מדריך לטרמפיסט

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Hitchhiker-Luxemburg-1977.jpg

טרמפ הוא סוג של תחבורה, בו מקבל נוסע הסעה מאדם אחר, לרוב בחינם ובדרך כלל מנהגי מכוניות ומשאיות. במדינות מסוימות בעולם קיימים איסורים והגבלות לגבי נסיעה בטרמפים. כך לדוגמה, חל איסור לתפוס טרמפים על יד בתי סוהר בארצות הברית. כמו כן, מספר מדינות בארצות הברית, כגון ניו ג'רזי, נבדה ופנסילבניה, אוסרות לחלוטין נסיעה בטרמפים. במקומות מסוימים קיים איסור לתפוס טרמפים בכבישים מהירים בין-ארציים, אך בדרך כלל מותר לתפוס טרמפ בכניסה או עלייה לכביש המהיר. בישראל הנסיעה בטרמפים מותרת בתחנות המיועדות לכך. על חיילים חל איסור גורף לתפוס טרמפים.

שיטה[עריכה]

במרבית המקומות קיימת שיטה מקובלת אשר באמצעותה הטרמפיסט מסמן לנהגים חולפים כי הוא מחפש הסעה. בחלקים רבים בעולם, בהם צפון אמריקה, הטרמפיסטים מותחים באופן מסורתי את ידם לצד גופם בזווית של 90 מעלות מגופם ומרימים את האגודל שלהם לכיוון מעלה. טרמפיסטים בדרום אפריקה נוהגים להרים את ידם ולהצביע כלפי מעלה עם האצבע. לעומת זאת, טרמפיסטים בפולין מנופפים בידם כאשר כף היד פתוח לכיוון כלי הרכב הקרבים, ובהודו מנופפים בידם כאשר כף היד פתוחה לכיוון מטה. בישראל נהוג להצביע לעבר הכביש עם האצבע כאשר היד נמצאת לצד הגוף.

יש טרמפיסטים המחזיקים שלט קטן עם שם היעד. המטרה היא לחסוך מהנהגים את הצורך לעצור ולברר את מקום יעדם ולעודד נהגים אחרים, אשר אילולא השלט לא היו עוצרים, לעצור. טרמפיסטים אחרים נוהגים לא לעמוד לצד הדרך ולחכות להסעה, אלא לעבור בין המכוניות העומדות ברמזור אדום ולומר את יעדם מבעד לחלונות הרכב. שיטה זו ידועה בשם "טרמפ לחץ". במדינות רבות, ובינהם גם בישראל, שיטה זו אינה חוקית מפני שהיא מסכנת את הנהגים ואת הטרמפיסטים עצמם.

כאשר הנהג בישראל רוצה לסמן לטרמפיסט שהוא לא נוסע רחוק, הוא מצביע לכיוון מטה.

לרוב אין משלמים תמורת ההסעה; יש טרמפיסטים התורמים כסף עבור דלק, וישנם אחרים המרגישים כי עצם החברה היא תרומה ראויה ומספיקה. במקומות אחדים, כגון אסיה המרכזית ובאזור הכפרים הערביים ביהודה ושומרון, נהוג שהטרמפיסטים משלמים עבור הנסיעה במשאיות סכום המקביל לדמי נסיעה באוטובוס.

יש לציין שקבלת טרמפ קלה הרבה יותר בטרמפיאדות ובמקומות בהם קל לנהג לעצור מבלי לסכן את עצמו ולהפריע לתנועה. אם ישנה אפשרות לכך, עמוד במקום מואר, גלוי לעין, נוח וחוקי לעצירה.

מוניטין[עריכה]

N764660343 1981724 4423.jpg

לרוב מסתיימת הנסיעה ללא תקריות, אך אף על פי כן יש לנסיעה בטרמפים שם רע. עבריינים עושים שימוש ציני ברצון הטוב של אחרים כדי לשדוד או להטריד מינית תוך שהם מתחזים לנהגים תמימים, או לחלופין, לטרמפיסטים תמימים. על מנת לנקוט בצעדי זהירות ניתן לשאול את הנהג לאן הוא נוסע קודם העליה לטרמפ ולא לומר את כיוון נסיעתך - העבריין כמובן יאמר שהוא נוסע לאן שאתה צריך. בנוסף, אל תעלה לטרמפ כאשר אנשים יושבים במושבים האחוריים ורק המושב שליד הנהג פנוי.

טרמפים בצה"ל[עריכה]

מראשיתו של צה"ל היה הטרמפ שיטת הנסיעה המועדפת על חיילים שלא בתפקיד, בעיקר לצורך נסיעות בין הבסיס והבית.

כיום, חל איסור נסיעה בטרמפים בצה"ל (למעט עצירת טרמפ בתוך בסיס צבאי ומתוך יישובים יהודיים ביהודה ובשומרון) עקב חשש כבד ותמידי מחטיפת חיילים. המשטרה הצבאית עורכת מבצעים בהם היא אוספת טרמפיסטים ומדמה את חטיפתם, כאשר חייל הנתפס במבצע, נענש בחומרה. עם זאת, במקרים של חוסר מוחלט בתחבורה ציבורית בזמן ובמקום שבו נמצא החייל, ישנה אפשרות לתפוס טרמפים.

טרמפים ממוסדים[עריכה]

הנסיעה בטרמפים מוּסדה בפולין בתקופת המשטר הקומוניסטי. לאנשים רבים בתקופה זו היו מסמכים רשמיים בהם תועדה נסיעתם. יתרה מכך, הטרמפיסטים היו מוסרים לנהגים אישור כי קיבלו הסעה. בברית המועצות יישמו מערכת תלושים אשר הועילה לנהגים. נהגי משאיות בקובה מחויבים להסיע טרמפיסטים, וברומניה הנסיעה בטרמפים היא חלק מהתרבות המקומית עד כי לעתים קשה לתפוס טרמפים עקב תחרות.

טיפים לטרמפיסט[עריכה]

Hitchhiker's gesture.jpg
 • היה מנומס:
  • כאשר עוצרים לך, אמור "שלום", "תודה" וכו'.
  • בנסיעה הרגש כמו בבית - בבית של הנהג:
   • אל תעשן (אלא אם הנהג עצמו מעשן).
   • אל תאכל.
   • אל תדבר בטלפון.
 • אל תבקש מהנהג לסטות מנתיב נסיעתו בשבילך.
 • אל תכפה את עצמך על נהגים.
 • אם הנהג פותח בשיחה, דבר איתו.
  • אם הנהג אינו נוטה לדיבורים - אל תפריע לו בנהיגה.
 • אם הנהג נראה לך חשוד, מכל סיבה שהיא, המצא תירוץ לרדת או לא לעלות לטרמפ.
 • אם הנהג נוהג בצורה לא אחראית, אל תעיר לו - המצא תירוץ ובקש בנימוס לרדת.
 • אם יש לך מטען או תיק גדול - שאל את הנהג איפה לשים אותו.
 • דאג לכך שמישהו ידע שאתה נוסע בטרמפים.
 • כשאתה יורד מהטרמפ אמור "תודה" ו"יום טוב".

קישורים חיצוניים[עריכה]