מדריך טכני להקלטות/הקלטת אודיו

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

הקדמה[עריכה]

דף זה כולל מדריך טכני להקלטה תוך שימוש בתוכנה חופשית. באמצעות התוכנה המוזכרת כאן (Audacity), ניתן ליצא את ההקלטה בפורמט WAV, MP3 ו-OGG וכמו כן לייבא דוגמאות קול בפורמטים אלו.

שמיעת קובצי אודיו (OGG)[עריכה]

  • Zinf - תוכנה פשוטה, טובה, וחופשיה לשמיעת קובצי קול.
  • musikCube - תוכנה חופשית ונוחה, ברוח iTunes.
  • גם הגרסה החופשית של Winamp ותוכנות אחרות תומכות בשמיעת קבצי Ogg Vorbis.

מהי החומרה הדרושה?[עריכה]

נחוץ מיקרופון המתחבר לשקע המתאים בכרטיס הקול שלכם. אני משתמש באחד שכלול עם אוזניות.

באיזו תוכנה להשתמש?[עריכה]

מכיוון שוויקי הוא פרוייקט קוד פתוח, מדיניות האתר היא להימנע מהפרת זכויות יוצרים בכל צורה שהיא. מאותה סיבה, לא מאפשר האתר להעלות קבצי MP3 ודורשת שקבצי קול יהיו בפורמט Ogg Vorbis, שהוא חופשי.

קיימות מספר תוכנות בשוק להקלטת קבצי קול, אך רובן אינן חופשיות, וגרסת הדמו שלהן לרוב מגבילה הקלטה לדקה אחת בלבד. כך גם תוכנת ההקלטה הכלולה עם מערכת ההפעלה "חלונות".

אני משתמש בתוכנה חופשית, חוקית, הניתנת להורדה ולשימוש מלא חינם אין כסף. היא נקראת Audacity, וניתנת להורדה מכאן. לתוכנה זו ייתרון, שהיא מאפשרת ייצוא הערוץ המוקלט ישירות לפורמט Ogg Vorbis ללא צורך בתוכנה או עזרים נוספים.

כיצד מקליטים?[עריכה]

Audacity

פותחים את התוכנה.

בתפריט העליון לוחצים על Project, ואז בוחרים ב-New Audio Track.

בתיבת הגלילה בוחרים ב-Mic על מנת שההקלטה תתבצע דרך המיקרופון. לוחצים על הכפתור האדום העגול מתחת לתפריט העליון (Record) ומתחילים לדבר, לשיר או לנגן.

כשמסיימים לוחצים על הכפתור הצהוב המרובע השני מימין.

לאחר מכן ניתן להשמיע את הקטע שהקלטנו, באמצעות לחיצה על Play, הכפתור הירוק המשולש השני משמאל.

אם התוצאה השביעה את רצוננו, יש לייצא את הקטע לקובץ Ogg, על ידי בחירת האופציה המתאימה בתפריט File.

אם לא, יש ללחוץ על Edit ולבחור ב-Undo Recording. לאחר מכן ניתן להקליט מחדש.

ניתן גם לערוך את הקטע המוקלט, כגון למחוק רעש ע"י סימון תת-קטע עם שיפט ומקש החץ-ימינה, בחירת cut מתפריט edit (או לחיצה על קונארול-אקס); להוסיף "רווח" ע"י סימון תת-קטע שטוח (כנ"ל), בחירת copy ב-edit (או לחיצה על קונטרול-סי), והעתקתו למקום בו ברצונכם להוסיף אותו (paste או קונטרול-וי).

עצות למקליט[עריכה]

  • יש למקם את המיקרופון במרחק מה ממקור הקול (לדוגמה, מהפה של המקליט). יש לערוך מספר נסיונות כדי לקבוע את המרחק האופטימלי. אני מניח את המיקרופון על גבי מסך המחשב, כ-50 ס"מ מהכסא עליו אני יושב.
  • יש להשתדל שהחדר בו אתם מקליטים יהיה אטום לקול ככל שניתן, ולסגור כל מקור רעש אפשרי, כגון טלפונים סלולריים, מאווררים וכו'. רצוי גם להזהיר מראש את בני הבית שלא להפריע בזמן ההקלטה.
  • יש לערוך לפחות נסיון אחד לפני שמקליטים. רק לאחר שאתם בטוחים בעצמכם, ניתן לגשת להקלטה עצמה.
  • אם בכל זאת הוקלטו רעשים (מהסביבה או ממגעים רופפים וכדומה), ניתן לנסות לסנן את הרעשים באמצעות פילטרים מתאימים של התוכנה (לפני שניתן להשתמש בפילטרים יש לסמן באמצעות מצביע העכבר את קטע ההקלטה אותו אתם מעוניינים לשנות):
  1. יש לגשת לתפריט Effect ומשם ל-Noise Removal. הסמן בתחתית החלון מייצג את עוצמת ההפחתה. לאחר הביצוע, בדקו את איכות התוצאה ואם אינה משביעת רצון, בצעו Undo.
  2. לחילופין, ניתן לבצע סינון מפוקח יותר של התדרים באמצעות FFT Filter. גשו לתפריט Effect ומשם ל-FFT Filter. מאחר ורוב הרעשים נמצאים בתדרים הנמוכים ביותר והגבוהים ביותר, יש לשנות את צורת הקו האופקי לצורת טרפז. בוודאי תצטרכו לבצע מספר ניסיונות לפני שתגיעו לתוצאה המיטבית.
  • על מנת להקליט קלטות יש להצטייד בכבל מתאים אשר יתאם בין יציאת הטייפ ולבין כניסת ה-LineIn של המחשב. מומלץ לעשות זאת עם כבל סטריאו 3.5 זכר-זכר אשר יתחבר ליציאת האזניות של הטייפ, על מנת למנוע כל אפשרות של שריפת כרטיס הקול. כעת יש לבחור את LineIn בתור מקור ההקלטה. בסופו של דבר יש להתחיל הקלטה בAudacity וללחוץ על Play בטייפ.