לדלג לתוכן

נהיגה ברכב/החזקת רכב ורישוי רכב

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

ספר זה טרם הושלם ונמצא עדיין בכתיבה.

ייתכן שחסרים בו פרקים, או אף נושאים שלמים. לפיכך, כרגע לא ניתן ללמוד ממנו על כל הנושא בצורה מקיפה.

כמו בכל אחד מהספרים, מהדפים ומהנושאים בוויקיספר, גם כאן אתם מוזמנים להוסיף את הפרקים שלדעתכם חסרים. כל פעולה שעשויה לעזור תתקבל בברכה, כולל הערות ובקשות בדף השיחה של הספר.


הקדמה[עריכה]

רכב פרטי הוא אמצעי תחבורה עיקרי ויקר ועל כן יש סוגיות משמעותיות שונות שיש לתת עליהן את הדעת בהיבטים חוקיים וכספיים.

הדף הבא יעסוק בנושאים שונים שבעל הרכב צריך להיות מודע להם בהיבט רכוש, ביטוח ורישוי.

בעלות על רכב[עריכה]

בעלות על רכב היא רישום אדם מסוים כבעלים לכל עניין-דו"חות מהירות ודו"חות חנייה ירשמו על שם בעל הרכב, אגרות נסיעה בכבישי אגרה (כביש 6, הנתיב המהיר בכביש 1) נרשמות על שם הבעלים, כמו כן אחריות על תאונת דרכים במקרה שהנהג אינו ידוע (במקרה של פגע וברח למשל) היא כברירת מחדל של הבעלים. כפי שהודגם, בעל הרכב ונהג הרכב בעת תאונה אלו שתי ישויות שונות ובמקרים רבים נהגים אינם נדרשים להיות בעלי רכב (כמו במקרה של השכרת רכב או נהג צעיר שחולק רכב עם הוריו שהם הבעלים).

שינויי בעלות ברכב נעשים דרך משרד התחבורה וניתן לעשותם גם בסניפי דואר ישראל (פעולות מסוימות ניתן לעשות רק במשרד התחבורה). העברת בעלות דורשת לערוך שינויים בביטוח ולאחר שינוי הבעלים הפוליסה הקודמת למעשה בטלה. כל העברת בעלות מוסיפה "יד" שמתבטאת בירידה של שווי הרכב.

יש לעשות את ההבחנה בין בעלות על רכב לבעלות משותפת או שותפות, כאשר בנקודת זמן מסוימת יש שני אנשים או יותר הרשומים כבעלי הרכב. שותפות יכולה להתבטא למשל בקבלת הודעות על טסט לשני אנשים שונים. בהיבט אגרות, כל הוספת והורדת בעלים נושאת תשלום אגרה וכך גם בהוספת שותפים. הוספת שותף מוסיפה "יד" אך לא כן במקרה של הסרת שותף.

מקרה מיוחד של בעלות רכב היא שימוש ברכב חברה (ליסינג).

חלופות שונות להחזקת רכב הן שימוש בתחבורה ציבורית, רכב שכור, שירותי תחבורה אחרים כגון השכרת אופניים, מוניות, נסיעה משותפת (טרמפים, קארפול) או רכישת הסדרים בקואופרטיביים פרטיים.

רישוי רכב[עריכה]

בנוסף לרישיון נהיגה המתיר לאדם כלשהו לנהוג ברכב, ישנו רישיון רכב, המעיד על תקינות רכב ויכולתו לעלות על הכביש. רישיון רכב מחודש מדי שנה ותקינותו נבדקת במרכזי רישוי בכל הארץ. בין סעיפי הבדיקה העיקריים-בלמים, תאורה, זיהום אוויר (פליטת מזהמים), דליפת שמן וציוד חובה (אפוד זוהר, פח ברכב, משולש אזהרה). אי חידוש רישיון במועד ונהיגה עם רכב בלי טסט היא עבירה על החוק.

ביטוח רכב[עריכה]

יש שלושה סוגים עיקריים של ביטוחי רכב:

  • ביטוח חובה, אשר כל בעל רכב נדרש להוציא. תכליתו לכסות נזקי גוף לשוהים בתוך הרכב. נהיגה בלי ביטוח חובה תקף היא עבירה על החוק.
  • ביטוח צד ג-לכסות נזקים לרכבים אחרים שנפגעו בתאונה שבה מעורב בעל הרכב ולהגן על בעל הרכב מתביעות של בעלי רכבים אחרים.
  • ביטוח מקיף-ביטוח שמכסה נזקים נפוצים ברכבים.

כחלק מרכישת ביטוחים, יש מגוון של כיסויים. למשל שירותי רכב כגון גרירה, הטענת מצבר או הוספת דלק.

שינויים ברכב ובסטטוס שלו[עריכה]

שינויים מסוימים ברכב כגון החלפת מנוע, דורשים עדכון של משרד התחבורה.

במקרה של נסיעה לחו"ל לתקופה ארוכה ניתן לבטל רישיון לתקופה זו (אך ברוב המקרים מעדיפים למכור את הרכב). יש לקחת בחשבון צורך לחדש את הטסט מיד עם חידוש רישיון הרכב.

במקרה של תאונה שבה רכב ללא ביטוח מקיף, שספג נזק שלא משתלם לתקנו, הבעלים יכול להחליט להורידו מהכביש ולמכור אותו לסוחרי מתכת.

קישורים חיצוניים[עריכה]