לדלג לתוכן

מיומנויות בסיסיות בלינוקס/התקנת חבילות תוכנה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

התקנת חבילות התוכנה בלינוקס שונה מעט מהצורה המוכרת למשתמשי חלונות, ובמקרים רבים - קלה ונוחה הרבה יותר.

תלויות (Dependencies)[עריכה]

בחלונות, רוב התוכנות הן עצמאיות - כל הרכיבים הדרושים נמצאים עם כל תוכנה שמתקינים. הסיבה היא שמרבית התוכנות הן סגורות, וכל מפיץ תוכנה חייב לכתוב מחדש את כל הרכיבים הדרושים לו. בלינוקס, בה רוב המרכיבים הם פתוחים וחופשיים, תוכנות שונות יכולות להשתמש באותם רכיבים. מסיבה זו, לפעמים תדרוש התקנה של תוכנה מסויימת התקנה של רכיבי תוכנה נוספים, שדרושים לה לצורך פעולתה. כדי להתגבר על סבך התלויות, קיימים מנהלי חבילות שונים (ראו בהמשך) שמסייעים להתקנה קלה ופשוטה.

סוגי קבצים ותאימות[עריכה]

תוכנות שנכתבו עבור חלונות, לא יכולות לעבוד בצורה רגילה תחת לינוקס (כלי בשם Wine מאפשר זאת בצורה מוגבלת), ולהפך. אין טעם לנסות להריץ בלינוקס קבצי exe או com. עבור תוכנות רבות קיימות גרסאות לינוקס (למשל: Adobe Acrobat Reader), דאגו שאתם מורידים את הגרסה המתאימה ללינוקס ולא לחלונות. להפצות לינוקס שונות קיימים סוגים שונים של חבילות תוכנה. הנפוצים שבהם:

 • הפצות מבוססות דביאן (למשל - דביאן, אובונטו): קבצי deb
 • הפצות מבוססות רד-האט (למשל - רד-האט, פדורה, סוזה): קבצי rpm

קיים שוני בין ההפצות, לכן לא מומלץ להתקין חבילה שלא תואמת להפצה שברשותכם.


כדאי לדעת:

אם התוכנה אותה אתם מעוניינים להתקין נמצאת במאגר, הקפידו להתקינה באמצעות מנהלי החבילות, ולא ידנית על ידי הורדתה מאתר התוכנה. בדרך זו, המעקב אחר גרסאות חדשות, או הסרתה מהמחשב, יתנהלו בצורה קלה אוטומטית.

הידור מקוד מקור[עריכה]

לעיתים קרובות ניתן להוריד קוד מקור של תוכנה ולהתקינה באופן ידני. התקנה כזו דורשת פעולות שמשתנות מתוכנה לתוכנה, אך חלקן זהה ברוב המקרים: אחרי הורדת הקובץ הדרוש, יש לפתוח אותו - כמעט תמיד הוא יהיה מכווץ (בפורמט bzip2, tar, jar וכדומה). בשלב הבא חשוב מאוד לקרוא את הוראות ההתקנה, שלרוב יימצאו בקובץ טקסט בשם readme, install או שמות דומים (באותיות קטנות או גדולות). במקרים אחרים, ניתן למצוא הוראות התקנה באתר האינטרנט של התוכנה. כדי להתקין - יש לפעול על פי הוראות ההתקנה. כמעט תמיד תדרוש ההתקנה סמכויות root (מנהל), לכן, יש להיכנס למצב root באמצעות הפקודה su (באובונטו: sudo su). לפני ביצוע ההתקנה, חובה להצטייד בתוכנה המסוגלת לפתוח קבצים מכווצים בפורמט המתאים. חבילה כזו תהייה מותקנת כבר ברוב המקרים, אם לא - יש להתקין אותה באחת השיטות המפורטות למטה. בנוסף, יש להצטייד בכלים המתאימים כדי להדר את קוד המקור. בהפצות מבוססות דביאן, תהייה זו חבילה שנקראת build-essential. אחרי ההתקנה, יהיה צורך לקבוע הגדרות לתוכנה, ולפעמים גם הגדרות שונות נוספות. אופן הביצוע יפורט בהוראות ההתקנה הספציפיות של התוכנה.

פתיחת קבצים מכווצים[עריכה]

בדרך כלל ניתן לפתוח קבצים מכווצים מסייר הקבצים (Nautilus\Konquerer וכדומה). אם תעדיפו את שורת הפקודה, הדרך לפתוח את הסוגים הנפוצים היא:
קבצי tar אפשר לפתוח בעזרת הפקודה tar -xvf <file> קבצי zip ניתן לפתוח בעזרת הפקודה unzip <file>

חבילות תוכנה מוכנות[עריכה]

הדרך הנוחה ביותר להתקין ולהסיר תוכנות וחבילות תוכנה היא באמצעות חבילות תוכנה מוכנות, אותן ניתן למצוא ולהתקין בעזרת מנהלי החבילות או באופן ידני. זוהי גם הדרך המומלצת ביותר להתקין תוכנות, כיוון שהיא מאפשרת מעקב נוח אחרי התוכנות המותקנות, ומביאה לכך שעדכוני תוכנה יהיו זמינים באופן מיידי. מנהלי החבילות פועלים משורת הפקודה, אך במרבית ההפצות קיימת להם מעטפת גרפית שמאפשרת עבודה קלה יותר.

חבילות רד-האט (RPM)[עריכה]

הדרך הטובה ביותר להתקנת חבילות תוכנה בפדורה/רד-האט ונגזרותיה היא באמצעות מנהל החבילות RPM. למנהל החבילות (RPM) ישנה "מעטפת" בשם YUM אשר יודעת לנהל ולהתקין חבילת תוכנה באופן כזה שיכלול גם את שאר חבילות התוכנה (ספריות תוכנה) להן היא זקוקה כדי לפעול באופן תקין. המעטפת הגרפית עבור מנהל החבילות נקראת YUMEX, והיא פשוטה וקלה לשימוש. מרבית המשתמשים המתחילים ימצאו שזו הדרך הטובה ביותר לנהל את חבילות התוכנה שלהם.

כדאי לדעת:

ניתן גם להשתמש בתוכנה APT והממשק הגרפי שלה SYNAPTIC אשר פועלות באופן מוצלח אך לא נתמכות באופן רשמי על ידי פדורה/רד-האט.

חבילות דביאן (DEB)[עריכה]

הדרך הטובה ביותר להתקנת חבילות תוכנה בדביאן ונגזרותיה היא באמצעות מנהל החבילות apt. המעטפת הגרפית עבור מנהל החבילות נקראת Synaptic Package Manager, והיא פשוטה וקלה לשימוש. מרבית המשתמשים המתחילים ימצאו שזו הדרך הטובה ביותר לנהל את חבילות התוכנה שלהם.

ניהול חבילות משורת הפקודה[עריכה]

כדי להתקין חבילה יש לכתוב את הפקודה הבאה: apt-get install Package כאשר שם החבילה הרצוייה יחליף את המילה Package. באופן זהה, כדי להסיר חבילה, ניתן לכתוב apt-get remove Package פקודות אלו יכולות להתבצע רק באמצעות משתמש בעל הרשאת root. תוכנות שהותקנו באמצעות מנהל החבילות (או קבצי deb) יש להסיר רק בדרך זו, או דרך מנהל החבילות הגרפי, אחרת הדבר עלול לגרום לבעיות.

ניתן להתקין בנוחות חבילות שהורדו באופן ידני בתור קבצי deb באמצעות הפקודה: dpkg -i Package.deb כאשר במקום המילה Package.deb יבוא שם הקובץ המתאים. גם כאן, חובה להיות בעל הרשאת root. התקנה של חבילות בצורה כזו אינה מומלצת עבור משתמשים מתחילים, מכיוון שהיא מחייבת את המשתמש לדאוג לכל התלויות (כלומר, לכל החבילות בהן תלויה החבילה המותקנת) בעצמו. אם לא יסופקו התלויות - החבילה לא תותקן.

ניקוי[עריכה]

כל חבילה שמותקנת מהאינטרנט יורדת תחילה למחשב, כך שקובץ ה-deb נשמר על הכונן הקשיח. כדי לפנות מקום בכונן, אפשר לנקות את הקבצים שהצטברו באמצעות הפקודה apt-get clean אם תרצו למחוק חבילות שהותקנו מכיוון שתוכנה אחרת הייתה תלויה בהן, והפכו למיותרות, השתמשו בפקודה (זמינה רק בגרסאות חדשות יותר) apt-get autoremove

חבילות ג'נטו[עריכה]

כלי גרפי נוח לניהול חבילות הוא Kuroo. יש לכתוב את שם החבילה המבוקשת בשורת החיפוש, לסמן עם כפתור ימני "Add to queue", ובחלון ה-"Queue" ללחוץ על Check Installation ולאחר מכן על Start Install.

ניהול חבילות משורת הפקודה[עריכה]

נניח ומעוניינים להתקין חבילה בשם Package. יש להריץ משורת הפקודה emerge Package .

הגדרת מאגרי תוכנה[עריכה]

מאגרי התוכנה הם מקומות בהם תחפש המערכת את חבילות התוכנה. מאגרים כאלה הם תקליטורי ההתקנה או שרתי אינטרנט המאחסנים את חבילות התוכנה.

דביאן[עריכה]

בהפצות מבוססות דביאן, יימצאו ההגדרות בקובץ בשם sources.list, שנמצא בתיקייה etc/apt. ניתן לערוך אותו באמצעות כל עורך טקסט פשוט, אך יש לבצע זאת עם הרשאת root. פקודת טרמינל: sudo gedit /etc/apt/sources.list בהנחה שעל המערכת מותקנת תוכנת gedit. ניתן להשתמש בכל עורך טקסט אחר. שורות שמתחילות בסולמית (#) הן הערות, מהן תתעלם תוכנת ניהול החבילות. כברירת מחדל, יכיל הקובץ את כתובת תקליטור ההתקנה (ולכן יחפש אותו בכל פעם שתופעל תוכנת ניהול החבילות), ואת הכתובת שהוגדרה בעת התקנת המערכת. כדי להשיג עדכונים מהירים, יש לחפש מאגרים שנמצאים קרוב ככל האפשר. רשימה של אתרי מראה עבור דביאן ניתן למצוא כאן. להפצות אובונטו קיימים מאגרים אחרים, כאן.

כדי להתקין חבילות בזמן שלא קיים חיבור זמין לרשת, ניתן להשתמש בדיסק התקנה ולהגדיר אותו ברשימת המאגרים, או להוריד את החבילות הדרושות ממקום אחר, להעתיק אותן (למשל, בעזרת Disk on Key), ולהתקין אותן באופן ידני (בעזרת dpkg -i.

(להשלים)

עדכון מאגרי תוכנה[עריכה]

לאחר שערכתם (אם בכלל) את מיקומי מאגרי התוכנה (לפי הסעיף הנ"ל), ניתן לבקש מהמערכת להסתנכרן עם רשימת הגרסאות העדכניות של חבילות התוכנה הזמינות מאותם מאגרים.

ג'נטו[עריכה]

 • emerge --sync

אם הנכם נתקלים בבעיות, אפשר לנסות את:

 • emerge-webrsync

אם ברצונכם לבצע עדכון לכל המערכת, יש להריץ:

 • emerge world
  שימו לב: פעולה זו יכולה לקחת מספר ימים רצופים!

דביאן[עריכה]

 • apt-get update

אם ברצונכם לבצע עדכון לכל המערכת, יש להריץ:

 • apt-get upgrade
  שימו לב: פעולה זו יכולה לקחת זמן רב, והיא תלויה במהירות החיבור לאינטרנט ובכמות העדכונים שתרצו להתקין.

FreeBSD[עריכה]

 • cvsup ports-supfile

אם ברצונכם לבצע עדכון לכל המערכת, יש להריץ:

 • portupgrade -a
  שימו לב: פעולה זו יכולה לקחת מספר ימים רצופים!