לדלג לתוכן

משתמשת:יוני2023/it's mine/שיעורים חיים, על חופש, זוגיות, התמכרות, געגועים ושאר יהלומים/עוצמת הרכות בארץ

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

היסטוריה[עריכה]

1984 השלימה לימודי ברפואת עצמות (אוסטאופטיה) וגולגלת (קרייניופתיה). התמחתה בשיטות גופנפש מפני שהתעניינה באדם שלם ולא מצאה את שהנשמה כמהה. עברה לניו זילנד ופתחה את עוצמת הרכות וכתבה את ספרה. נדהמה איך השיטה חלחלה לאנשים.

כשעזבו את ניו זילנד היה באוסטרליה איגוד מקצועים למשטפלים בשיטה מטעם הממשלה. באוסטרליה המשיכה את המחקר וחברה ספר נוסף על הפחד מהנשי. בשנות ה90 טיפלה בקליניקות ולמדה והרצתה בכנסים. לאחר הרצאה ב1995 הבינה שעליה לחזור לישראל עם המשפחה.

זה היה קשה. תחילה חזרו לאנגליה כך שתוכל להגיע בתכופות (144). היא התרגשה מהחום האנושי והצמאה העמוקה והכנה של אנשים שהגיעו ללמוד. היא "קפצה למים" בהיכנעות גמורה למשימה למרות המחיר הכבד. היא מרגישה שבארץ יש צורך עז ברכות לאור המלחמות והקונפליקטים הפנימים והפצעים.

בארץ[עריכה]

כשהגיעה לארץ הביטו בה כמטורפת כי חזרה לארץ כשיכולה לחיות בחו"ל. היא נלחמה נגד ההיכנעות לקריאה והגעה לארץ. זה היה תהליך ארוך. כל הזמן היה בה מכה נוספת והרגישה כמו איוב. הכל זעק לה שעלי לחזור לארץ. היא עיפה מנדודים וגופה סבל אך הגיעה לכאן בידיעה ובנחישות ללא תנאים.

היא הביאה לכאן שיטה חדשה וגישה לא רגילה ללימוד מעגלי במקום קווי שחוזק ומעמיק את המחקר במקום לסמן וי ולהמשיך הלאה. היא התעקשה על לימודים רב שכבתי בו מחזורים ותיקים וצעירים מתחברים יחד להירתם ולתרום זה לזה כך שאין לימוד ממודר. לימוד בו ערבות הדדית הינה חיונית לכל אחד בקבוצה ולבי"ס כולו.

היה קשה ליצר ערבות כשהאדו מתרעם ומאמין שהוא יכול להצליח לבד ולא אחראי על החלקים האחרים בבי"ס. ערבות שכיום מושרשת ומעניקה עוצמה לתלמידים. היום אנו יכולים להגיע לבי"ס וללמוד שיטה ומקצוע ותואר (145) אך רבים בוחרים להישאר שנה אחר שנה לאור התמיכה והצמיחה ההדדית כך שאנו משתנים ומתפתחים יחד וגדלים ומגדלים. שותפים לשמחות: תינוקות, נישואים גם לאלו שאבדו תקווה ותחושת קהילה תומכת.

לא פעם חשבה להכריע לאור המשימה על כתפיה. היה לה ברור כי כולם צריכים לפעול יחד כגוף אחד כדי ליצר מציאות ועוצמה של רכות. הפצת מסרים של עוצמת הרכות וקיומו של בי"ס הקטן והשברירי, עובר בבטן שלא ברור אם ישרוד גם אם היתה אחראיות משותפת. כי לא ניתו לדעת מה יהיה מחר שכן אין ביטוח. גם הדבר הנפלא ביותר לא יכול להיות כאן היום ללא תמיכה והזנה ועשוי להיעלם.

האחראיות לא היתה מובנת בהתחלה והיו התנגדויות: למה אני צריך לעשות למען אחר אם אין אני משלם דיו? גישה זו מקטינה ודרך להבין ערבות ואחריות הדדית ליצירת מציאות רצויה (מקווה שהבנתי נכון). אם חי המשפחה של משתנים לטובה מקצה לקצה וראיתך מתרחבת ויש לך כלים שבהם אתה משתמש אתה יוצא לחופשי ואינך יכול לשמור אותם לעצמך.

הבנת האחריות שלנו כלפי החברה אפילו מהמקום האגואיסטי ביותר כך שנוודא שהחברה בריאה לנו ולילדינו וכל מי שיבואו עמו במגע דורשת זמן להבשלה. ההבנה שהפצה ושיווק מתרחשים ללא הרף בחברה שלנו עבור כל מוצר טוב או רע ושזכותנו וחובתנו להפיץ טוב אליו אנו מתוודים לו. כי כשהאדו חושש לעצמו פן ידחה או יזלזל בנו אחרים משפיעים על ילדינו (146).

איזון אמיתי צריך חיבור בין לימוד עולם פנימי לבין היציאה לבחוץ. קל יותר להתמקד בעצמי ובעולם הפנימי ויש שחזקים דווקא בעשיה בעולם החיצוני. מעבר לערבות הדדית ההפצה והשיווק של מה אנו לומדים נועד עמוק פנימה ומגלים סוגיות שלא הינו חושפים ומשתמשים בהן להעצמה אמיתית. בסוף חלק ב יש רשימת נושאים הנלמדים בעוצמת הרכות שמשמים שיעורי יזמות הוליסטית לחיבור בין העולמות הפנימי והחיצוני כדי להשתמש במה שנלמד בחוץ עבור הגדילה הפנימית. באופן כזה אנו בוחנים מה גילנו בפנים כשיצאנו החוצה: מה למדנו, מה עלה, מה המקורות ואיך ניתן להשתמש בכל לריפוי ולגדילה. באופן כזה תלמידים מגלים פינות שהוזנחו בתוכם וחולשות שפחדו להציף ולרפא ולהפוך לעוצמות.

תלמידים נרתמים בחייהם האישים באמצעות הכלים שרכשו. הם למדו ליחצן באמונה ובביטחון את שלמדו ללא פחד. בי"ס מספק ליווי למתלמדים ולמטפלים באופן ממוסד כחלק מהלימודים.

עוצמת הרכות היא שיטה מתפתחת, מתעדכנת ומתרחבת עם צורך השעה וכן גם להעמיק.

בעשור הראשון של בית הספר היו קשים כלכלים שגרמו לתהות אם ישרוד או לא כשסביבם נסגרו בי"ס גדולים מהם (147). הם גוף לא מסובסד או נתמך. תקופה ארוכה התנהלו ללא משכורת. הם נעזרו בהלוואות וגיסו כספים פרטים. זהו תחנת כוח של אורחים, תלמידים, מטופלים ומטפלים. אנשים שמחים להיות בו ולהעצים אחרים. הם מקימים תיאטרון ברוח עוצמת הרכות ומרימים את התודעה ואת מצב הרוח.

בי"ס וסניפיו מקימים קליניקות לימודיות לקהל. היא מודה לצוות המסור ואהבת התלמידים ללא תנאי.

בי"ס של עוצמת הרכות מספק שירותים בהתנדבות לאוכלוסיות חלשות ונזקקות עם צרכים מיוחדים. מטפלים בהלומי הלם, קשישים, ילדים עם קשי למידה, חולי סוכרת. יש המון סיפורי הצלחה.

טובי :) (148)

להלן דברי המורים[עריכה]

צוות המורים של ביה"ס לעוצמת הרכות הולך וגדל בקביעות.

נועם גליקמן, מצוות ההוראה של עוצמת הרכות[עריכה]

מתרגשת לראות את התקדמות של תלמידים אל עצמם, מגלים את עוצמתם וממשים אותה ומודה על זכות הבחירה בחיים.

האפשרות ללוות אנשים ולחזות בתהליך שהם עוברים היא נפלאה והיא מוקירה על כך.

היכולת לקחת כל דבר שקורה בחיים ולהתשתמש בו כחומר גלם ליצירת חיבור צמיחה ריפוי אהבה וחיים היא חשובה בעיניה.

קשה לבחור לקחת מה שקורה בחייך עובד לטובתך. כלומר להתעקש שיש מתהב ושיש משהו עבורי בתוך כל סיטואציה וברגע הזה של הבחירה הקטנה מתחולל הנס, המהפך מקורבן לאדם עוצמתי, הפיכת סבל להתפתחות של התיישרות עם הטבע וגילוי היכולת להיות נהר שעוקף סלעים ומכשולים. הכרה של אדם שמעז להכיר באינסוף אפשרויות שעומדות לפניו בעולם מלא מגבלות ואילוצים.

היא התרגשה כשתלמידה מתמודדת עם סרטן החליטה להקשיב לעצמה ולצרכיה לאחר ששנים היתה שם עבור אחרים (149) [יש משהו בגישה שלה שהוא מאוד לא מאמין בנתינה - נתנ - וזה מוזר כי דווקא היא עם השקפה מעגלית מאמינה שנתינה לילדים, לנכדים וכיוצב זה נותן המון המון כוחות] והקשבה והתחשבות לקצב הנכון לה. היא התפעלה מכך שידעה לבקש עזרה, לחלוק נטל ולשחרר שליטה. היא הכירה תודה לגופה שנראה והתוודעה ליכולת ריפוי ונדהמה מכך שבחרה לשנות את האטום האישי שלה בתוך המולקולה המשפחתית כך שכל המשפחה הושפעה לטובה. היום אותה תלמידה בריאה ומנהלת חיים מלאים ועשירים תוך הקשבה לצריכה.

גם היא לא מוותרת את החופש להופך זבל לזהב ואירועים בחי הם קרש קפיצה לגדילה והתפתחות וככל שמעמיקה בתהליך הדברים מרתקים יותר בעיניה.

למידה וטיפול בעוצמת הרכות זו מתנה עבורה. להיות צינור שמעביר הלאה את הטוב, מקבל ונותן לקלוט ולהשקות מים. בחירה להיפתח ולפתוח.

מודה להיות חלק ממרכז עוצמת הרכות ומצוות ההוראה.

עופרה לזרוביץ, מצוות ההוראה של עוצמת הרכות, תואר ראשון בחינוך, מורה לחשבונאות[עריכה]

הגיעה לעוצמת הרכות מלאה במרץ וחיה בחוץ, בניתוק מעצמי ולא מתקרב אלי. עזרה לכולם פרט לעצמי.

חיפשה דרך להתפתחות נוספת. התנגדותה הגיעה לשחקים. לקיחת אחריות, אי האשמה, עוצמה, הקשבה לגוף, רכות, לראות את היש היה שפה זרה עבורה. מודה לצוות על שקבלו את ההתנגדויות שלה (150). יודעות להכיל את הילד השובב. בעת שסיעה לכולם גילתה היא מתמודדת עם מיאלומה. האשימה את כולם כולל עצמה עד שהחלה להפנים את הכלים של עוצמת הרכות. היא חיפשה בחוץ.

היא הניחה כי מעונינת להיות חולה וכך הפסיקה להיות חזקה ולקבל את שלא העזה לבקש. היא גילה שיש בה הכל ועליה לבחור. לקחת אחריות על החלמתה קבל משמעות. בחרה לא לעבור השתלת מח ולא לקבל כימותרפיה, להקשיב לגוף ולדעת שיכול להתמודד. נעזרה בכלי עוצמת הרכות.

כתבה הצגה וקראה אותה "איבלע וריק" (תבלעי ואל תירקי). היא למדה להפנים הכל ולשמור בבטן . היא הופיעה בהצגה באופן קבוע בפני קהל. רצתה שהידע הזה יעבור הלאה.

הצטרפה לצוות של עוצמת הרכות ומישמת את שלמדה לאהוב ומעבירה לאחרים את עיקרי השיטה והאפשרות לבחור בחיים בעצמם. כשפוגשת התנגדות בתלמידים היא מביטה מעבר ולהחזיק עבורם חזון גבוה כפי שעשו לה עד שיוכלו לבחור בעוצמה (151).

עמי טואג, מצוות ההוראה של עוצמת הרכות, תואר שני בתחום מדעי הרוח, מחנך ומורה לאזרחות בבית ספר תיכון[עריכה]

לפני כעשור פגשה את ד"ר טובי בראונינג, מורת דרך שמביאה בשורה, מובילה גישה לחיים שמציעה כלים רבי עוצמה לאיזון אורח חיים. התמסרותה לאנושות לא הותירה ספק להיותה מורה לחיים. היא נשמעה לקולה הפנימי לעזוב את שבנתה מחוץ לארץ ולהקדיש את כל כולה לחברה הישראלית ולהוביל ברכות אל חיים של מודעות ובחירה, עוצמה ואחריות (אני לא מצליחה להבין איך אדם שמדברים עליו כל כך בגדולות התאבד או נקלע לסיטואציה כמעט לא היה חלק מהחיים. מרגיש פספוס).

המפגש עם טובי יצר חוויה עמוקה שממחישה ש"כשתלמיד מוכן המורה מגיע", מגע קסם, מפגש עם מורה לחיים ועינים מאירות שמשדרות עומק, חכמה ורגישות בקמת ההתפתחות גבוהה. אישה שיכלה להכיל באופן פנומנאלית כל אדם ולהעריף אהבה וחמלה עם הצבת גבולות ברורים שמאפשרים ליטול אחריות מלאה לחיינו. מורה שמעניקה כלים לריפוי דרך שמחה, מימוש פוטניציאל אישי וקבוציתי. מורה שנוצרים בלבם וזוכרים את השעות במחיצה והידע שהנחילה.

ממצע עשיר זה יסדה בראונינג את עוצמת הרכות והעמידה דורות של מטפלים ורכשו כלים שמעבירים הלאה. בית הספר הוא מקום חם ואוהב ופתוח לכל אדם מתוך כיבוד הדרך, הקצב והתהליך שיבחר.

היא מיד הרגישה שינוי כשהגיעה לבי"ס של עוצמת הרכות: אהבה, קבלה ללא תנאי לא נתפסו בעיני בעולם ביקורתי, ציני, תחרותי ומנוכר. השינוי היכל ביכולת לקבל את עצמה עם מה שיש או אין בה וזה הוביל לתהליך של ריפוי עצום. לפתע ראתה באור שונה את מערכת היחסים עם הילדים ועם הסובבים אותה. חווה ריפוי של דורות אחורה וקדימה (152)

מודה כל יום על הזכות להעביר את כל הטוב הלאה. [אוקי מדובר בגבר] מקים שיחות עם בני נוער ונותן להם כלים שרכש בעוצמת הרכות ומישם אותם בכאן ועכשיו. כל יום נותן לו מתנת חיים לראות את האור בעיניהם של בני נוער. אור זה מקרין על חיו

פטריסיה לברטובסקי, מצוות ההוראה של עוצמת הרכות, מורה לחינוך מיוחד עם התמחות בבעיות התנהגות של הגיל הרך, מנחה קבוצות הורים[עריכה]

בי"ס של עוצמת הרכות מלמד איך לחיות, לקחת אחריות על חינו ולחיות בהרמוניה עם עצמנו והסביבה.

בי"ס מניח כל אדם במרכז. כל תלמיד מקבל יחס אישי ותמיכה מערכתית אליהם יכול לפנות לקבל עזרה כשהוא בוחר לעשות זאת ומערכתית גם המורים וגם הקבוצה תומכים בו. הקבוצה הופכת להיות כמו משפחה אוהבת שעדה לגדילה. כל תלמיד לומד שאינו לבד בעולם ואינו צריך להתמודד לבד עם קשים. תלמיד לומד לוותר על הבוקשה, לבקש עזרה כדי להבריא ויש שילוב בין תיאוריה ופרקטיקה המאפשר לתלמידים לראות תוצאות באופן מידי בחיים.

לומדים להתחבר לגופנו, באופן מכבד ומעצים, לומדים להכיר שהגוף דובר אמת. עבודה של גוף וראש ולמידה חשובה להיעזר בשניהם לטובתנו מרפאה ברבדים עמוקים.

תלמיד לומד מהתחלה שאינו לבד בעולם והוא חלק מקהילה של ריפוי אישי וקהילתי. עוסקים ללא הרף בתרומה לקהילה לפי בחירת התלמידים. מביאים את השיטה בהתנדות לאוכלוסיות שונות כמו עיוורים, פליטים ונערות במצוקה, אימוץ שכונות מצוקה, מרכז שיקומי לגברים אלימים (153) ולמדו אותם לאהוב עצמם ממקום מכבד והדדי.

הנענוע הוא כלי אנושי, אנובירסלי שעוקף תרבותיות, שפות וקשים קוגנטיבים וחודר לנשמה, הלב והגוף הדואב של מי שחווה אותו. הטיפול מעורר אותנו לאהוב ולהרגיש את החיים. הוא מרפא במקום הכי עמוק. אהבת האחר הופכת מוחשית ולא נשאר כרעיון פילוסופי

אורה אאודה, מצוות ההוראה של עוצמת הרכות, תואר בהנדסת מחשבים, מנהלת פרויקטים במערכות מידע[עריכה]

הגיעה אל עוצמת הרכות כשהיתה בשלב בחיה בו זבלה מהתקפי חרדה וכדורים החיזקו אותה. חיפשה מזור ופתרון. היא הגיע הלעוצמתה רכות.

מצאה אהבה, חכמה, צניעות ונחישות לא מתפקשרת. מצאה כוחות בטובי מול כוחות התנגדות והרס.

הפסיקה להשתמש בכדורים. עוצמת הרכות נותנת כלים להתמודד עם החיים ועם אתגרים לא פשוטים שמאפשרים קבלת החיים בפשטות וזמינים בכל רגע. שמחה להיות חלק מצוות ההוראה שמאפשר להעביר את הטוב והכלים הנפלאים.

אפשר לה להתמודד עם אירוע דימום מוחי של ילדה. אינה יודעת איך היתה מתמודדת ללא עוצמת הרכות. לפגוש את המציאות למרות שהמציאות לא בשליטה שלי.

בוחרת לראות את היש, להיות בטוב, לנשום, להתפעלף לצחוק (154) ולחייך לאתגרים של החיים ולהעזר בהם כדי להעיר אחרים. זו קבוצה תומכת ללא תנאים וגבולות. הכל עוזר לה להיות בחיוניות ובתמיכה מלאה.

חנן כהן, מצוות ההוראה של עוצמת הרכות, תואר ראשון (לונדון) באומנות, פסל, חוקר, מורה לאנטומיה ופיזיולוגיה[עריכה]

כולנו צינור לאהבה והשאלה כמה מקום נשאר כשאנו הולכים בשביל החיים.

התחספסנו, כבינו, התקשינו או הובסנו. מה קוטר הצינור של אהבה כשאנו רדומים למחצה וחסרי מודעות במסרים ישנים.

אנו מכורים לסבל בעולם שחי בהפרדה ומלחמות פנימיות וחיצוניות. טובי מעבירה מזור לגוף נפש באהבה, לתינוק הפצוע להזדקף ולהתבונן בדפוסים האטומטים שלנו, להישר מבט ולגעת באגו הפצוע ולנענע אותנו כאמא טובה בקצב החיים ולהתחבר בכל חלק מפוצל, לאהבה שלנו ושל הזולת.

טובי היא קשובה, כריזמטית, עם אהבה לפלנטה ויתר הדברים הטובים שניתן לומר לאדם.

בדרך הנשים הקדמוניות מלמדת טובי על חיבור חלקינו הנפרדים ומסייעת שנגדל.

טובי מלמדת את המהות של שמחתנו ועל סיבות סבלנו, מלחמת הכוחות הפנימית והחיצונית ומלמדת ליצר ריפוי של כל חליקנו, מזכירה את חכמת הגוף וחכמתו ומהות פעולת דפוסינו והשורש לריפוי (155).

טובי צמחה מתוך ים דפוסי סבל ויגון וחברה מכורה למלחמות ושליטה והציעה גמישה של רכות, ריפוי, שפויות וחמלה.

דבריה בתחילה הם קשים לדוברת לעיכול, למינד הזכרי ולמוד הקרבות שחי בחיים של פיצול וחרמות. החלק הקטן בנו ששורף לאיחוי מתחבר למסריה במסירות ונועם.

אם ברצונך לאהוב עליך להיכנע (אני לא אוהבת את הרעיון הזה) לחלק הפנימי, להיפתח ולהטמיע את קול האהבה והשלום בכל הרבדים.

יש זכות להיות תלמיד של טובי בראונינג.

דינה ברוצקי, מצוות ההוראה של עוצמת הרכות, תואר ראשון במדעים מדויקים, מתכנתת מחשבים בתחום ההיי-טק, מנחת קבוצות הורים[עריכה]

מלמדת עם מורות קבוצת נשים. לימודים בקבוצה מפרה ותומכת שמאפשרת חווית לימוד עשירה ודינמית. הלימוד בקבוצה עוצמתי, לומדים להשתמש בכל מה שאנו פוגשים כשיקוף לחלקים הפנימים בנו וחיבור והכלה של כל חלקינו מביאים לשלמות הולכת וגדלה.

מגוון של נשים בגילים ורקעים שונים. חלקן לומדות מקצוע וחלק במטרה לגלות את עצמן במטרה לרפא את החיים שלהן. כולן משלבות כלים של עוצמת הרכות בחייהם לכל התמודדות.

תלמידה, אמא ל10 ילדים עד גיך 17 שאלה את הילדים אחרי 5 חודשים על השינוי שראו בה והם ענו שהבית מושפע לטובה בזכות השינןים שעוברת. שלוה, רוגע וכלים חדשים להתמודד. תמיד ידעו כי היא אוהבת אותם אך עתה מרגישים בזה (156). בלימודים לומדים להפעיל שליטה על הבחירות שלנו ובמקום להמתין שאחר ייצר מציאות חיצונית או ישנה אנו משנים. לא ממתינים שמשהו מבחוץ ימלא את הצרכים שלנו אלא לומדים למלות אותם בעצמנו כך אנו מושכים מערכות יחסים בריאות ומזינות שמסיעים לאנשים הקרובים לנו למצוא שלמות.

מסגרת הלימודים מאפשרת לתלמידים לגלות יכולות וכישרונות חבוים להפתח, לגדול ולהתרחב אל אחוזים נוספים מהפונטציאל הלא ממוש שלנו. מסגרת שמעניקה ביטחון, תומכת, מכילה, מעודדת להיות נאמן לעצמך. מהווה רחם להפתח ולהיוולד מחדש בסביבה בטוחה.

מסגרת שמעניקה כלים לריפוי ולגילוי עצמי, גישה חיובית לריפוי ע"י שמחה ולהפוך קושי לאתגר ולמנוף לצמיחה ולגדילה. הלימודים מלמדים איך לבחור בעצומה במקום בסבל ובקורבנות בתחומי החיים. קבלת הכשרה מקצועית כמטפלים. מקצוע מיוחד לאור ריפוי הדדי כך שאינך נשחק אלא משפר ומשמר את הבריאות בכל רובד. מטפל בעוצמת הרכות פירושו להרפא ולהתרפא בו זמנית. 11 שנה מתפרנסת מעוצמת הרכות. זו לא עבודה אלא חיים של ריפוי ומקור האנרגיה שלי.

קבלה המון מעוצמת הרכות ומצאה דרך להגשים את החלומות שלהף כלים והזדמנויות לזרוע אהבה ושמחה ולהאיר מקום חשוך. יש יותר אור, שמחה, שלווה וסיפוק בחייה. בעלה עובד יחד איתה בשיטה. הם מעבירים את הטוב הזה הלאה (157).

זכות ללמוד ממפתחת השיטה, כלי ראשון שלה. טובי מאסטר, נגישה ואנושית. מודל לימוד יחודי, מודל לימודים רב שכבתי של מפגש חודשי של כל תלמיד ליום לימודים משותף שבחלק מהזמן מלמדת טוב עצמה. שיעורים רבי עוצמה והשראה. לעיתים פתוח לקהל.

דורית קרקובר, מצוות ההוראה של עוצמת הרכות, תואר ראשון בחינוך, מורה לתקשורת[עריכה]

כשהגיע לעוצמת הרכות העצמות שלה היו קשות, חלולות ויבשות. היא רצתה גמישות לחיים. עוצמת הרכות אפשר לה את הקצב שלה. יש לה גמישות שהולכת ותופסת מקום לחיים חדשים. היא פגשה תלמיד מעבר ותהתה איך כולם מזדקנים ורק היא נעשת צעירה.

מופתעת איך הצמיחה מגיעה ממקום לא שופט, מקבל ומאפשר. בית הספר של עוצמת הרכות מלמד הוויה. מתוך ההוויה רואה חזון גבוה לכלל ולפרט. מתחדד איך הפרט הוא הכלל ולהיפך. בלי שאחד יהיה על חשבון האחר. יחד יוצרים רקמה אחידה וצבעונית. כנגד הפיצול והדירוג נדמה לגלות איך ניתן לבנות כיתה בעלי מנת משכל שונה וכולם מרוויחים.

כנגד המאבקים הרגלים שהרגילה את עצמה לנהל עם עצמה והמציאות היא למדה לנשום אל הקיים ולהתקדם בתוכו. כתלמידה שמחה להגיש עבודה מהלב, הרחבת גבולות לצד גבולות ברורים שסיעו ביכולת לממש את מי שהיא ומה שהיא רוצה להיות.

טובי היא נר דולק מאיר באור על הסביבה. עצומה ואנושית, רואה מרחוק ובו זמנית קרוב, מורת דרך, חכמה, מצחיקה, זורמת - ובקיצור כל הדברים היפים בעולם [אני לא אוהבת את הסגידה הזו לאנשים] (158). אוהבת. אוהבת. אהבה ללא תמאים למדה ממנה. אועמת בכל פעם מחדש. לא ברור שאנשים כמו טובי זמינים ונגישים. מאמינה בכל תלמיד.ה ובצוות המורים ובהחזקת החזון. נס כזה יכול לממש מי שמאמין שהחיים עצמם הם נס.

רותי טנר, מצוות ההוראה של עוצמת הרכות, חברת קיבוץ, עבדה שנים רבות עם ילדים ובני נוער[עריכה]

יצרה מודל לימודים רב שכבתי הוליסטי במובן הרחב של המילה. מפגש חודשי של התלמידים בהם רוכשים כלים וידע רחב ועמוק כשהדגש הוא על הלמידה דרך התנסות וחוויה. ישיבה במעגל.

אופן ההוראה בעוצמת הרכות שונה ממה שרגילים בבי"ס מערבי. שילוב מענין של לימודי מזרח-מערב. המורה הופך את החיים לכלי ונדרש לתרגל ולחיות את מה שהוא מלמד ונמצא בקשר עם התלמידים, תומך ומעודד ומאתגר ללא הקטנתם כך שיכלו לגדול.

צוות ההוראה בקשר תמידי עם המורים. כל אחד מראה של השני ומחויבים להתבוננות באגו כדי להעצים את ההורה הפנימי המכיל שעוזר לאהוב עצמנו ואת האחר. איכות שאנו יכולים להעביר לתלמידנו.

יש כיום לימוידם לנשים כדי לאפשר לציבור גדול של נשים דתיות להצטרף ללימודים בביה"ס. יצרו חיבור מיוחד בין דתים-חילונים כך שיש שיח שמגשר על הפערים במקומות שהיו בהפרדה. הם תמיד מחפשים את החיבור במקום את הנפרדות בדומה לגוף שיכול להכיל אברים שונים בשיתוף ולא בנק (159).

עוסקים במחקר של השפעת עוצמת הרכות על אוכלוסיות שונות. עבדו במוסד לגברים אלימים. מחקרים נוספים נעשו בנפגעי טראומה, מתמודדי קשב ריכוז, הלומי קרב, מכורים לסמים ולאוכל, עובדים במקומות עבודה תחת לחץ מתמשך, ספורטאים, כדורגלנים, חולי סכרת, בבתי חולים ועוד.

עוצמת הרכות שנתה את חייה והפכה למסע מרתק, פתחה ליבה להכיל שוני ולהקשיב להוותה כך שאינה יכולה ללא עוצמה זו. אין לה איך להודות לטובי ולתלמידים שהסכימו להיות חלק מהדרך (160).

ענת בן יעקב מצוות ההוראה של עוצמת הרכות, תואר ראשון בהיסטוריה וחינוך, תואר שני בחינוך, מורה ומחנכת בתיכון[עריכה]

המפגש הראשון עם עוצמת הרכות אליו הגעתי היה שיעור פתוח בהנחית דר טובי. טרם השיעור תלמידים הציגו בנושא יונג. היתה נפעמת. בסיום החליטה שהיא נרשמת מיד וללא התלבטות והרגיש הכי זוכה לארגז כלים להתמודד עם המציאות: פחד, חרדה, חוסר אונים, קרבנות, קבלה, הבנה, כוח המח ועוד.

למדה כי אהבה אפשרה לה לגדול, לקחת אחריות על החיים, לבחור את הסיטואציה לאירועי חיים, ללמוד על דפוסי התנהגות שלא משרתים מהמקום בו יכולה לבחור אחרת. היא גילתה שמפחדת מהטוב ומחבלת בו.

הלמידה היא חוויה, תרגילים ותרגולים. למידה מעגלית ומעמיקה של מראות מזוויות שונות שמשקפות את ההתקדמות. התלמידים מתערבבים, לומדים מכל אחד ומכירים באנשים שרוצים ריפוי.

אדם של ראש, שליטה, למדה לשחרר, להקשיב לגוף, להבין שיש לו שפה משלו: צבעים, רגשות וקולות וזוכר מה שהראש מדחיק. כשהיתה מוכנה להתחבר אליו ולהקשיב לו הגיע הריפוי ואסימונים ותובנות נפלו. כשהיא בבית מרגישה שיש אור בבית ושהיא נוכחת. שהיא בקבלה כמו שהיא עם כל החלקי הרבים והאור מופץ סביב.

ללמוד מטובי זו זכות. יש לה ווירטואוזיות, גאוניות ללכת עם המטופל באהבה ובנחישות ולא לוותר ולעקוף התנגדויות. היא סמל ודוגמה לנאה דורש נאה מקיים. מחויבת ללא תנאים ולהפיץ ריפוי ואוב לעולם (161). אומרת את כל הדברים גם הקשים באהבה ממיסה. כלי של אהבה שמלמדת את התלמידים להיות.

מורה בצוות ההוראה זו התמסרות ליים, לאהבה ולקהילה. להיות זמין לתלמידים ולשקף באהבה דברים וללמד לקחת אחריות, להחזיר אליהם עוצמה. מתרגשת להעביר הלאה את הטוב ולראות איך תלמידים גדלים ומתעצמים.

בנימין ברוצקי, מצוות ההוראה של עוצמת הרכות, תואר BS טכניון חיפה, מהנדס אלקטרוניקה, מורה לטאי צ'י[עריכה]

כשמסתכל לאחור ושואל במה השתנה ומה עשה בכל השנים שבעוצמת הרכות התשובה היתה שלמד ללכת קדימה ולעשות את מה שנכון עבורו גם כשהמעצורים בולמים אותו. למד לתת תשומת לב ולהיות מחובר לגוף, לרגש ולחוויה ולהמשיך הלאה.

בי"ס של עוצמת הרכות נתן לו דוגמה לעשות את הדברים באותה דרך: תומך, שם לב ומתיחס לכל תלמיד ומתענין בכל מה שקורה איתו ואיך מרגיש כדי לסיע לו להתקדם.

כפי שמגיס את הכוחות שלו כך בי"ס מגייס את הקבוצה, המורים ואת טובי כדי שלא לעצור באמצע הדרף. עוד דחיפה עדינה, חיבוק תומך וצעידה ביחד.

כשמסתכל לאחור הוא רואה את הדרך הארוכה שעשו. כשמפנה את מבטה לעתיד היא רואה שיש עוד ממה להתפעל ולהינות ולגלות על עצמנו ועל העולם (162).

ענת קסורלה, תואר ראשון בחינוך , מנהלת ביה"ס עוצמת הרכות[עריכה]

בי"ס של עוצמת הרכות גדל מדי שנה. רבים ממשיכים ללמוד גם אחרי תעודה כי הוא משאב לחיים בריאים.

בריאות מתחילה ברפואה מונעת לגוף ולנפש. לעוצמת הרכות תפקיד מרכזי: הכרה שלכל מחלה פיזית יש ביטוי במצב נפשי פותחת את האפשרויות לריפוי. מצב הנתמך בקבוצה אוהבת ותומכת מסייעת לעבור משברים.

הרבה תלמידים מצהירים שהם בבי"ס חסכו שעות של טיפולים במחלות וקשים הפוקדים ילדים. אנשים מפסיקים להשתמש בכדורים (דיכאון, חרדה, היפר אקטיביות, לחץ דם, כולסטרול, בעיות שינה) וכן בתומכי ברכים, צווארון, חגורת גב, מדרסים ועוד. לצד שינוים במערכות יחסים שמביאות שמחה ואהבה לחיים.

בי"ס מהווה מרכז לפיתרון קשיים ומצוקות ומעניק ליווי של המורה לחיים מיצרת פנינה חוצה מגזרים ומחלוקות שפונה ללב של הפונה.

עוצמת הרכות מאפשרת לימודים לא רק למי שרוצה להיות מטפל אלא גם לכל אםד שרוצה להרחיב מודעות עצמית בהבנה שהגוף מרכיב חשוב בתהליך המודעות. יש סדנאות קצרות וישנם ארוכים להתפתחות אישית (163).

תלמידים משתפים[עריכה]

תלמידים משתפים על שינוים עוצמתים בחייהם:

 • רווקה בגיל מאוחר שלא הבינה למה יצאה עם גברים שלא מתאימה לה. נמשכה לגברים כוחנים. לא היה לה דוגמה לדמות של מערכת אוהבת ומכבדת. בילדותה היתה מלאה בפחדים ובכעסים וברגשות שלא היה להם מקום ומנקודה זו קשה להקים משפחה בריאה. כדי לא לשחזר את הילדות במו ידיה היא היתה חייבת לעבוד על עצמה ולשנות דפוסים שהושרשו שנים. היא קלפה שכבות והתוודעה לדפוסים ושאינה מקבלת את עצמה ומתנהגת אליה כפי שהתנהג אביה. עברה תהליך לידה מחדש שסייע לה להכיר את עצמה ולהבין את העולם בו חיה ולקבל כלים להתמודד עם עצמה והמצב בו היא נמצאת ולעבור את המסע בצורה מצמיחה ובתמיכה עם קבוצה ומדריכות. אלו אפשרו לשנות את היחסים אל עצמה ולהתחבר אל עצמה ולמשוך זוגיות בריאה וטובה. באופן זה הכירה את בחיר ליבה שכיום נשואה אליו.
 • הגיעה לעוצמת הרכות בעקבות טיפולים בשיטה לאורך שנה. חוותה מהפך ביחסים האישים שלה. הטיפול אפשר לה לסלוח וכי החיים גדולים ממנה והדרך לחיות אותם היא לעבור דרכם ולא להיכנס בהם. העמיקה את המסע והמשיכה לחקור כתלמידה את בי"ס של עוצמת הרכות. קשה לה לתאר את השינוי בחיה ושינוי הגדול היה קבלה. לאהוב את מי שהיא ומה שהיא ולהשתחרר מהצורך להיות לא ראויה, לחיות ברגש ולהתמסר זה לזה בלי להבין תמיד. למדה לזהות מצבים שיצרה במשפחה, בעבודה ובמערכות היחסים וכי יש בה הכוח לשחרר אותם כשאינה מצליחה ושוב לסלוח. היכולת לסלוח לעצמי ולאחרים תוך בחירה שנתה את שרירי הפנים, הגב, הלב, ומאווררת את חדרי הנשמה שלי כך שזה השפיע על היחסים שלה עם בן הזוג, הילדים ובעבודה עם מנהלים ורכזות במוסד (164).
 • כילדה היתה זקוקה לחום וליחס של אבא. אביה היה אגרסיבי ואלים. עשתה הכל כדי שיתיחס מרב הקללות, ההשפלות והשנאה שחוותה כילדה החלה לשנוא את עצמה והאמינה שאינה ראויה לאהבה. האמינה כי סגריות מרזות ומאחר והיתה שמנה ירדה במשקל וכן כשהיא עצבנית כי נדמה היה לה שזה מרגיע. רצתה לזכות ליחס מאביה גם אם שלילי. היא הרגישה שהנקמה שלה הם הסגירות.
החסך לאהבה מולא על ידי סגריות. בשחרור מהצבא התמכרה לקניות.
בעוצמת הרכות התוודתה כי מכורה לקניות. הרגישה כי היא מכוערת.הצטרפה לתכנית 12 הצעדים לקניות עליו המליצה טובי. הרגישה כי התמיכה בעוצמת הרכות עדיפה. דווקא שהתחילה לטפל באנשים החלה להיות יותר מודעת למחשבה שהיא מעיפת את הגוף בעישון (165). בעוצמת הרכות יש קבוצה תומכת וליווי מורים. כתבה בקבוצה כי היא הולכת להפסיק לעשן וטובי חזקה ועודדה אותה לקבל הפעמות סדירות. שבועים ראשונים היתה עם התקפי שיעול, עידוד טלפוני, איימל. זיהתה את השנאה העצמאית, ההפעמות סיעו בגמילה מסגריה והתקפי קניות. הבינה איך לתת לילדה שסבלה אהבה ללא סוף. עוצמת הרכות עבורה היא נס.

חשבה כי הרכות ורגישות הן חולשה לה ולא עוצמה. הסתירה אותם תחת רעש וצלצולים ומשחקי אדישות. לבוש : טום בוי. שתי שמלות לאירועים. בלימודים הקשיבה לנשיות בה. למדה להיות מטפלת וללמוד להסתכל על דברים מכל כיוון ולהפוך את הכל. זכתה לקרבה אל ההורים ואנטימיות תוך שיתוף ותמיכה.

 • בזכות עוצמת הרכות הוא מטפל ומסיע לאנשים במצוקה. מלווה אותם אל ביתם. מצאה בשיטה גם גישה לחיים (166). בעיניו חי בגן עדן.
 • קל לו ליצר קשר, התמלא בחיוניות, חיבור עצמי ולמטופל. כמוסקאי השיטה הדריכה בחיבור לחיים כמו חוסר כוחנות בחיבור עם יצירה, מודעות לזרימה שבגוף והמים בו, קבלה לאופן בו בחר לבצע רגע מסוים
 • למדה להיות נאמנה לעצמה וללמוד ממה שקורה בחים במקום להיות קורבן. החל להאמין בעצמו שמגיע לו דברים. הלך אחרי חלומה ופתחה עסק. הבינה כיה גבולות הן בראש שלה ושהיא הולכת עם האמת שלה שכן הכל עובד לטובתה.
 • ריפוי במערכות יחסים: עצמה, הורים, ילדות, אחים ובן זוג. למדה לאהוב את שיש ולא מה שאין.
 • הגיע לטיפול בעקבות התקפי חרדה חזקים שמנעו תפקוד נורמלי, ביטחון עצמי ירוד וחוסר מוטיבציה לחיים. היא יותר חיה, רגועה, בטוחה בעצמה, קרובה לאנשים שהיא אוהבת ומצליחה לבטא עצמה מול אנשים. מעזה מה שלא העיזה. הראיה התרחבה מעבר למה שדמינה (167).
 • קבלה את החיים מחדש לאחר פטירת בן זוגה. למדה לחיות וחיה טובים יותר, מערכות יחסים השתפרו, לקחה אחריות על בריאות שלה והפחיתה את כמות התרופות.
 • למדה בי"ס שחלמה עליו בתור ילדה שאינו מלמד תיאוריה אלא גם מישמם ומלמד להיות חלק מקבוצה של אנשים ללא תחרות.
 • קבלה בריאות, גמילה ממיגרנות ומתסמונת עייפות כרונית ועתיד לא מבטיח של חולי אל בריאות מלאה. נפתח דף חדש. רכשה מקצוע לחיים (מטפלתף מנחה לסדנאות מורה), משתקנית ונחבאת לכלים עמדה מול קהל.
 • בלימודים הרגישה קרועה ומפוצלת. היה לה ספק וחוסר אונים. רצתה שמשהו יציל אותה ויחליט עבורה. לא רצתה לקחת אחריות על בחירותיה. חוותה בלימודים איחוי, כוחות החיים חזרו, שמחת החיים גם. הקרעים התאחו וחזרה להיות קרובה לעצמה ולעשות החלטות חשובות כמו להתחתן, נכנסה להיריון ללא מאמץ למרות שהיתה מבוגרת (168).
 • קבלה אהבה ללא תנאי, למדה שאין תחליף למגע רך ומלא חמלה, הכירה את טובי.
 • הפסקה מהלימודים זיככה את החשיבות של השיטה ואת הבחירות בחיים. השיטה היתה אבן דרך, שומר מגן, שהזכירה לה לחזור אל עצמה. למדה לשמור על עצמה בעולם מודרני בו הכל פתוח. לייצר גבולות שישמרו שיש לה עולם פנימי חשוב יותר. עוצמת הרכות = אהבה שלה אליה. למדה לאהוב, להכיל, לטפל, לשמוח ולסמוך על עצמה. חיה בכאן ועכשיו. לאהוב עצמה ולהתחייב לחיים. אחרת החוץ סוחף ובולע.
 • קבלה חיים ויכולת לתת לאחרים. קיבלה משפחה עם ערכיים של שותפות שאליהם שיוועתה מאז הילדות. קבלה ילדה שהיתה נטושה ודחויה, זוגיות, מורות וחברות, פרנסה. מודה כל יום
 • קבלה את עצמה. בעבר חיפשה אהבה בחוף, זה זמן למצחוא את הבנאדם הנכון, יודעת למצוא זאת בעצמה, יש בה שלווה ולתת אהבה (169)

תלמידות מקבוצות הנשים משתפות[עריכה]

 • התמודדה עם לחץ דם גבוה. לקחה כדורים והעלאת מינונים. לאחר שימוש בשיטה הורידה כמויות.
 • התמודדה עם אסטמה. לאחר השיטה אין לה התקפים, לא משתמשת במשאף. למדה לחקור מה גורם להתקף, להקשיב ולהירפא.
 • פעם היה לה הכל אך לא אותה. מודה לעל הזדמנות שניה.
 • בעוצמת הרכות קבלה את עצמה והופתעה לטובה קבלה זוגיות מחודשת, כל יום יש הפתעות והיא פתוחה ומתרגשת ומודה לאהבה ללא תנאי.
 • קבלה הזדמנות לבנות את עצמה מתוך ההריסות, לזכות בתמיכה של קבוצות מורים ולימוד רוחני שמחבר אל הגוף
 • הגיע אל השיטה בעקבות אבל לאחר מות בן זוגה וקבלה הזדמנות לבנות את עצמה מתוך ההריסות. זכתה לתמיכה של מורים, לימוד רוחני ומחבר אל הגוף שמאפשר להגשים ולממש, לשתף ולראות את הדפוסים שלה ולשנותם. בי"ס אפשר לה לבנות עמוד שדרה (170). למדה לחיות בכאן ועכשיו ופחות בעבר או בחרדה או ציפיה לעתיד.
 • הייתה בקושי,בלבול, לחץ וכאב עד שבשיטה התחברה לתינוק הפנימי, מחסומים נמסו, הגוף הוצף אושר, לחץ נמוג, דמעות זולגות בלי סיבה.
 • מערכות היו הרוסים והגט היה ענין יום ימיו. התמכרות לאוכל ותלות יתר. מתארת שהגיע על ארבע אל עוצמת הרכות. חזרה שלווה, אהבה, נתנה להרס לנהל אותה, תקנה קשר עם בנה (171)
 • היתה צריכה להגיע לניתוח אך הוא נדחה והחליטה לתת צאנס לשיטה. למדה לקבל חלקים בה ובטלה את התור לניתוח
 • מאפשרת לאנשים ללכת בדרכם גם כשהיא ממונה עליהם. למדה לקבל את האחר. התחברה לרגשות.
 • רצתה ללמוד יעוץ למדה שעצרה רגשות ומבוהלת כשהם מאימים, למדה חיבור לעצמה, לקיום תורה ומצוות, חיבור לנישיות וקבלה עצמית, נעזרת בהפעמה עם הילדים (172)

שיתופים של מטופלים ומטפלים בקליניקה הלימודית של בית הספר ובקליניקות האישיות[עריכה]

יש אלפי עדויות להצלחת השיטה עבור מטופלים:

עוצמתה רכות סייע ברמת המודעות והתובנה וחיבור בין רגש- לתחושה פיזית ולמודעות באופן מידי

כבר אין התמכרות לאוכל, חיה (רוצה להרגיש, להשתתף), שחרור
כאבי גב נעלמו, שינה רצופה ולא קטועה עוד, יחסים עם הסביבה השתפרו, שלוה, איזון, לב פתוח לסובבים.
כעסה, לא אהבה לקום בבוקר, אובדנות, רחמים עצמים. אחרי 12 פגישות הרגישה כי חיבה מוארים וברורים. ריפוי דרך שמחה נעשה אמין.
עוצמות חזרו אליה (173),

2009 התמודדות עם סרטן הרחם, עברה ניתוח ואחרי שנתים חזרו גרורות, חולשה כללית

ההפעמות סיעו בשיפור הכוחות פיזי ונפשי. הבינה שרוצה לרצות, שמה גבולות לנתינה וחשיבה על עצמי, השקיעה פחות באנרגיה הסתרה, לא פחדה להיחשף, הפטרות מרגשות אשמה, לומדת קבלה בעזרת השיטה ועושה טאי צ'י ופלדנקרייז.

ההפעמה עוקפת את השכל ומגיעה לעשות חיבור ולמצוא תשובה לכל מה שצריף, הפכה להיות אמא טובה לעצמה, להיות עם חמלה לאמא שלה (174).

בזכות נשות עוצמת הרכות נכנסה לפינות כואבות, האירו בפנס של חמלה , למדה לפרוק מצבורי כאב, להפוך אותם למנוף מפתחות קסם לשלואה ולאהבה

הגיע לעוצמת הכרות בשל סינוסיטיס קשה ועקשני. שני ניתוחים, אשפוז והמון תרופות. לאחר עוצמת הרכות כ80% מהסימפוטמים נעלמו. לכן הגיעה ללמוד את השיטה, נגמלה ממתוק, הפסיקה להתתפרץ רגשית.

חש צמיחה, אוהב עצמו ואת הזולת, קיבל את עצמו.

הגיעה לטיפול נסערת ומבולבלת, הבינה כי כלואה שנבע מהצורך לרצות (175), היה לה קשה עם בנה, הבינה כי יכולה להציב גבולות ולהפסיק לפעול אחריו.

למדה להיות במרכז שלה גם כשלא מרוצים ממנה אין לה רגשות אשם

השינוי הפנימי השפיע על המשפחה. הבית נהיה רגוע. הילד השתנה לטובה.

הטיפולים חדדו את הראיה וכן את המציאות. למידה על תלות הדדית ואיך מזיקה לבנה, צריכה לשחרר ולאפשר לו להיות עצמאי. היא ובנה בנתה תכנית הבראה כלכלית (176). כיום עומד בפני עצמו ואינה מזרימה לו כספים.

עוצמת הרכות אפשרה התמודדות עם טראומות, כעיסם, שחרור, אמון, מודעות, שינוי פנימי.

בעוצמת הרכות קבלה טיפול לברך לאחר שקרעה את הרצועה. לאחר 3 טיפולים חזרה ללכת.

היה זקוק לזכוכית מגדלת כדי לקרוא עיתון. לאחר עוצמת הרכות ראיתו השתפרה, לא סובל מכאבים

אחות מילדת בבית חולים ביחוד עם סיבוך היריון ולאחר לידה (177). מאושפזת להריונה קבלה תרופות להפסקת צירים שלא הועילו. טפלה בה בשיטה. היא התחברה לעוברית שלה. לא נזקקה למשך כאבים. ישנה טוב.

התנסות גם עם נשים לאחר לידה עם עצירת שתן. בעקבות הזרקת אפידורל יש קושי בהתרוקנות שתן. יש צורך לצנתר אותן ע"י קטטר. לאחר ההפעמה 6 נתתנו שתן.

מטופלת עם תסמונת קושינג - הפרעה אנדוקרינית - בשל גידול שפיר במח שהובילה להפרשת יתר של הורמון הקורטיזול והובילה לעליה קיצונית במשקל, סכרת ועוד. טופלה בכדורים. עברה בגיל 17 ניתוח. עם נענוע המחלה לא הטרידה אותה ולא שימשה תירוץ (178), הסוכר התייצב.

ניצולת שואה שהפסיקה לקחת כדורים בעקבות השיטה.

מתמודד עם קשב וריכוז הצליחה לקרוא ספר שלם, הורידה שעות צפיה בטלווייזה.

אישה שחוותה התעללות נפשית, כבדת ראיה. במהלך הטיפולים חשה יפה וצעירה. דיווחה על ביטחון עצמי ורצון לחיות, לבנות זוגיות, שיפור בראיה, מוכנה לראות את המציאות העגומה.

טיפול במתמודדות עם פבירומיאלגיה ונרפאו, ריפוי מהתקפי חרדה, שיפור של חולי סרטן (179)

מתמודדת עם כאבים בגוך ולחץ נפשי, אצבעות כחולות, נוקשות, תסמונת רנו - מוביל לאצבעות מתעוותות ולכן כתב היד לא ברור - אחרי 6 טיפולים הצבע הכחול השתנה והכאבים פסקו.

מתמודדת עם דיכאון שמלווה על ידי פסיכיאטר, לא יצאה מהבית, חשבה מה לא עושה, אכלה כל הזמן, למדה לכבד עצמה, התחילה לצאת ולהפסיק לאכול, נלחמה עם עודף משקל, הורידה מינון תרופות.

אישה קשישה בת 83 עם מחלות קשות, ניתוחים ואירועים טראומטים (180): גוף כואב, מדוכא, בוכה, לא מתפקד, לא מזיזה את הרגלים. טיפול פסיכיאטרי. אחרי השיטה חזרה לתפקד, יוצאת מהבית, חזר התאבון, מבשלת, מנקה, עובדת בגינה, חוש הומור חזר, רצון לחיות, לא תלותית כל כך, הורידה כדורים, ויתרה על כדורי הרגעה.

דלקת פרקים אקוטית, חום ונפיחות. אחרי שבוע נעלמה הדלקת.

התפשטות של קנדידה. לאחר טיפול הפסיק ההתפשטות. הבינה כי היו אנשים טפילים שניזונו ממנה. ישמה להניח גבולות. חזרה לאיזון.

מתמודדת עם ניוון תורשתית. בחרה לא לראות עד שהגיע לשיטה לדבריה. 8 טיפולים היתה בהופעה והצליחה לראות חרף השעה. הכלים אפשרו לה להיפתח, לקבל ולראות. (181)

עדויות ממשתפים בפרויקט הסוכרת של עוצמת הרכות[עריכה]

קובץ עדויות:

א' מתמודדת עם סוכרת, לחץ דם גבוה, דלקת פרקים ופסוריאזיס, לחץ, כעס, בעיות בזוגיות, משפחה - למדה לקשר בין כאב גוף לדפוסי חיים. למדה לנשום ולהרפות. לקחת אחריות. רוגע. פחות כועסת. אוכלת פחות. A1C מאוזנת.כבד וגכליות שהיה שומנים ועם ציסטות נעלמו. הפסיקה לנטול תרופות

ט' : מתמודדות סכרת ספרו על השיטה. היתה סקפטית. סבלה מקשי שינה, עצבנות, עצירות, חוסר סיפוק. למדה להקשיב לעצמה, לסלוח ולאחרים, שטפי דם בעין התרפאו, רמת סוכר ירדה וירדה במשקל. (182)

ר': מתמודדת עם סכרת, סיבוכים וכאבי רגלים - השיטה החלישה כאבי רגלים, מודעות עלתה, למדה לקחת אחריות, לא להאשים עצמי ואחרים. הנענוע שחרר והרגיע, לבטוח שהכל קורה לטובה. הסכרת ירדה, רגוע, לא כועס, מקבל הכל בשלווה, יחסים עם בת זוג השתפרו (183)

נושאים הנלמדים בעוצמת[עריכה]

רשמית נושאים הנלמדים בקורס מטפלים