לדלג לתוכן

משתמשת:יוני2023/it's mine/שיעורים חיים, על חופש, זוגיות, התמכרות, געגועים ושאר יהלומים/אם גבריות אז עוצמת הרכות

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

אותו מטבע[עריכה]

"איך הפכה האישה לגבר" הוא ספר שלם אותו הקדישה לנשי. פחדים אלו משפיעים על החברה כולה. בפרק זה תדון על גבריות. גברים מתמודדים עם חרדות, דיכאון ומתח. אלו יכולים להוביל לאגרסיביות ולבעיות פיסיות (לחץ דם, בעיות לב ועוד).

המין הגברי מתחלק לשני סוגים, שני צדי מטבע, באופן שירורותי:

  • גבריות/זכריות יתר - מאצו. מכסה את עצמו כדי להגן על פנימיות רכה יתר כילד שלא התגבר ועליו לעטות חומות וקוצים כמו שיריון (127) שעלולים להוביל לכאבים: מתח, לחץ דם ובעיות פיסיות.
  • חוסר גבריות/רכרוכיות/"סמרטוט" - השרירים והרקמות החיצוניות נוטים להיות נפולים, חלשים ובצקים. פנימיות נוקשה עם מתח אדיר והצטברות כעס שלעיתים הפך לכעס. כעס זה עשוי להיות כסיר לחץ שמתפוצץ ללא שליטה ועלול להוביל לבעיות פיסיות.

רב הגברים נמצאים בין שני הגברים האלו. מטבע חסר איזון.

שני הקצוות מאופינים בחוסר איזון כמו חומה אוגרת ועוצרת ממים ואילו צד השני יובש. עליהם להמיס את הסכר ולאפשר למים להתאזן. הסכר מורכב מפחדים ובניהם פחד מרגשות.

כשגבר יעשה שלום עם עולם הרגש שלו הוא יכול להבריא ולהצליח בזוגיות ולהצליח בעסקים.

מים בששון[עריכה]

גבריות חזקה מחייבת כות. כמו ענף עץ שנשבר בקלות כי חסר מים לעומת הענף הגמיש ספוג המים שיכול לשרוד סערות עצומות כך החוזק האמיתי שחייב רכות.

סיפור על גב נמוך קומה, מאסטר לאייקידו שעמד במעגל של גברים חסונים שרירים שלעגו כשסימן להם להתקיף אותו מאחר ולא חשבו שיכול באמת להשליכם בחבטה קולנית לרצפה (128). ביום זה נולדה בה עוצמה רכות.

גוף האדם מורכב ממים. מים הם חומר רך עם עוצמה אדירה שיכול לייצר חשמל, לפסל צומחי, לגדל יבול ולהרוס ערים. עולם הרגש משול למים. למים כמו לרגש גל עולה ויורד. שפל וגאות. כשאדם פוחד מרגשותיו ונמנע מהם הם יצטברו כסיר לחץ עד שיפרצו בעוז ובמקום לסייע לו הם יטבעו.

לא למדו גברים להתנהל עם רגשות : מה לעשות אתכם כדי לבנות ולהשתמש בהם נכון במקום לפחד: להפיק עוצמה בונה במקום להרוס. גברים התנתקו מהרגש ולמדו לפחד ממנו כדי להדוף או לברוח ממנו מה שמחליש אותם וגורם להם לתחושה שאיבדו שלמות.

פחד מהרגש מוביל לפחד מעצמך וממצבי אינטימיות שדורשים להיפתח. פחד מרגשות מוביל להתמכרויות ולכפיתיות. בריחה מונעת מלוא אנגיה

ללא שלום עם הרגש ילד יכול לעבור להיות גבר ולהתפתח במלוא הפוטנציאל. הוא תקוע מבודד ולא יכול לקיים אינטימיות בריאה ומבריאה. נשים לא פעם מתלוננות שלא חשות כאמא לילד עם בן זוג והגברים מודים שגם הם חשים בדיוק כך.

גבר שיודע להתנהל בעולםה רגש הוא חלומה של כל אישה: רגוע ובעל ביטחון אמיתי ויכול להיפתח בנינוחו במקום "להחזיק הכל בפנים" (129). הוא לא בורח ונותן נוכחות להישען עליה כסלע. הוא גמיש ופתוח. הוא ייצר אינטימיות, תקשורת ונה ומערכת יחסים מצמיחה, יהיה אסרטיבי וישפיע על ילדיו תחושת ביטחון ויציבות וישמש מודל גשרר ישיר לאינטואיציה שהיא חשוה.

ת'כלס[עריכה]

עוצמת הרכות מסיעת לאדם להיות שלם. היא מחזקת את הגבריות לגברים ומסיעת להם לבטא אץ עצמם, צריכהם וחוויותיהם. מקבלים כלים להפקה עוצמה בתחומי חיים. כדי ליצר שינוי חשוב לא רק לדבר אלא לעשות זאת הלכה למעשה במחשבה הפנימית עי תנועה החשובה לרקמות בריאות, למפרקים, לזרימת הדם וביו כימקלים שתורמים לתחושת בריאות. עוצמת הרכות מבוססת על תנועה בנתינה ובקבלה שמגבירה את הכושר הפיסי ומעצימה את התנועה הפנימית של הנפש.

נענוע ממיס סכרים שמסיעים לחסימות. האדם חש בריאות חדשה. נוצר נתיבים עצבים לאור האיזון (130).תנועה ספונטאנית של המטופל מבטא פתיחת חסימות. נשימה וקול מסיעים להקשיב לחלקי הגוף והנפש.

תחושת המשחק חוזרת לחיים. לגברים יש תחושת אחראיות כבדה. ניצוץ הילדות כבה אך בתוכם תקועים כילד שלא גדל. תקיעות קיצונית בא לידי ביטוי בהשתטות כפיתית. עוצמת הרכות טינה מגיעה כדי להיפטר מהילד נהפוך הוא לגיסו. ההתבגרות שנתקעה מתחילה להתרחש והילד הפנימי מתחיל לשגשג.

מי מנהל[עריכה]

בעוצמת הרכות ניהול כעסים זה ענין חשוב. גברים זקוקים לסיוע בענין זה כי לא היה להם מודל לעיבוד כעסים באופן בונה. כעס הוא כמו התראה ושימוש נכון בו יהפוך אותו לאנרגיה למען שינוי ובניה. הצטברות כעס או השתלטותו על המערכת יוצר הרס לאדם ולסביבה.

גבר פאסיבי שומר הכל בבטן. האגרסיביות מצטברת ומתפרצת באופן ללא צפוי ואף מבהיל אותם עצמם ואת הסביבה. האגרסיבים האקטיבים חסרי השליטה על הכעס וזעם שנשלח מהבטן לפה או ליד והם חשים חסרי אונים מול הכעס שיש לו ישות בפני עצמה. עליהם ללמוד להקשיב לכעס. מה הוא אומר ומה הוא מאותת (131).

כעס הור רגש משני ויושב כמסה מעל הרגש הראשוני של פחד או עצב. הוא שיריון דקרוני שמגן על הגרעין הרך. אדם חייב להיות חזק כדי להתמודד עם הרכות שלו, להיראות פגיעות. ככל שאדם חלש הוא זקוק לשיריון דוקרני ולהתקיף לפני שיותקף. התוקפן נתפספ כחזק בעוד שלמעשה יש לו חולשה שזועקת. חזק יודע שרכות אינה חולשה אלא מקור עוצמה. אהבה המניעה אותו.

בעוצמת הרכות גברים לומדים לא להיות קרבן לכעסים שלהם ולעבד אותם כך שעוצמה מתגלה ומאפשרת להם בחירות חדשות.

עוצמת הרכות פותחת לגבר את הדלת למשאבים הנחוצים כדי להוביל, להתחדש, להצליח ולממש את הפוטנציאל ולא להיתקע לבד עם סיר לחץ של לחצים ולממש את הפוטניצאל בהם זהו מרחב בטוח לבטא וללמוד על עצמו.

גברים רבים זקוקים לאיזון חדש. מורים ומטפלים שיוכלו להנחות את הדרך למען הדורות הבאים. עוצמת הרכות מאפשר ריפוי לגברים לטובת חברה מאוזנת יותר.

להלן שיתופים מגברים שבאו ללמוד את עוצמת הרכות:[עריכה]

מספרת כי פעם פחדה מתגובות של אנשים : מה הם חושבים עליה ומזה שלא יאהבו אותי. בעבר היה בודד וחלש, צל חיוור וכו. היום הוא זה שאוהב את עצמו (132). מה שאנשים חושבים עליו לטענתו זה העסק שלהם לא שלי. עוצמתה רכות סיע לרפא את מערכות היחסים בחיו.

עוצמת הרכות סיע לו לגלות מה זה אומר להיות גבר, זכרי, אסרטיבי ובזוגיות בריאה ומעצימה.

סייעה לו עם הכעסים היצירתים האינסופים. בכיתה א הפסיק ללמוד וחזר ללמוד.

חונך על דמות הגבר מאצ'ו : קשוח וקול. למד מה הוא גבר שלם. ביטוי רגשות התברר כמעצימה אותו כגבר. התנתקות מרגש היא פחד לבטא אותם. חווה איזון כשהחל ליישם את עצמו כגבר. מרגיש שמשדר עמוד שידרה מוצק וכוללת של גמישות וזרימה. מציאות של אסרטיביות וביטוי לגבריות.

הוא חש שיש מהפך בחיו: קבלה עצמית, שחרור אנרגיה שהשקיע בביקורת עצמית והחליפה ברוגע ובנעימות.