכוניות

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
רחיצת מכוניות עם מס' מפרצים באינדיאנה,ארצות הברית

רחיצת מכוניות - היא פעולה שמטרתה ניקיון חיצוני, ולעתים גם פנימי, של מכוניות.

שלבים ברחיצה ידנית מסורתית[עריכה]

 • מעטפת הרכב:
  1. יש להכין דלי נקי עם מים וסבון (יש שיוסיפו חומר ניקוי כללי לבית או נפט לברק טוב יותר), וכן גם מספר מטליות נקיות וג'ילדה (מטלית מיוחדת העשויה מעור צבי רך).
  2. הרכב צריך לחנות במקום מוצל כדי למנוע כתמי יבוש מהיר.
  3. יש לטבול אחת מהמטליות בתערובת המים וסבון ולהעבירה על גוף הרכב (המתכת) עד שהמטלית מלוכלכת. אז יש לסחוט את המטלית (לא מעל הדלי) ולטבול אותה שוב בתמיסה. במקומות בעלי לכלוך קשה יש לשפשף את המטלית. וחוזר חלילה.
  4. לניקוי חלקי הזכוכית ברכב ניתן להשתמש בחומר ניקוי חלונות רגיל ובמטלית. לקבלת חלונות נקיים מפסים ניתן להשתמש בנייר עיתון לייבוש. אם ישנם כתמים עיקשים – ניתן להשתמש בספוג לח עם מעט סודה לשתייה עליו. שיירי חרקים ניתנים להסרה עם רשת פלסטיק מגולגלת לגוש בכף היד. שמשות הרכב נשארות שקופות לאחר שפשופן בחצי חשוף של תפוח אדמה חצוי.
  5. ניתן לנקות את חישוקי הרכב בצורה יעילה עם מטלית הטבולה בתמיסת הסבון והמים אם כי יש כאלה המנקים את החישוקים בתמיסה הכוללת שליש דלי חומר ניקוי מרוכז, שליש דלי נפט ושליש דלי מים.
  6. ניתן לשטוף את קרקעית הרכב עם ממטרה מסתובבת מתחתיו שתופעל מס' דקות – כך שוטפים מינרלים, מלחים ובוץ העלולים לגרום לחלודה.
  7. ניתן גם לשטוף את המנוע אם ממלאים מתז ידני בשלישי מנפחו באותה תמיסה כמו זו המשמשת לניקוי חישוקי הרכב. מתיזים את התמיסה על גבי המנוע, בית המנוע וצידו הפנימי של מכסה המנוע של רכב. משאירים ל-5 דקות ושוטפים בסילון מים את החומר. ניתן לחזור על התהליך אם נותרו נקודות לא נקיות. בכל מקרה יש להתניע את הרכב מיד לאחר הרחיצה האחרונה ולהשאיר את המנוע פועל עד לייבושו המוחלט.
  8. פוליש\וקס: כאשר צבע הרכב מאבד את ברקו מומלץ לבצע פוליש אך רק פעם בשנה (משום שהחומר מסיר יותר צבע מווקס). יש לבצע פוליש על פי ההוראות על גבי הקופסה. אם הרכב בעל צבע מטאלי קיים פוליש מיוחד. וקס הוא חומר שמנוני בעל תכונה של שיוף עדין מאוד, אפילו יותר עדינה מזו של הפוליש. הווקס גם מגן על צבע הרכב מפני אבק ושריטות קלות ויוצר ברק. גם כאן רצוי לא לבצע וקס לעתים תכופות אלא רק כל שלושה חודשים.
 • פנים הרכב:
  1. ראשית מומלץ לרוקן אשפה מפחי האשפה ולהוציא את שטיחי הרצפה וכל חפץ העלול להפריע בניקיון.
  2. שואבים אבק ולכלוך מהרכב באמצעות שואב אבק, רצוי ביתי אך אם היד אינה משגת לשקע חשמל קרוב ניתן להשתמש בשואב אבק נטען. אם ישנה פייה מיוחדת הקיימת בשואב האבק למטרה זו, יש לשאוב את האבק מהמושבים. הרצפה גם היא צריכה להיות נקייה באופן יסודי.
  3. חומרי ניקוי שמשתמשים בהם בבית יכולים להיות טובים גם לניקוי פנים הרכב – תרסיס ניקוי לשטיחים ישמש גם לכורסאות הבד, חומר לניקוי משטחי עץ יכול לשמש לניקוי משטחי עץ ברכב (אם קיימים כאלה). וכדומה.
  4. לניקוי טוב של חלקי הפלסטיק ברכב ושל לוח המחוונים והתקרה אפשר להשתמש בחומר המיועד לרחיצת רצפות ומכיל וקס: מדללים את החומר לפי ההוראות ומטבילים בו מטלית רכה, משפשפים, ממתינים לייבוש ומבריקים.
  5. מחזירים את שטיחי הרצפה למקומם לאחר ניעור קל.