דקדוק העברית החדשה/תורת ההגה/הגה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ההגה (בלעז פונמה), הוא יחידת ההגיה היסודית ממנו מורכבות הברות המרכיבים מלים. תחום חקר ההגאים נקרא תורת ההגה (ובלעז פונולוגיה)

עיצורים תנועות והברות[עריכה]

ההגאים מחולקים לעיצורים ולתנועות, כשהעיצורים יוצרים קול תחילי והתנועה באה לצידו או בהמשכו של העיצור. את המלים אפשר לחלק להברות, שהן יחידות הגיה קצרות, שבעברית כוללות לפחות עיצור אחד, כשהעיצור הראשון מונע בתנועה יחידה.

משמעות המילים בעברית בהשפעת תבניות של עיצורים ותנועות[עריכה]

העיצורים - קול יחיד[עריכה]

השפה העברית המדוברת ובעקבותיה הכתובה בנויה משורשים ובהם בדרך כלל שלושה עיצורים וביניהם תנועות. רוב רובם של העיצורים הם בני קול בעל מקור יחיד, למעט העיצור /צ/ המסומן באות צד"י, הנהגה בימינו בעקבות ההגיה היהודית האירופית כצמד של העיצור /ט/ והעיצור /ס/, והעיצור /צ'/ (עם צ'ופצ'יק) המסמן עבור מלים שמקורן מלועזות את צמד העיצורים /ט/ והעיצור /ש/ ימנית.

משמעות עיקרית לפי עיצורים[עריכה]

ראו ערך מורחב: עיצורים

משמעותה הכללית של המילה נקבעת על ידי השורש שלה, וכך רוב המילים שונות מחברתן בגלל העיצורים השונים בשורש, או בגלל סדר שונה בין העיצורים של השורש.

לדוגמה: למילה שָׁמַר ולמילה כָּתַב אותן תנועות: ָ ואחריו ַ (קמץ ופתח) - ובכל זאת משמעותן שונה לחלוטין כי עיצורי השורש שונים.
כך גם למילה שמר ולמילה רשם משמעויות שונות, למרות שיתוף התנועות והעיצורים, אלא שהפעם סדר העיצורים שונה.

משמעות משנית לפי תנועות[עריכה]

ראו ערך מורחב: תנועות

לעומת זאת התנועות בעברית קובעות תבניות, אשר להן יש משמעות משנית.

לדוגמה: כָּתַב - בקמץ ופתח משמעותו פועַל כתיבה לנסתר בעבר, לעומת כָּתַכ - מקצוע עיתונאי העוסק בכתיבה גם הוא, (בעבר מילה זו נהגתה באופן שונה ממילת הפעולה), וכתיב שבה היו"ד הנוספת היא חלק מתנועת החיריק-המלא המניעה את העיצור /ת/ של השורש - ומשמעותה של המילה היא אופן הכתיבה - כל שלש הדוגמאות בני אותו השורוש ועוסקים באותו הנושא: כתיבה, אך עם משמעות משנית שונה.

באמצעות סדר התנועות שבמילה, שתי המלים השונות בעלות השורשים השורשים השונים כת"ב לעומת שמ"ר, למרות שמשמעותן העיקרית שונה, יכולות לקבל משמעות משנית דומה, אם התבנית דומה, כלומר סדר התנועות דומה.

לדוגמה: כתב וגם שמר - שתיהן במשמעות פועַל לנסתר בעבר. כָּתוּב וגם שָׁמוּר - שתיהן במשמעות הווה מתמשך (פועל הווה מתמשך סביל - היכול לשמש גם כשם עצם במשקל בינוני).

בנוסף לתבניות באמצעות סדר התנועות במילה, התבניות לקביעת המשמעות המשנית כוללות לעתים גם מוספיות-עזר עיצוריות. מוספיות כאלו יבואו בתחילת התבנית ובסופה ולעתים רחוקות גם באמצעה.

לדוגמה: כפועַל ליחיד נסתר בעבר: כתב לעומת שמר, כשם פעולה: כתיבה לעומת שמירה (למעשה: כתִבָ לעומת שמִרָ), ובתוספת מוספיות: תכתובת, תשמורת וכדו'.

בהרחבה[עריכה]