לדלג לתוכן

משתמש:שי שי שי/ארגז חול

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

עברית[עריכה]

אסמבלי[עריכה]

השפה הבסיסית ביותר של המחשב. שפה זו היא בין "שפה עילית" שהיא השפה שבה בני אדם מתכנתים ויש פקודות באנגלית, לבין "שפת מכונה" שהיא מורכבת רק מהתווים 0 ו-1.

חומת-אש[עריכה]

תוכנה או חומרה אשר מגנים על המחשב שלך משאר המחשבים. חומת האש יודעת להבחין בין תקשורת רגילה כמו גלישה באינטרנט לבין תקשורת מסוכנת כמו פריצה, ולמנוע אותה.

יוניקס[עריכה]

יוניקס (UNIX) היא מערכת ההפעלה הוותיקה ביותר בין מערכות ההפעלה הפעילות. מערכת יוניקס פותחה לשם ניהול רשתות והעברת מידע ונחשבת ליעילה, בטוחה ואמינה יותר מכל שאר מערכות ההפעלה הנפוצות בשוק.

מיניקס[עריכה]

מיניקס היא מערכת הפעלה דמוית-יוניקס בקוד פתוח המבוססת על ארכיטקטורת Microkernel. אנדרו ס. טננבאום כתב את מערכת ההפעלה הזו לשימושים לימודיים; כמו-כן, מיניקס סיפקה השראה לכתיבתה של לינוקס.

מנדריבה[עריכה]

מנדריבה (לשעבר מנדרייק) היא אחת מהפצות גנו/לינוקס הפופלאריות ביותר עבור מחשבים על שולחן העבודה. להפצה יתרונות רבים: היא נחשבת לידידותית, מכילה כלים גרפיים לניהול התצורה, יש לה קהילה פעילה ותומכת, תמיכה בשינוי גודל מחיצות NTFS בהתקנה, תמיכה מלאה בעברית כולל תרגום ממשק המשתמש וכלי הניהול.

מנהלי מערכות[עריכה]

מנהל מערכת של מערכת מחשבים הוא אדם האחראי על התפעול השוטף שלה.

סוסה\ סוזה[עריכה]

פדורה[עריכה]

פונקציה[עריכה]

במתמטיקה, פונקציה היא התאמה בין איברי שתי קבוצות, בה לכל מקור בתחום ההתאמה ישנה רק תמונה אחת בטווח המותאמת לו. פונקציה נקראת גם "התאמה", "העתקה", "טרנספורמציה" ו"מיפוי".

פרוקסי[עריכה]

שרת פרוקסי (proxy) הוא שרת שתפקידו לבצע במהירות גישה למשאבים חיצוניים ברשת מחשבים.

קומפיילר[עריכה]

מהדר הוא תוכנת מחשב המתרגמת בין שפת מחשב אחת לשפת מחשב אחרת. המהדר הקלאסי מקבל כקלט תוכנית הכתובה בשפה עילית ומתרגם אותה לתוכנית בשפת מכונה

קרנל[עריכה]

קרנל הוא חלק בסיסי במערכת ההפעלה. הקרנל אחראי לספק תיווך בין מערכת ההפעלה עצמה לחומרה.

רד-האט[עריכה]

שפת סי[עריכה]

שפה עילית נפוצה. בעזרתה נכתבה המערכת לינוקס.

אנגלית[עריכה]

GUI[עריכה]

המנשק הגרפי של התוכנה. בעבר התוכנות היו רק בעלות מנשק טקסט והדרך היחידה לתקשר איתם היא הקשת פקודות. ה-GUI גורם לכך שנוכל לראות וללחוץ ולא רק לכתוב.

IT[עריכה]

PC[עריכה]

POSIX[עריכה]

RTFM[עריכה]

ציטוט ידוע בקרב אנשי לינוקס מתנשאים. פירושו - Read The Fucking Manual (קרא את המדריך המזויין). פירוש המשפט הוא שמשתמש שמבקש עזרה צריך לקרוא את המדריך שבוא כבר כתוב הכל.