מדריך טכני להקלטות/הקלטת וידאו

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

הקדמה[עריכה]

החלון הראשי

CamStudio היא תוכנת קוד פתוח עבור חלונות, אשר מקליטה את המתרחש על גבי מסך המחשב (ניתן גם לבחור מסגרת אשר יוקלט אך ורק מה שזז בתוכה). ניתן בנוסף להקליט גם קול באמצעות מיקרופון.

את התוכנה ניתן להוריד מהאתר SourceForge, ובמקרים יוצאי דופן מאתר הבית של התוכנה: CamStudio.

מהי החומרה הדרושה[עריכה]

מערכת חלונות NT/2000/XP ומחשב חזק מספיק על מנת להקליט וידאו ואודיו ללא קטיעות. ככל שגודל מסגרת ההקלטה קטן יותר, כך כמות הנתונים המצריכים עיבוד יהיה קטן יותר. כמו כן, אם משתמשים בקודק לדחיסת וידאו ואודיו הדבר ישפיע על הביצועים.

סוף מעשה במחשבה תחילה[עריכה]

אם ברצונכם להעלות את הסרטון לאתר כמו יו-טיוב, כדאי לבחור בקודק מוכר. OGG למשל אינו נתמך על ידי יו-טיוב בזמן כתיבת שורות אלו. כמו כן, ניתן להוריד מהאתר הנ"ל קודק מהיר ויעיל מאוד בשם "CamStudio Lossless Codec" אך שימו לב כי על מנת להפעיל סרטון אשר נדחס בקודק זה במחשבים אחרים, יש להתקין את הקודק (עושים זאת על ידי פריסת קובץ הZIP, לחיצה ימנית על קובץ הINF ובחירה בInstall (כל זה מפורט בקבצי העזרה).

תפעול[עריכה]

ישנן פוקנציות רבות בתוכנה. הסקירה היא שטחית לחלוטין והקוראים מוזמנים ללמוד את התוכנה ולהרחיב מדריך זה.

הגדרות אודיו[עריכה]

תפריט Options

אם ברצונכם להקליט אודיו, יש לסמן "Options->Record audio from microphone".

הגדרות וידאו[עריכה]

אפשרויות וידאו

ניתן לבחור באחד הקודקים אשר מותקנים במחשבכם (בתמונה נבחר זה של CamStudio) הערה חשובה: שימו לב כי ברירת המחדל היא 200 פריימים לשנייה, וזה גודל אסטרונומי. למדריכים רבים 10 פריימים זה מספיק לחלוטין.

הקלטה[עריכה]

על מנת לבחור את אזור ההקלטה יש לסמן "Region->Region...". כך, בתחילת כל הקלטה תצטרכו לסמן את האזור המבוקש. ההקלטה מתחילה בלחיצה על הכפתור האדום. סיום ההקלטה מתבצע על ידי לחיצה על הכפתור הכחול, שלאחריה תופיע תיבת דו-שיח עבור מיקום שמירת קובץ הוידאו.

בעיות ידועות[עריכה]

ייתכן והתוכנה תתקשה בשילוב האודיו והוידאו לקובץ Avi יחיד. ניתן לעשות זאת ידנית מאוחר יותר באמצעות ffdshow.

בעיה נוספת, שכמוה יש בתוכנות הקלטת מסך אחרות, היא שהתוכנה מצלמת את כל פעילות המסך שלכם, למעט הצגת וידאו, או משחק, במקומם מוצג רק מסך שחור.