מתמטיקה תיכונית/וקטורים/חישובי מרחקים

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מרחק של נקודה ממישור[עריכה]

אם הנקודה היא (x_0 , y_0 , z_0) והמישור הוא ax+by+cz+d=0, אז המרחק בין הנקודה למישור הוא \ \frac{|ax_0+by_0+cz_0+d|}{\sqrt{a^2+b^2+c^2}}.

כלומר, אם המישור הוא \underline a \cdot \underline x+d=0 והנקודה היא p, אז המרחק הוא \ \frac{|\underline a \cdot \underline p+d|}{|\underline a|}

אם המישור מוצג בהצגה פרמטרית אז יש קודם לעבור למשוואה ואז להשתמש בנוסחה זאת.

מרחק של ישר ממישור המקביל לו[עריכה]

כדי לחשב מרחק בין ישר למישור המקביל לו, יש לבחור נקודה כלשהי על הישר (לדוגמה, אם הישר הוא \underline x =\underline a + t \underline v אפשר לבחור t=0 ולקבל את הנקודה a) כעת, אפשר לחשב את המרחק ביניהם ע"פ הנוסחה שבפסקה למעלה.

מרחק בין שני מישורים מקבילים[עריכה]

גם כאן, בוחרים נקודה על אחד מהמישורים (לדוגמה, אם המישור הוא \underline x =\underline a + t \underline v+ s \underline u אפשר לבחור t=s=0 ולקבל את הנקודה a) ומחשבים ע"פ הנוסחה שבפסקה הראשונה.

מרחק בין נקודה לישר[עריכה]

כדי לחשב מרחק של נקודה מישר, יש למצוא אנך לישר שעובר דרך הנקודה. אחת הדרכים לעשות זאת היא למצוא נקודה כללית על הישר, לחשב אותה תחת התנאי שהוקטור שעובר דרכה ודרך הנקודה מאונך לוקטור הכיוון של הישר, ואז לחשב את המרחק באמצעות הנוסחה הרגילה.

לדוגמה: אם אנחנו רוצים לחשב את המרחק בין הישר  \underline x = (1,3,2) + t (1,5,0) לנקודה (4,1,2), הנקודה הכללית של הישר היא (t+1, 5t+3, 2) הווקטור שמחבר בינה לבין הנקודה הוא (t-3, 5t+2, 0) אנחנו רוצים שווקטור זה יהיה מאונך לווקטור הכיוון של הישר כלומר (t-3, 5t+2, 0)\cdot (1,5,0) = 0
t-3+25t+10=0
t=-{7 \over 26}
כעת מציבים את T ב: (t+1, 5t+3, 2) עכשיו אפשר לחשב את המרחק: d = \sqrt {(4-4)^2+(1--8)^2+(2-0)^2} = \sqrt {85} = 9.22 וזאת התשובה.

מרחק בין ישרים מקבילים[עריכה]

כדי לחשב מרחק בין ישרים מקבילים, יש לבחור נקודה כלשהי על אחד הישרים, ולחשב את המרחק ע"פ המוסבר בפסקה הקודמת.

מרחק בין ישרים מצטלבים[עריכה]

כדי לחשב מרחק בין ישרים מצטלבים, יש למצוא מישור המכיל את אחד מהם ומקביל לשני. אם לדוגמה הישרים הם l_1 : \underline x = \underline a + t \underline v, l_2 : \underline x = \underline b + s \underline u, אז אפשר לקחת את המישור  \underline x = \underline a + t \underline v + s \underline u שהוא מכיל את l1 ומקביל ל-l2. כעת אפשר לחשב את המרחק לפי הדרך שתוארה מקודם.