לדלג לתוכן

נגינה על פסנתר למתחילים א'/קריאת תווים בחמשת כינור

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

בפרק זה נתחיל ללמוד לקרוא תווים.

החמשה

[עריכה]

זוהי החמשה. חמישה קווים מקבילים.

  • על החמשה כותבים תווים.
  • תו הוא סוג של אליפסה הנרשמת על אחד מקווי החמשה, או ביניהם.
  • על פי המיקום של האליפסה (על איזה קו או איזה רווח בין קווים היא כתובה) נדע מהו שמו של התו
  • בתוך החמשה ניתן לרשום תשעה תווים שונים, חמישה על הקווים, וארבעה ביניהם.

  • תווים קוראים תמיד משמאל לימין.
  • תו שנרשם על החמשה הוא תמיד תו לבן (ללא דיאז (#) או במול (b)). על-מנת לרשום תו שחור רושמים את התו הלבן ולידו סימן דיאז או במול.

מפתח סול

[עריכה]

חלילית מנגנת תווים מאוד גבוהים, גיטרה בס מנגנת צלילים מאוד נמוכים. על החמשה מקום לתשעה תווים לבנים בלבד (לא כולל תווים שנרשמים מחוץ לחמשה) קצת יותר מאוקטבה אחת בלבד, ובין טווחי הצלילים של גיטרה בס וחלילית סופרנינו מפרידות אוקטבות רבות.

המפתח הוא סימן אותו רושמים בתחילת כל שורה של חמשה. על מנת שידע הנגן, לאיזו אוקטבה ולאילו תווים מתייחסת החמשה. מפתח סול למשל, הוא מפתח שמראה על החמשה את המיקום של סול באוקטבה הרביעית. לכן חשיבות רבה למפתח בתחילת השורה, ולמיקומו על החמשה.

הנה מפתח סול:

מתחילים לצייר אותו בנקודה הגדולה למטה, והקו בחמשה שעליו נופל הקצה השני שלו, הוא סול.

הנה מפתח סול על חמשה:

כאשר מפתח סול נגמר בקו השני מלמטה (כמו בתמונה) הוא נקרא מפתח דיסקנט (Treble) או מפתח כינור, ולחמשה קוראים חמשת דיסקנט (Treble) או חמשת כינור. במוסיקה עכשווית סביר להניח שלא תיתקל במפתח סול שהוא לא מפתח דיסקנט.

התווים בחמשת כינור

[עריכה]

מפתח דיסקנט מצביע עבורנו על מיקומו של סול בשורה הרביעית מלמעלה (שורה שניה מלמטה). התו מעל הסול [שמצויר בבֵּינָה ( הרווח שבין קווי החמשה)} הוא התו הלבן שגבוה מסול - לה. כך גם התו בבּינָה שמתחת לסול הוא התו הלבן שנמוך מסול - פה. מתחת לפה - מי, זהו הקו התחתון. ומעל לה, לפי הסדר: סי (קו), דו(בּינָה), רה(קו), מי(בּינָה), פה(קו)


רישום תווים מחוץ לחמשה

[עריכה]

מפתח סול מצביע עבורנו על התו סול באוקטבה הרביעית. התו 'דו אמצעי' הוא דו באוקטבה הרביעית. אך בחמשת כינור מופיע דו רק פעם אחת, והוא דו באוקטבה החמישית. גם רה באוקטבה הרביעית לא מופיע בחמשת כינור.

כיצד נרשום תווים שהם גבוהים או נמוכים מטווח החמשה?

את רה באוקטבה הרביעית (רה נמוך) נרשום צמוד מלמטה לקו התחתון בחמשה. כדי לרשום את דו אמצעי שאף יותר נמוך מרה, נצטרך להוסיף קו קטן מתחת לקו התחתון, ולצייר עליו את דו אמצעי. כנ"ל גם למעלה.

את סול באוקטבה החמישית נרשום צמוד מלמעלה לקו העליון בחמשה. כדי לרשום את לה באוקטבה החמישית נוסיף קו קטן מעל לקו העליון, ועליו נצייר את לה באוקטבה החמישית.

ניתן כמובן להוסיף עוד ועוד קווים קטנים ולרשום כך את כל התווים, אך בשלב מסויים זה נהיה מסורבל מאוד להבנה, ולכן אם מנגינה היא גבוהה מאוד או נמוכה מאוד, נשתמש במפתח שמתאים לה, ובסימנים נוספים.

כעת נראה את שמות התווים בחמשה מורחבת, מסול באוקטבה השלישית, עד רה באוקטבה השישית.

בשלב ראשון אין צורך לזכור את מיקומם של כל התווים על החמשה. כדאי להתחיל כמובן מהתווים שבתוך החמשה, וכדאי גם לזכור את מיקומו של דו אמצעי.

על מנת לקרוא תווים טוב, יש צורך להכיר מיד את מיקומו של כל תו (בלי לספור רווחים וקווים מקו הסול של מפתח סול, או מהקו האמצעי שבחמשת כינור - סי), אך מיומנות זו נלמד בהדרגה.

תרגול

[עריכה]

כעת רשום ליד כל תו את שמו

על-מנת להביט בתשובה, לחץ על התמונה ואז על "פרטים נוספים".


נגינה על פסנתר למתחילים א'    -    תוכן העניינים
לפרק הקודם קריאת תווים בחמשת כינור לפרק הבא
הכר את הפסנתר תרגול בנושא חמשת כינור רבע, חצי ושלם