מבוא לתקשורת מחשבים/מודל השכבות

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי


פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לוויקיספר ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.מודל השכבות הוא מודל נפוץ לתיאור אופן העבודה של תקשורת מחשבים, המתבסס על 7 (או 5) שכבות נפרדות, החל מהשכבות הנמוכות שתפקידן הוא להעביר - פיזית - אותות ממכונה למכונה, וכלה בשכבות העליונות שמתעלמות מהשאלה כיצד הועבר המידע ומתמקדות באופן שבו "מדברים ביניהם" יישומים ספציפיים.

מודל זה נקרא מודל ה-OSI - Open System Interconnection .הוא נוצר על מנת ליצור תקן רשמי לתקשורת ברשת ועל מנת למנוע מצב שבו מכשירים שונים מתקשרים באופן שונה, ולכן לא יכולים לתקשר אחד עם השני- מצב זה עלול לגרום לטרחה של ממש, כאשר מחשב מחברה A לא יכול לתקשר עם מחשב מחברה B. אם כי המודל במלואו מכיל 7 שכבות, בספר זה נתייחס ל-5 המרכזיות בקצרה.

ראשית, לאלו הרוצים להעמיק יותר בתחום הרשתות, מומלץ לעיין בספר האינטרנטי המצורף[1], של המרכז לחינוך סייבר.

מושגים בסיסיים:

פורט -

מבנה השכבות מתנהג כך שכל שכבה מספקת שירות מסוים. השכבות מסודרות מהשכבה העליונה ביותר (5), לשכבה התחתונה ביותר (1) - שנקראת השכבה הפיזית . כל שכבה משתמשת בשירותים של השכבה התחתונה לה, ומניחה שהם פועלים מבלי לדעת את אופן פעולתם - כך שאם נרצה לשנות או לעדכן שכבה אחת, לא נצטרך לשנות את כולן. כלומר, שכבה 5 משתמשת בשירותים של שכבה 4, שכבה 4 משתמשת בשירותים של שכבה 3, שכבה 3 משתמשת בשירותים של שכבה 2, ושכבה 2 משתמשת בשירותים של שכבה 1. נתחיל בהגדרות קצרות על כל שכבה, ולאחר מכן נרחיב על כל אחת, להבנה רחבה יותר של הקורא.

שכבת האפליקציה ( Application Layer ) - השכבה החמישית - העליונה ביותר. אחראית על האופן שבו משתמשים בחיבור, למשל, העברת דפי אינטרנט בפרוטוקול ששמו HTTP.

שכבת התעבורה ( Transportation Layer ) - השכבה הרביעית. אחראית על מעבר מידע מפורט מסוים מחשב א' לפורט מסוים במחשב ב'.

שכבת הרשת - ( Network Layer ) - אחראית על ניווט המידע ברכיבי הרשת בין מחשב למחשב ב'. כתובות בשכבה זו נקראות כתובות IP.

שכבת הקו ( Data Link ) - השכבה השנייה, מסתמכת על ההעברה הפיזית של השכבה הפיזית, ומאפשרתא מעבר מידע בין רכיב רשת אחד לשני. כמו כן אחראית על בקרת שגיאות ראשונית.

השכבה הפיזית ( Physical Layer ) - העברה של ביטים באופן חוטי ( הטווח הוא החוט ) או אלחוטי באמצעות גלים ( הטווח הוא האוויר ) בין רכיב א' לרכיב ב'.

הפרק הקודם:
תקשורת - מושגים
מודל השכבות הפרק הבא:
שכבת היישום
  1. ^ https://data.cyber.org.il/networks/networks.pdf