לדלג לתוכן

מיומנויות בסיסיות בלינוקס/gedit בתור סביבת פיתוח

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
צילום מסך של תוכנת gedit עם כמה מסמכים פתוחים

תוכנת gedit היא עורך טקסט גמיש המהווה חלק מסביבת GNOME, אשר בעזרת כמה התאמות ניתן להפוך לסביבת פיתוח. יתרונה הגדול של gedit הוא קלותה ופשטותה, לצד תמיכה במספר רב למדי של תכונות המסייעות לפיתוח, ובהן Syntax Highlighting, יישור (חלקי), עבודה עם לשוניות ועוד. יתרון נוסף הוא תמיכה טובה למדי בעברית ובערבית.

יחד עם זאת, נציין כי נכון להיום gedit אינה מספקת כמה תכונות אותן מספקות סביבות עבודה כבדות יותר, כגון סידור אוטומטי של תוכניות (אינדנטציה) או תמיכה מובנית בניהול גירסאות.

הגדרות[עריכה]

ראשית, כדאי להתאים כמה הגדרות. מתפריט Edit בחרו Preferences, ומשם תוכלו להפעיל כמה תכונות מועילות:

 • Display line numbers - להצגת מספרי השורות.
 • Highlight current line - לסימון השורה עליה נמצא הסמן כרגע.
 • Display right margin - לסימון הגבול הימני של הדף (מסייע למניעת כתיבת שורות טקסט ארוכות מדי).
 • Highlight matching bracket - להבלטה של סוגרים מתאימים: כאשר הסמן נמצא על סוגר, יסומן הסוגר המתאים לו (אם קיים כזה).
 • Enable automatic indentation - ליישור טקסט אוטומטי, כלומר - שורות ממשיכות מאותו המקום בו היה הסמן קודם.
 • Create a backup copy of files before saving - יצירה של קובץ גיבוי (בעל שם זהה לקובץ המקורי, בתוספת הסימן ~) עם תוכנו של הקובץ המקורי (לפני ששונה) לפני שמירת הקובץ עם השינויים שנערכו בו.
 • Autosave file every X minutes - שמירה אוטומטית מדי X דקות.

הרחבות[עריכה]

עם gedit מגיע אוסף של הרחבות. מתפריט Edit בחרו Preferences, ומשם בחרו את לשונית Plugins. כדי להפעיל הרחבה יש לסמן אותה והיא תתחיל לפעול באופן מיידי. הרחבות מסויימות מאפשרות שינוי של הגדרות פעילותן. כדי לעשות זאת, לחצו על Configure plugin, באותו המקום.

חלון Gedit בעת עריכת קובץ פייתון עם הרחבת Class browser.

התקנה של הרחבות נוספות[עריכה]

התקנה של מרבית ההרחבות היא פשוטה למדי: העתיקו את הקבצים של ההרחבה אל התיקייה ~/.gnome2/gedit/plugins (כאשר התיקייה ~ היא תיקיית הבית שלכם). כל שנשאר לעשות זה לסמן את ההרחבה בתפריט Plugins. עם זאת, ישנן הרחבות שמעט מסובכות יותר להתקנה, ויש מהן שצריך לבנות מקוד המקור. במקרים אלו עקבו אחרי הוראות ההתקנה של ההרחבה.

ניתן להתקין חבילת הרחבות בסיסית ממאגר התוכנה של ההפצה שלכם. חבילת ההרחבות נקראת gedit-plugins.

האתר הרשמי ובו הרחבות רבות: אתר ההרחבות של gedit.

הרחבות מומלצות לפיתוח[עריכה]

קיימות הרחבות רבות, נמנה כאן רק כמה מהשימושיות שבהן:

 • השלמה אוטומטית: קיימות כמה הרחבות אפשריות. מכאן ניתן להוריד אחת מהן (הקבצים הדרושים הם completion.gedit-plugin ו-completion.png). התקנת ההרחבה מתבצעת כפי שהוסבר למעלה, בעזרת מיקום הקבצים בתיקייה המתאימה. השימוש הוא מאוד פשוט: כאשר התוכנה מזהה התחלה של מילה מוכרת (כלומר, מילה שמופיעה כבר במסמך), ייפתח תפריט מתוכו ניתן לבחור את ההשלמה בעזרת מקשי החיצים ו-Tab.
 • הרצה של פקודות מתוך התוכנה: embedded terminal (מכביד מעט; ההרחבה מגיעה עם חבילת ההרחבות הבסיסית של gedit).
 • הכנסה מהירה של קטעי קוד מוכנים: Snippets. ההרחבה מאפשרת להגדיר מילים מסויימות, שכאשר כותבים אותן ולוחצים על Tab, מתווסף קטע שלם של קוד. עם ההרחבה מגיעים קטעים מוכנים רבים, וניתן לייבא (או ליצור) קטעים נוספים. למשל: כאשר עורכים קובץ C, כותבים את המילה do ואז מקישים על Tab - מתווסף מייד כל הקוד הדרוש ללולאת do-while. אפשר להתאים כמה קטעי קוד שונים למילה אחת, ואז ייפתח תפריט שיאפשר למשתמש לבחור את הקטע הרצוי (ההרחבה מגיעה עם חבילת ההרחבות הבסיסית של gedit).
 • תצוגה וניווט מהיר ברשימת הפונקציות והקבועים: Symbol Browser Plugin, אותו אפשר להוריד מכאן. ניתן להוריד חבילה מוכנה (בנויה) עבור הפצת דביאן בארכיטקטורת i386. ההתקנה שלה היא פשוטה מאוד: מורידים את הקובץ gedit-symbol-browser-plugin-bin-debian-i386-0.1.tar.gz, מעתיקים אותו לתיקייה ~/.gnome2/gedit ופותחים אותו. עבור הפצות או ארכיטקטורות אחרות יש להוריד את קוד המקור ולבנות אותה בעצמכם, על פי ההוראות שמופיעות באתר.
 • הרחבות שונות מאפשרות לבצע פעולות פשוטות אך לפעמים מועילות כמו הפיכה מיידית של אותיות קטנות לגדולות, הפיכת קטע קוד שלם להערה (ולהפך), וכן הלאה - עברו על רשימת ההרחבות וראו מה נחוץ לכם.
 • פרוייקט GMate מיועד להפוך את GEdit לדומה לעורך הטקסט המוכר TextMate, ולספק תכונות כמו השלמה ויישור אוטומטיים, ניהול רשימות TODO ("דברים לעשות", מלשון TO Do) ועוד.