לדלג לתוכן

משתמשת:יוני2023/it's mine/שיעורים חיים, על חופש, זוגיות, התמכרות, געגועים ושאר יהלומים/הפעמה משפחתית או קבוצתית

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

בהפעמה קבוצתית במקום שהמטפל מפעים - אחד (או יותר) מפעים ואחד (או יותר שמתחלפים) מופעם (עושה לי תחושת גועל). הפעמה קבוצתית מוציאה את התהליך מקשר טיפולי למרחב אנושי עצום.

מעמד שמאפשר חיבור וריפוי מידי למשתתפי הקבוצה ובני המשפחה שלוקחים חלק בכך. התנועה בהפעמה מחיבת חיבור של המשתתפים והיא חיונית לחיים ומחיה. לא לחינם היקום תמיד בתנועה. כל הפעמה דורשת התאמה של כל הקבוצה. היא לא מאפשרת לאף אחד להישאר בבועה שלו ומחיב ערבות הדדית כך שכולם יתישרו עם הקצב. כשמספר המשתתפים גדל כך גדל האתר ליצור הלימה משותפת. לא תמיד יש הלימה ואז כל אדם פוגש דפוסים שמנהלים אותו.

ההנחיה בהפעמה קבוצתית היא לחוש חיבור של הקבוצה עם תנועת הנענוע.הקבוצה כולה מנענעת כגוף אחד את אחד מבני הקבוצה כאילו היה תינוק של כולם. על המשתתפים להשם לב לתנועה שזורמת ומתי אינה, מה מסיע לקבוצה להפעים הורמוניה ומה לא. תהליך זה מאפשר לפגוש דפוסים של חייהם והזדמנות לחקור ולשנות אותם במקום להתקבע בהם. כשהמשפחה מפעימה זה ריפוי עצום.

מיקומנו במשפחה מעצבים את חיינו. אנו משליכים אותו על הקבוצה שמניעה, המשפחה החדשה ומערכות היחסים שהם הנודע שלנו. בנודע נפלא אבל כשהחיים דורשים תוגבה שונה להצלחה זה עלול לגרום לנו להיתקע עם הנודע ונתיבים עצבנים במח שלנו עם ההרגלים ואנו מתקשים להתחדש ולפעול באופן שונה ביתר הלימה עם מה שעומד מולנו בהווה ופועלים מהעבר. הפעמה במשפחה או בקבוצה מאפשרים התרחבות וריפוי הדדים.

טיפול מאפשר תובנות למטופל ולמפל. אין סוף לעומק שניתן להפיק. בהפעמה מתאפשר למפעים לפגוש עצמו ואת תפקוד מערכות העצבים בתיאום עם התנועה. מעבר לתנועה יש אינספור פרטים שמאפשרים לגלות את התפקוד, לזהות מה עובד עבורנו ומה לא משרת אותנו ואת האחר: כמו שאנו מפעמים עך אנו חיים. המופעם והמפעים שמים לב לדפוסים והרגלים שלא שמו לב בחייהם והופכים להיות מודעים ולבחור. כך גם בהפעמה קבוצתית כמו שאנו מפעמים כך אנו בקבוצה במערכות יחסים. החים מורכבים ממארג של מערכות יחסים זה עם זה ועם החיים.

לרב הפעמה בקבוצה מעלה צחוק מפני שמזהים מהרגע הראשון את האופן בו מתיחסים לחיים ומגיבים לאחרים. מגלים כי רוצים לשלוט ולהוביל או לשחרר ולהיות מונחים (250). כשעולה מספר המשתתפים בהפעמה (כמו מספר ילדים במשפחה) עולה השאלה מה מקומנו ותפקדנו בקובצה. האגו רוצה להגדיר את המקום והחשיבות אך ההפעמה עשויה להמחיש כי רק בערבות הדדית, ולא בשליטה בזרם החיים, התנועה זורמת באופן שבו הוא נתרם.

הפעמה קבוצתית או משפתחתית היא חוויה יחודית שממלא את הנשמה מפני שמרגישים שרואים ומקשבים לצרכים שלהם. הם יכולים לחוש קונפליקטים שונים של המעורבים באופן מרפא שמאפשר להסתכל מנקודת מבט שונה. כך הם יכולים לחמול ולהבין ללבם של אחרים. שחרור שליטה חל גם עליהם כך שהם נהנים ונרפאים נכנעים לזרמיה של הערבות.

בני משפחה שמפעימים יחד יכולים לזהות את אופן התייחסות שלהם במערכת, פתרונות שעולים מהגוף ומהשכל, מהנשמה ומהאהבה. מספיק שאחד או שנים מבני המשפחה שיודעים להפעים כדי לתת הנחיות כלליות לשאר בני המשפחה ולאפשר לחוות נענוע. גם אלו שלא יודעים להפעים ברמה גבוה יכולים להינות ולהפיק הרבה. בהפעמה משפחתית הכוונה להתמקד בתהליכים שנרקמים סביב תנועת הנענוע.

חברי קבוצה מפעמים יחד יכולים לזהות הקבלה בין אופן ההפעמה עם חבריהם למערכת יחסים מאתגרת בבית ובמרחק למצוא פתרונות שהופכים להתנהלות בהלימה. התנועה משקפת מיד.

בהפעמה קבוצתית ורגליה ניתן להגדיר מה אנו רוצים כיחידה: יעדים. החוויה תניב תובנות (251). הפעמה קבוצתית היא כלי רב כח לגיבוש.

הקבוצה לרב תנועה בהלימה שבתנועה לבין התנגשות כאשר ההלימה והתנגשות מביאים גילוים, צחוק והנאה. המחקר המשותף יביא לפתרונות של ערבות המטיבה עם כולם במהירות. ישנם רגעים שהקבוצה מרגישה שהם פועלים יחד ואין מוביל אלא פעימה, זרימה וחובקת. תובנות יקרות מפז [* לא נשמע טוב לרגע].

מקבלת תלמידים ומטפלים לשיעור קבוצתי - טיפול [לא מבחינה בהבדל בין השנים]. מטופל מגיע עם קבוצת מלווים או חברים כך שהיחיד מעצים את הטיפול. העדות והתמיכה בעת הריפוי מעודד את המטופל להעז לגדול ולשחרר דפוסים לא מועלים ולאפשר לנתיבים עצבים חדשים להירקם. כמו בספרה 8 הריפוי חוזר למשתתפים וחלילה. הקבוצה יכולה להדהד קולות, מילים, שירים וצחוקים שעולים מגופנפש של המטופל וניתן לשמוע את חגיגת הריפוי הדדי ושחרור העבר ובנית דפוסים חדשים המתאים להווה ולגדילה ולמימוש. מפעימה לפעמים יותר מאדם אחד ולעיצים קבוצה שלמה ואז ניתן לחוות חיבור של כלים שבורים ואיחוי נשמה גדולה. בהפעמה משותפת כל אחד פוגש את הדפוסים והחסימות הקוטעות ביומיום וזרימת החיו שלו בו זמנית אלו נמסים לים חדש של חיבור שלמות ואחדות

לומדים מעדויות[עריכה]

לומדים מעדויות המון. גם מקבוצתית:

 • הפעימו בשלישיה (נשמע ממש לא וואו) יכלה להבדיל באנרגיה של כל אחד. הבינה כי תקשורת והקשבה חשובה לסנכרון ושקל להקשיב לאחר וללכת אחריו ולנוח לה להוביל אם הולכים בקצב שלה. בסוף מיד ותרה והולכת אחרי האחר (שוב DONT LIKE IT)
 • הפעימו בשלשה - הרגישה הקבלה במערכת היחסים שלה עם בעלה מול בנה. כשהיתה אי הלימה דמינה על מה שעובר על בנה מפני שיש כוחות שונים המופעלים עליו ולכן קשה לו להיות בהלימה עם עצמו. הפעמה יכולה להדמות כוחות שפועלים עלינו ולשקף איך אנו מגיבים ויכולים להגיב. כשהפעימו ברביעיה שמה לב שיותר מאתגר אותה להיות בקבוצה גדולה כי לא מוצאת את מקומה. פנתה לכיוון המרצה שלא מעזה ונשארת בצל אחרים, לא יוזמת ונגררת וממושמעת.
 • מופעמת ברבעיה - שמה לב לאיכות שמשתנה של המפעימים למשל ששנים היו בסנכרון ואחרים לא. הרגישה כמו רכבת שעוברת בין תחנות. בחנה כמה אקטיבית או פאסיבית ורוצה לשלוט או מוכנה לחוות. הבינה כי מוכנה להרפות וזה משמח אותה. כשקמה מהפעמה הרגישה שהכל ממשיך בתוכה - 4 אנרגיות זזות בה.
 • הפעימו 4 ידים - רגעי הלימדה היו מרגשים ועוצמתים.לפעול יחד פירוש שלמשהו יש מטרה גדולה מאתנו. נהנתה, הרגיש שחרור, התמסרות, לצאת מלא נודע אל כוח גדול ממנה. ברביעיה כמפעימה הרגישה מאותגרת כאילו היה גבול דק בין אגו להכנעות אל משהו גדל ממנה. היתה צריכה להשם לב למופעם (253)
 • הרגישה עטופה ונתמכת. בהפעמה תחילה עסקו בהלימה ולאחר שהעזו יצאו דברים נפלאים. שמה לב לגבול הדק (לא ברור) של כל פעם למשהו לתת למשהו להוביל כך שהנענוע יעבוד בהלימה ושיתוף.
 • שמחה מאנרגיה אוהבת, קלילה, שופעת ושמחה. כמפעימה זהתה היסוס, חיפוש ורצון כוחני להיות בקצב שמנעו סנכרון בקצב. בת הזוג מובילה כשהיא אמורה והיא מתבלבלת. הדהד יחסיה עם בנה של חוסר בהירות והתמדה מאחר והיא האם אבל הוא נותן את הטון והיא+הוא מתבלבלים בשל הגמחות שלו והיסוסים שלה.
 • קל להשתלב בהפעמות גדולות מקטנות. באופן דומה בחיה היא מסתדרת עם הדברים הגבודלים אבל בקטנים פחות ברורה. התעייפה אחרי 4 דקות לשלוט ולעקוב ושחררה את הפיקוח לטובת הפעמה.
 • התנגדות שמשהו יוביל הופיעה לה בהפעמה הרביעית כי אם מוצאים הורמוניה בין המפגעימים צריך הקשבה ורישגות לאיזון הכולל ולא שאחד מוביל ואחרים משועבדים. זהה שיש לו בעיה עם סמכויות אך חווה הובלה כשזה עובד ולא לפי צורך. מזהה מקומות שחוסמים אותו.
 • נהנה לבדוק עם המפעמיםף להיות בקשר ולהעז לבצע הפעמות שמאתגרות סנכרון. חש בקצב הגוף המופעם ומתי הניסיונות אתגרו במיוחד. נהנה להיות מופעם (254) גם אם הקצב לא היה בהלימה. שחרר שליטה, בקבוצה יכול להנהיג ללא הוראות ויכול להיות מונהג, יכול להיות אמיץ ולחקור.
 • בהפעמה הקבוצתית הבין כי הדפוס שלו הוא לרצות ולהיות בסדר. לא משאירה פתח להיפגע. עושה הכל בסדר אך איפה היא? מוכר לה ממערכות יחסים שבהן מוכנה לעשות הכל כדי שיאהבו וירצו בה גם אם זה אומר לוותר על עצמה.
 • בהפעמה הקבוצתית הבין כי עסוק במה נכון, צריך ובכללים. הכללים של אחרים נתפסו לא גבוהים או רגישים או מותאמים. זה בחיו שכן שום מצב לא כמו שצריך ויהיה משהו רצוי בעתיד ולא כאן ועכשיו כלומר פער בין רצוי למצוי גדול והוא לא מרוצה מהווה. משמתע מדבריו שרוצה לשנות גישה ולומר "ה זה זה".
 • הפעמה בקבוצה היא עוצמתית. חשוב לשמור קשר עין כדי להיות אחד. סכם על סימונים מתי לשחרר, להעביר, מוביל. המופעם באר אם יש סנכרון. ברביעיה היתה הלימה מעולה. המופעמת חוותה שהיא במכונת ייצור משומנת ועלה הצון צחוק.
 • בהפעמה הקבוצתית זהה דפוס מהזוגיות בחיו. נשנעת בתחום הכלכלי ולא סומעת על עצמה. לא עוסק ברגש. זאב בודד למרות שאוהבת הלימה (255)
 • כשיש סנכרון והורמיה - יש עונג. נותנים למשהו להוביל וזה דורש הקשבה, נוכחות ואהבה. סיפור על משהו שהוביל ולא היה עדין וקשוב. כשזה קרה מספרת האישה כי הלכה ואפילו לא אמרה שרוצה משהו אחר. דווקא למי שנתנו להכתיב את הקצב לא נתנה טון ברור ובוטח אלא מהסס וזהיר. חשוב שלכל אחד יהיה תפקיד: מכתיב קצב, חלוקת תפקידים, אנשים שנוכחים, ממשיכים קצב וכו.
 • הפעמה בחמישיה היה מרתק. חשוב להשם לב לפרטים קטנים בדומה לאטומים שתמיד ישנם עוד חלקיקים קטנים שניתן ללמוד מהם. הפעמה בקבוצה דורשת הקשבה, להשם לב לקצב. לרב היה הלימה בלי לתכנן מי מוביל. נהנתה מהיחד והאהבה. כמפעימה הרגישה כאילו הפעימו את גופה
 • הפעמו בשישיה. הבינה כי לא מעזה ובהמשך החליטה ליזום, לשתף פעולה עם בנות. כולם חשו שהם מתרפאים.
 • בהפעמה קבוצתית לוקח לה בדומה לחיים לומר מה יכול לעזור. היא מתנצלת ומדברת בשקט כשמציעה רעיון או כועסת ומתנתקת. ממתינה לאישורים ופחות מתמקדת בחוויתה.
 • הפעמה בקבוצה של 4-6 איש הרגישה במשחק, אלתור, ניסיון לאבד ולמצוא קצב. להיות חלק מ"גוף" גדול שיש לו יד, רגלל וכו ולכל אחד תפקיד. תחושה שיש על מי שיכול להחליף אותה ולא הכל עליה (256). לצחוק ביחד, ערבות הדדית.
 • הפעמה של 7-8 היה סנכרון. לכל אחד היה תפקיד, הם תקשרו, שתפו וצחקו. כמפעים שם לב שנע בין אקטיביות לפאסיביות ואינו מתקשר באופן ברור ומניח שאחרים יתאימו עצמם אליו. מתאים לו להיות פאסיבי ולהתאים עצמו לאחרים. לפעמים נשבר לו והוא לוקח מושכות באגרסיביות ומצפה שיתשרו איתו.
 • האופס שלה היה לקפוץ ראשונה למיטה. היא לרב לא מתבלטת. היה לה קל להתמסר. צמאה לחיים ולא מעזה לצאת מגבולות. פאסיבית כלומר לא מבקשת הפעמה מסוימת או קצב אלא מה שבא בא. פחדה ליזום את הקצב כמפעימה והיה לה נוח להשתלב עם מי שקובע את ההפעמה. קשה לה לנקוט עמדה. ככל שמספר המפעימים גדל הפחד הלך וקטן יותר להיות בהלימה עם הקבוצה.
 • חפשה להיות בהלימה אחרת עזבה או הפסיקה להפעים. הצטרפה כשניתן היה לה להשתלב בקצב. נהנתה כשיש הלימה וחוסר הלימה. חשה ניעור, שחרור ושמשהו חדש מסתדר.
 • היה קל יותר להיות בתיאום כשהיו בקבוצה של 8 מפעימים מאחר וכל אחד הפך לאיבר מחלק גדול יותר ולכאורה לא היה מקום לאגו. אוהב לקבל הפעמה מלתת (257).
 • קבוצת נשים שהפעימה- הרמוניה, הקשבה ועדינות. כשהצטרף גבר הוא נתפס כדעתן, מנסה להנחות, לתת את הקול, לחנך. העלאה התנגדות, כעס. כמופעמת הרגישה שקלטו אותה.
 • לא מצאה את עצמה וחשה מיותרת ולא חשובה. תשומת הלב עברה מהאני לאנחנו
 • כמופעמת ניסתה לשלוט ולזהות מה כל אחד עושה. הרפתה ולפתע היה סנכרון בהפעמה. ראתה איך כולם מחוברים. חשה אהבה וחיבור לכולם. באופן דומה ראתה בחיים שכשהיא משחררת דברים מסתדרים.
 • דפוס שלה הוא לתת לאחר להוביל. בהפעמה החל להוביל גם. היה נעים לו שכל המפעימים נוכחים (אם יש תיאום ובלעדיו) כי יכול לבקש,להעיר ולהינות. בהעדרות נוכח - לא נחווה כמשהו נעים.
 • כשלא היה תיאום בין המפעימים הראש הלך לאיבוד. זה לא גרם לו לחץ אלא בהרפיה. כשהיה תיאורם היה שלווה. בסיום לא ידע מתי עזבו וחש צף מעל המיטה