מיומנויות בסיסיות בלינוקס/פריסת מקלדת עברית

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

שורת פקודה[עריכה]

הדרך הפשוטה והישירה ביותר לעשות זאת היא על ידי הרצת הפקודה:

setxkbmap -option grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll us,il


לוח הבקרה של KDE[עריכה]

החלפת הפריסה מתבצעת באמצעות הישום kxkb, אשר ניתן להפעילו מתוך ה-Control Center על ידי הרצת kcontrol או הפעלתו מתוך תפריט ה-Kicker. שם יש לגשת ל-Regional&Accessability ולעבור ל-Keyboard Layout. במסך זה יש להוסיף Israel-il (וכל פריסה אחרת שברצונכם להשתמש בה). ניתן לקבוע קיצורי מקשים מהכרטיסיה Xkb Options.

שימו לב: לעיתים KDE משתלט על קיצורי המקשים וישנה בעיה להחליף פריסה באמצעות הצירוף המוכר Alt+Shift. במקרה זה פשוט השתמשו בדרך של שורת הפקודה כנ"ל.

פריסת מקלדת עם סימני ניקוד[עריכה]

הוספה של פריסת מקלדת עברית ואנגלית

הוספת פריסת מקלדת עברית עם ניקוד

תמיכה במקשי שינוי שפה - ALT-SHIFT ובמקש ניקוד WIN+NUM

הגדרות מעבר שפה ומקש WIN לניקוד

הגדרה למשתמשי הממשק הגרפי GNOME[עריכה]

מתפריט "System" (מערכת), בחרו "Preferences" (העדפות), ומשם בחרו "Keyboard" (מקלדת). בחלון שייפתח, עברו ללשונית "Layouts", לחצו על הכפתור "Add..." ובתפריט שייפתח - בחרו איזור (Israel) ופריסת מקלדת מתאימה (לרוב תתאים הפריסה Lyx). כדי להגדיר מעבר בין השפות בעזרת Alt + Shift, סגרו את החלון הזה, ופתחו אותו שוב. עברו ללשונית "Layout Options", חפשו שם את האפשרות "Layout switching" (בדרך כלל היא מודגשת), לחצו עליה וסמנו את האפשרויות הנוחות לכם. רצוי להוסיף לאחד הפאנלים סימון שיראה באיזו מקלדת אתם משתמשים כרגע. לחצו עם הלחצן הימני של העכבר על המקום הרצוי בפאנל, ובחרו "Add to Panel...". מהתפריט שייפתח, בחרו "Keyboard Indicator".

הגדרה כללית לא תלויות ממשק גרפי[עריכה]

  • לפתוח לעריכה את הקובץ /etc/X11/xorg.conf יש להניח שנצטרך הרשאות של מנהל מערכת (ROOT) כדי לבצע פעולה זו ולכן ניתן לפתוח "חלון פקודה" בעזרת צירוף המקשים ALT-F2 ולהקליד את הפקודה הבאה :

sudo kedit /etc/X11/xorg.conf

הערה: kedit הוא עורך טקסט, וייתכן שאינו מותקן על המערכת שלכם. במצב כזה, השתמשו בעורך טקסט אחר - gedit אם התקנתם את Gnome, ו-mousepad אם אתם עובדים עם Xfce. במידה ואף אחד מאלה לא מותקן אצלכם, או שאתם עובדים במצב טקטואלי - השתמשו ב-nano. לאחר שפתחנו את הקובץ לעריכה יש למצוא את המדור האחראי להגדרת המקלדת ולהתאים אותו לפי ההמלצה הבאה:

(בעיקר שימוש לב לשורות החשובות : XkbLayout ,XkbVariant, XkbOptions, )

Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "CoreKeyboard"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us,il"
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll,lv3:lwin_switch"
Option "XkbVariant" ",basic"
EndSection

לסיום יש לשמור את הקובץ ולאתחל את הממשק הגרפי (X) על ידי סגירת כל התוכנות הפועלות ו"ניתוק" (logout) המשתמש הנוכחי. במקרה קיצוני אפשר לאתחל את המחשב.

כעת, שחזרנו לממשק הגרפי (לאחר איתחול ה-X) יש לעבור לפריסת מקלדת עברית בעזרת צירוף המקשים ALT + SHIFT ומרגע זה ניתן להשתמש בצרוף המקשים Win + מספר (משורת המספרים שמעל המקלדת) כדי להוסיף ניקוד למלל עברי בכל מעבד תמלילים.

לכתיבה תקינה של סימני ניקוד וטעמי מקרא יש להשתמש בגופנים מסוג OpenType כגון: Ezra Sil או Deja Vu (מידע נוסף על גופנים התומכים בניקוד)

שורת פקודה[עריכה]

אפשרות של שינוי מידי (שאינו נשמר לאחר אתחול המחשב):

setxkbmap -option grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll,lv3:lwin_switch us,il


מידע נוסף ברשת[עריכה]

  • הנחיות התקנה והגדרה (באנגלית) למערכות ישנות וחדשות / מיזם גופני קולמוס החופשיים.