מבוא לשיווק באינטרנט

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי


ד"ר רוני הורביץ, מפתח רב מסר - דיוור ודפי נחיתה, 6 אוגוסט 2017, לשכת התעסוקה.

קורס מבוא לשיווק באינטרנט

שיווק באינטרנט - 0.1 פתיח - מה נלמד בקורס[עריכה]

שיווק באינטרנט - 0.1 פתיח - מה נלמד בקורס רוני הורביץ, מנכ"ל חברת רב מסר, מפתחת ומפעילה מערכת דיוור ודפי ניתה, יועץ לחברות בתחום השיווק באינטרנט, מרצה לשיווק ומחבר הספר שיווק באינטנרט. שיווק יעיל באינטרנט ומגוון הכלים והאפשרויות הקיימות באינטנרט יכול לחזק את המותג ולהגיע אל קהל היעד הפוטנציאלי שלכם. הכרות עם עולם השיווק באינטנרט מאפשר:

 • לפעול ביעילות בין אם מבצעים פעולות בעצמנו ובין אם נעזרים באנשי מקצוע אשר מגדיל את המכירות.
 • להגדיל את הלקוחות חדשים ולקדם את המותג
 • להגדיל את ההכנסה
 • להיות צעד אחד לפני המתחרים.

בקורס זה נלמד על הטכנולוגיות מאחורי עולם השיווקי האינטרנטי ועל הפסיכולוגיה מאחוריו. נכיר מושגי יסוד (יחס המרה, נפח חיפוש של מילות מפתח, גיוס תנועה אורגנית, ניהול מע יחסים עם לקוחות ומושגים רווחם בתחום). בקורס נלמד על ההבדלים בין שיווק ע"י פיסוק לשיווק ע"י גוגל, מה הם דפי נחיתה, איך בונים ומתחזקים מערכות יחסים ארוכות טווח עם הלקוחות.שיווק באינטרנט מתבצע על ידי גוגל, פיסבוק, דיוור דואר אלקטרוני, שימוש נכון ברשימות תפוצה, SMS שיווקי, שימוש בוובינרים, שיווק מחדש (remarketing)

נדון על חשיבות המותג שלכם ברשת, חיזוקו ותחזוקתו.

בקורס תקבלו תמונה רחבה של עולם השיווק המקוון.

שיווק באינטרנט - 1.1 טכנולוגיה ופסיכולוגיה[עריכה]

שיווק באינטרנט - 1.1 טכנולוגיה ופסיכולוגיה שיווק - מקצוע העוסק בשינוי עמדות ובשכנוע. הוא ענף שך פסיכולוגיה. שיווק באינטנרט הוסיף ממימד חדש לשיווק: שילוב בין טכנולוגיה ופסיכולוגיה.

נכיר מספר עקרונות יסוד וכלים חשובים.

השיווק באינטנט מיצג את העקרונות השיווק האוניברסלים אותם נראה בהמשך.

שיעור הבא יחס המרה

שיווק באינטרנט - 1.2 מהו יחס המרה[עריכה]

שיווק באינטרנט - 1.2 מהו יחס המרה:

יחס המרה[עריכה]

בכדי להבין את הנושא נמחיש: נניח אדם נכנס אל דף אינטרנט ובדף יש לו הצעה (רכישת מוצר, קיראת מאמר, מעבר לדף הבא, לייק וכו). אנו מעונינים שאחוז גדול ככל הניתן של גולשים יענו להצעה. כאן נכנס יחס המרה.

הגדרה יחס המרה: היחס בין כמות הגולשים שהגיעו אל הדף לבין כמות הגולשים שבסופו של דבר נענו להצעה.

חישוב יחס המרה: (מספר הגולשים שנענו להצעה) חלקי (מספר הגולשים שהגיעו אל הדף).

דוגמה ההצעה שלנו היא רישום לניוזלטר. מתוך 100 גולשים 10 נענו להצעה. אי לכך יחס ההמרה הוא 10 מתוך 100 שהם 10% מכלל הגולשים.

יחס ההמרה הממוצע להרשמה נע בין 5%-10%

יחס ההמרה הממוצע לרכישה: 1.5%-1%

אנו רוצים להגדיל את יחס ההמרה תמיד.

לא משנה מה מטרת הדף רב הגולשים יענו להצעה בדף.

שיווק באינטרנט - 1.3 שלושת עמודי התווך של השיווק באינטרנט[עריכה]

שיווק באינטרנט - 1.3 שלושת עמודי התווך של השיווק באינטרנט: שלושת עמודי התווך של שיווק באינטרנט :

 • תנועה - כל תהליך שיווקי מצריך לגרום לאנשים להגיע אל כל נכס אינטרנטי (דף, סרטון, בלוג וכו). זרם האנשים המגיעים לדף מוכנה תנועה.
  • תנועה אורגנית - לפעמים התנועה תגיע בחינם מתוך הכרות עם המותג או על לחיצה על קישורים בתוצאות חיפוש בגוגל שנקראת אורגנית.
  • תנועה ממונת - כניסה של אנשים אל האתר בעקבות פרסום
 • המרה - לאחר שהתנועה הגיע לנכס האינטרנט אנו רוצים להמיר אותה, כלומר להמיר אותה לתנועה - שאותם אנשים שגלשו לאתר יענו לאותה הצעה .עם ביצוע ההמרה אנו מישמים את המטרות שהגדרנו לנכס האינטרנט (השמה לטופס וכו). לרב פירוש המרה היא שאנו מקבלים את פרטי הקשר של אותם אנשים (איימל, טלפון, לייק לפיסבוק) וכך יש לנו לפנות אליהם (כמו פוסטים בדף פיסבוק).
 • מערכת יחסים - אחרי שיש המרה ויש בידנו אמצעי התקשרות עם האנשים זו האפשרות ליצר קשר ארוך טווח כך שנבצע פעולות שיווקיות לשכנע את אלו שרכשו מוצר לרכוש מוצר נושא, להמליץ למכירים או לרכוש את המוצר במידה ואל השתכנעו. זו אחת הדרכים להגדיל את המעגלים הפוטנציאלים של לקוחות ולהגדיל את העסק.

שיווק באינטרנט - 1.4 גיוס תנועה אורגנית וממומנת[עריכה]

שיווק באינטרנט - 1.4 גיוס תנועה אורגנית וממומנת

בפרק זה נדון על הגדלת התנועה. הכלי המרכזי לגיוס תנועה אורגנית הוא מנוע החיפוש של גוגל.

תנועה אורגנית היא תנועה טבעית המגיעה ממנועי החיפוש ללא השקעה בפרסום ובמילים אחרים הוא נמצא במיקום גבוה במנועי חיפוש עבור ביטוי מילות מפתח רלוונטים

אמצעי לגיוס תנועה הוא פרסום. אחד מערוצי הפרסום הידועים הוא

 • גוגל אדוורדס ומודבר על השקעה כספית.
 • פיסבוק - כמעט לכל אדם יש פרופיל. ניתן להחזיק קבוצה או דף עסקי.
 • ניתן גם לפרסם מודעות בפיסבוק בתשלום כדי לגייס תנועה לדף העסקי שלנו או לאתר.
 • רשתות חברתיות יכולות לשמש לגיוס תנועה.
 • בנית רשת שותפים
 • וידאו

שיווק באינטרנט - 1.5 יצירת המרה[עריכה]

שיווק באינטרנט - 1.5 יצירת המרה

עמוד תווך שני הוא המרה - מרכיב פסילוגי של שיווק הרשת. הגולש נכנס אל האתר שלנו ויכול להיחשף אל מסרים שלנו בין אם טקסט או תמונה או וידאו

המסרים צריכים להניע את הגולשים לפעולה ולגרום לכמה שיותר מהם לבצע את מה שהוגדר להמרה. לגולשים ישנה התנגדות לביצוע פעולה (רכישה, הרשמה וכו). לכן יש לגייס את היגולות הפסיכולוגיות כדי לגרום לה לפעול בניגוד לאינסטנט הטבעי שלהם.

גוגל אנליטיקס - כלי חינמי של גוגל שמש לנו למדוד את ההמרה ולנתח את ההתנהגות הגולשים באתר שלנו או בדף הנחיתה. כלי שע"י נמדוד את יחס ההמרה. יחס ההמרה צריך להיות בשינוי ושיפור מתמיד. בתהליך השיווק באינטרנט אנו צריכים להיות בתהליך בו אנו באופן קבוע מנסים לשפר את יחס ההמרה.גוגל אנטיליקס הוא הכלי שמאפשר לבצע אנליזיה ומה הם המרכבים לשיפור יחס המרה.

לאחר שאנשים נענו להמרה אנו יכולים ליצר עמם מערכת יחסים עליה נרחיב בשיעור הבא.

שיווק באינטרנט - 1.6 בניית מערכת יחסים[עריכה]

שיווק באינטרנט - 1.6 בניית מערכת יחסים

לאחר שהתרחשה המרה ליצר מערכת יחסים באמצעות הפרטים האישים שהעבירו איימל וכו. מטרת מערכת היחסים היא לטפח ולתחזק אוצה כך שהגולשים יבטחו בנו וירגישו בנוח לקנות מאיתנו, להמליץ עלינו לאחרים ולרכוש מאתנו שוב שוב. כלים לבנית מערכת יחסים:

 • דואר אלקטרוני הוא כלי ליצירת מערכת יחסים חשוב. עלינו להפעיל מערכת דיוור שתאפשר לשלוח ולנהל שליחת אימלים לתפוצה רחבה כך שתבצע אוטומטיזציה של תהליכים שיווקים. בנוסף תסייע לנו בסטטיסטיקות, מי פותח איימלים, קורא הודעות ועוד
 • וויבנר (web seminar שיעור אינטרנטי)- עוזר ליצר הרצאה לקבוצה רחבה של גולשים לרב אונלין. כדי ליצור ולתחזק יחסים אינטמים עם לקוחות
 • go to webinar - כלי שיווק
 • רשת חברתית כולל פיסבוק

חשיבות מערכת יחסים היא תוצאה של מאמצי השיווקמשהקענט שתביא למינוף עסקי לאחר שיצרנו מאמץ שכנועי להניע את אותו חלק לאנשים שמסרו את פרטי הקשר. מערכת יחסים היא מינוף את כל ההשקעות ולהפיק מקסימום כדי להגדיל את הרכישות.

בכל תהליך אינטרנט שאלו את עצמכם אם בצעתם תנועה, המרה ומערכת יחסים.

עתה אנו נלמד על מרכבים שיעזרו לתחזק את אלו.

שיווק באינטרנט - 2.1 קידום אורגני וניתוח דף תוצאות החיפוש של גוגל[עריכה]

בפרק זה נלמד על כלי המרה. כאמור תנועה אורגנית היא מרכיב בהמרה. בכדי להגדיל אותה היא על ידי מנוע החיפוש שהפופלרי הוא גוגל השולט על יותר 90 אחוז מתנועת החיפוש בישראל ובעולם על 75%.

תנועה אורגנית כאמור היא תנועה טבעית שמגיעה לנכס דיגטלי ללא תשלום.

דף חיפוש של גוגל מורכב מתוצאות אורגניות ותוצאות תשלום, מודעה שמסומנת כזו אותן ניתן להסתיר.

יתר התוצאותמהן תוצאות אורגניות החשובות ביותר על פי האלגוריתם למחפש.

אנו רוצים שאתר שלנו יהיה מדורג במקום ראשון או 1 מתוך 10 הדפים הראשונים מאחר שמעט גולשים מעמוד ראשון לבאים.

מבנה של דף החיפוש יסיע בקידום האתר:

 • כותרת של החיפוש (title) מקום בו מצינים מה עוסק הדף כדי שיוכל גוגל לבנות באמצעותו את הכותרת של תוצאות החיפוש בשף. כדי לקדם את אתרנו ביטוי החיפוש עליו מבוסס האתר חייב להופיע בכותר. כך למשל "וטרינר הרצליה".
  • באתר יש לרב יותר מדף אחד ונרצה לקדם כל דף לפי ביטוי חיפוש שונה ולכן צריך כותר שונה שמבוסס על ביטוי חיפוש עליו נרצה שימצאו את הדף.
 • כתובת האתר
 • פירוט או תיאור description על הדף. מילת החיפוש מודגשותממתוך ביטוי החיפוש בתוצאת החיפוש ולכן מאוד חשוב שביטוי החיפוש יופיע לא רק בכותר אלא גם בתיאור. התיאור נמצא בקוד HTML של האתר. התיאור אינו מופיע בדף האתר אך בחיפוש. חשוב שהוא יהיה טקסט שמניע לפעולה, יתרונות שלנו ביחס למתחרים וכו.
 • קישורים פנימים לאתר sites links- לא תמיד מופיע. מוסיף רק כשהתוצאה מאוד רלוונטי לחיפוש. כלומר אם נבנה אתר שגוגל מאוד יאהב רב הסיכוים שיוסיף את הקישורים כדי שאנשים יכנסו לאותם קישורים פנימים כדי לסייע לגולשים שלו.

שיווק באינטרנט - 2.2 מחקר ביטויי מילות מפתח[עריכה]

שיווק באינטרנט - 2.2 מחקר ביטויי מילות מפתח דף תוצאות חיפוש מוצג עבור ביטוי חיפוש מסוים ולכן השאלה עולה בפני בעל עסק שרוצה לקדם אתר הם מה הם ביטוי מפתח שנרצה עבורם לקדם אתר. אין משמעות להיות במקום ראשון בגוגל. יש משמעות להיות במקום ראשון בגוגל עבור ביטוי חיפוש מסוים שלרב יש עליו תחרות. כמעט כל אתר נמצא במקום ראשון בגוגל עבור ביטוי חיפוש שנמצא בו. זה מדגיש כי עלינו לעשות מה הם ביטוי המפתח שנרצה להתבלט ולקבל מיקום ראשוני בגוגל. אם נשווה את העולם של השיווק באינטרנט לעולם של שיווק מחוץ לאינטרנט כמו שיווק חנות אז אפשר לומר כי מיקום האתר בתוצאות החיפוש של גוגל תחת ביטוי מפתח הוא דומה למיקום החנות. האם אנו רוצה שהחנות תהיה במקום הומה אדם אך דמי שכירות גבוהים עם תחרות או במיקום צדדי עם דמי שכירות נמוך אך במחיר של פחות תנועה שנכנסת אלינו לחנות. כך גם בגוגל: אנו יכולים ללכת על ביטוים תחרותים שיש עבורם נפח תנועה גבוה כלומר יש הרבה אנשים שמחפשים ביטוי זה אבל התחרות זו תגרום לקושי להגיע למקום גבוה בתוצאות החיפוש. באופן כזה המאמצים יגיעו לתהו ובהו כי לא נגיע לדף הראשון. מצד שני אנו יכולים לבחור ביטוי בעל נפח חיפוש נמוך כלומר עם מעט תחרות עליו שיגיע למקום גבוה ומשמעותי בדף תוצאות החיפוש אך אז לא יהיה הרבה מי שיכנס לאתר כי לא יהיה מי שיחפש את ביטוי החיפוש.

המסקנה היא שצריך להתיחס לנפח החיפוש אל מול התחרותיות ומכאן החשיבות של ביטוי המפתח שלנו.

עולה השאלה איך נדע מראש מה הוא נפח החיפוש ומה היא התחרותיות על ביטוי חיפוש מסוים. אנו יכולים להיעזר בכלי של גוגל שנקרא googleadwords מערכת פרסום של גוגל הכולל כלי מתענן מילות המפתח של גוגל. כלומר יש לה כלי שמאפשר לדעת מה נפח החיפוש והתחרותיות של ביטוי חיפוש מסוים.מדי פעם גוגל משנה את שמות הכלים שלו ולכן יתכן כי ישתנה שם זה..כשנכנסים אל הכלי מכניסים את הביטוי אותו אנו רוצים מעונינים שיופיע בחיפוש למשל "בגדי ילדים" תחת Keyword. גוגל יציג נגזרות של ביטוי זה, מושגים הקשורים בבגדי ילדים, נפח החיפוש החודשים כמה אנשים בפועל מחפשים בפועל זה ומה רמת התחורתיות של מושג זה כלומר מספר המפרסמים שמבקשים להופיע עם מודעות שלהם תחת ביטוי חיפוש אלו בתוצאות.לרב בא לידי ביטוי בעלויות גבוהות יותר למפרסמים על פני ביטוי שרמת תחרות נמוכה. אנו רוצים ביטוי חיפוש שרמת נפח החיפוש שלהם גבוה אך רמת התחרותיות בהם היא יחסית נמוכה, ביטוים הרלוונטים לעסק ואנו יודעים שמי שמפחש אותם בגוגל הוא אדם שמתענין במוצרים שלנו. לפני תהליך קידום אתר עלינו להחליט מה הם ביטוי החיפוש ומילות המפתח שנרצה להתבלט. לאחר מכן אנחנו צריכים לייצר דפים באתים שלנו כך שכל דף יתבלט על ביטוי או שניים.לא ניתן לקדם דף אחד עבור מספר רב של ביטוים.משמעות של קידום דף היא לדאוג שכל תכנון הדף יהיה סביב אותו ביטוי ושהביטוי יופיע בכותר ובתיאור העמוד. עד כה דנו על אופן בנית האתר כך שיוקדם בגוגל אך האופן בו גוגל עובד הוא שפעולות שאנו עושים באתר לא מספיקות ועלינו לעשות פעולות מחוץ לאתר כמו להשיג קישורים מאתרים אחרים כדי לגרום לגוגל להעריך את האתר שלנו.

בשיעור הבא נדון על קישורים מאתרים חיצונים

שיווק באינטרנט - 2.3 קישורים מאתרים[עריכה]

כאמור בפרק הקודם עלינו לקדם קישורים חיצונים באתרים אחרים אל האתר שלנו. לדוגמה יש לנו אתר של חנות בגדים ובלוגרית הכניסה קישור אל האתר שלנו. הכנסת הקישור לאותו בלוג עבור גוגל הוא שאתר שלנן קיבל סימן לסמכותיות ואיכותיות מאחר והוא כבר דרג את האתר של הבלוגרית בחיפוש במקום גבוה. גוגל עשויה לקדם את אתרינו בזכות זה בחיפוש. כלומר אנו נרצב שיהיו קישורים שלהו באתרים חיצונים כדי שבתוצאות החיפוש נהיה מדורגים גבוה. עדיף אתרום גדולים עם תנועה גדולה. לשם כך עלינו לייצר בנית אתר איכותי ותכנים איכותים רלוונטים שהגולשים אוהבים. אתר כזה יגרום לבולגרים להציב קישור לאתר שלנו או אף להמליץ. שיטה נוספת היא להציע מאמרים לבולגרים הזקוקים לתוכן איכותי באתר. בסוף המאמר מקובל לבקש קישור ושיתוך לאתר שלנו.

3- יצירת מגוון של שיתופי פעולה עסקים שאחת המטרות תהיה לקבל קישור משותפים. עבודה עם אנשי קידום אתרים יציעו כל מיני שיטות להשיג קישור לאתר שלכם מאתרים אחרים. יתכן כי יאמרו שיש חהם רשת של אתרים כדי להציב קישור לאתר שלנו. רב השיטות האחו מזיקות יותר מלסיע מפני שגוגל אוהבת שהקישורים מגיעים מתוך הערכה של בעל אתר אחד לאחר ומאוד רגיש חהשגת קישורים בדרכעם שאינן תקפות או הגונות כשהוא מגלה פעולה זו הוא קונס את האתר על ידי הורשה של בדירוג.גוגל רוצה לראות כי אתם משיגים קישורים לאתר שלכם באופן טבעי ולא מלאכותי.

סיכום: נרצה קישורים מאתר איכותי, גדול עם ענין, הרבה תנועה. לא מאתרים לא ראוים. הצלחה להשיג קישורים מאתרים טבעים גוגל יקדם את האתר.

סיכום של תהליך קידום אתרים אורגני:

 • מחקר מילות מפתח וביטוי חיפוש
 • קביעת ביטוי מפתח רלוונטים לעסק שיש להם נפח חיפוש מספיק והם לא תחרותים.
 • קביעה לכל דף באתר את ביטוי המפתח רלוונטים ושהם יופיעו בכותר ובתיאור של הדף ובתוכן הדף
 • קישורים מאתרים איכותים אל האתר שלנו

קידום אתרים אורגני באנגלית seo search engine organization

הנושא הבא הוא קידום תנועה באתר בתשלום. לא ניתן לשלם לגוגל כדי לקדם מיקום בתוצאות האורגניות. אנו יכולים לפרסם google adware ולשלם על כך. על כך שיעור הבא

שיווק באינטרנט - 3.1 קידום ממומן בגוגל[עריכה]

שיווק באינטרנט - 3.1 קידום ממומן בגוגל: בפרק זה עוסקים בקידום ממומן בגוגל. לשם כך נדון על מבנה של דף תוצאות החיפוש המורכב משני אזורים:

 • האזור האורגני - באזור תוצאות החיפוש שגוגל קבע את המיקום שלהן באמצעות האלגורתים הסודי שלו.תוצאות שגוגל קובע את מיקום שקובע עבור אנשים את האיכות על האתר שבמקום ראשון
 • פרסום - מופיע לרב מעל לתוצאות אורגניות עם סימון "מודעה" או "ad" באנגלית. בצד ימין או בצד שמאל, תלוי בשפת הדף ממוקמת עמודה נוספת עם תוצאות של מודעות פרסום ממונות.

מבנה של מודעה של גוגל: כותרת, כתובת אתר, טקסט של המודעה.

כשאנו מגדירים הודעה בגוגל אדוורס:

 • עלינו לקבוע את מילות המפתח והביטוים הרלוונטים לאותה מודעה כך שכשהגולש יקלד לדוגמה מילת מפתח או ביטוי קרוב כמו "בגדי ילדים" גוגל תציג את המודעה שלנו.
 • תשלום לגוגל יהיה רק עבור הקלקה על המודעה pay per click ולא על חשיפתה. אם צפו במודעה שלנו 1000 איש לא נשלם
 • קביעת BID - תשלום מקסימלי אותו נשלם על הקלק.
 • ציון איכות - מדידה של גוגל איכות ודירוג המודעות. בעקרון הינו מניחים כי גוגל היתה ממקמת פרסומות על פי התשלום. כלומר אם אדם יהיה מוכן לשלם 100 שח לפרסומות המודעה שלו תהיה במקום גבוה יותר מאדם שיהיה מוכן לשלם רק 10 ש"ח לכל קליק.גוגל כוללת גם ציון איכות כמה ההודעה טובה לגולשים יחד עם תשלום BID
 • מיקום המודעה ואיכותה ישפיעו על כמות התנועה שתמשוך - לגולשים יש נטיה לקליק על מודעות שבמיקום גבוה יותר.
 • החזר חיובי - נרצה כי המודעה שלנו תחזיר לנו את ההשקעה. אנו לא רוצים שעלות לגייס גולש לאתר יעלה לנו יותר מההשקעה

שיווק באינטרנט - 3.2 ההבדל בין פרסום בגוגל לפייסבוק[עריכה]

שיווק באינטרנט - 3.2 ההבדל בין פרסום בגוגל לפייסבוק:

מדוע הפרסום בגוגל אדוורדס יעיל ביחס לצורות פרסום אחרות:

האתר שלנו נחשף לאנשים שמחפשים ביטויים רלוונטים לעסק שלנו. אם יש לנו חנות לבגדי ילדים אז אנחנו מופיעים בפני אנשים שמחפשים בגדי ילדים

יש הבדל בין אדם שמתענין בשירות לבין אדם שאומר אני מעונין במוצר הזה עכשיו

פרסום בגוגל :

 • הצגת המודעה לקהל מתענין על פי חיפוש תוכן ממוקד
 • עונה על צורך מידי - לקוח שמעונים לרכוש את המוצר או השירות כרגע

פרסום בפיסבוק:

 • תזמון המודעה אינו חופף עם הרצון או הצורך המיידי ברכישת המוצר
 • פניה לקבוצת קהלים לפי מאפינים שונים בהגדרות החשבון (נתונים, דמוגרפים וכו)

שיווק באינטרנט - 4.1 פייסבוק כפלטפורמה שיווקית ופרסומית[עריכה]

שיווק באינטרנט - 4.1 פייסבוק כפלטפורמה שיווקית ופרסומית: היום נעסוק בשיווק בפיסבוק. כולם מכירים את פיסבוק ולכן אין צורך להציג אותו. הכלי המרכזי של שיווק בפיסבוק הוא הדף העסקי, תוסף שיווקי לאתר או אפילו במקום אתר משלנו

כל אחד יכול לפתח דף עסק כי פיסבוק לא בודקת זאת. הכי קל להסביר דף עסקי כפרופיל אישי עסקי מפני שלדף עסקי בפיסבוק יש את המרכיבים של פרופיל אישי(תמונה, לוגו, תמונת COVER), פרסום פוסטים לדף לכל מי שהתחבר על ידי לייק.

אם נשלם לפוסטים הם יגיעו למעט אנשים אולי ל5% מכלל איש. לכן דף עסקי לא מבטיח חשיפה. עם זאת הוא כלי מרכזי לשיווק מפני שאלו אנשיםם יכולים לפנות אלינו (בין אישי או על ידי פוסטים וכו). כמו גם, הוא מבסס לאנשים כי מדובר בעסק אמיתי וחי (מתי פרסמו פוסט בפעם האחרון).

שיווק ע"י פיסבוק :

 • אורגני - כלים חינם שיש לנו כמו להציב פוסטים בדף הפיסבוק, פתיחת קבוצת פיסבוק ללקוחות נבחרים (פתוחה, סגורה או סודית) שמיצרת קהילה, השתתפות בדיונים עסקים על ידי הפרופיל שלנו או הדף העסקי שלנו, מענה לשאלות ותלונות. מאחר ופיסבוק מעודדת מענה לתשובות ושאלות היא מעניקה תו איכות לדפים עסקים שעונים מהר לשאלות של אנשים ובאותו תו ניתן להתגאות.
  • השתתפות בשיח בדף הפרופיל שלנו או בתור פרופיל אישי - אם אנו מגיבים ע"י דף העסקי אנו חושפים את העסק שלנו. למשל באתר ynet ניתן להגיב עם הדף העסקי של החברה.
 • ממומן - פרסום מודעות בתשלום, וידאו וקביעת קהל יעד שרלוונטי לנו, קידום אירועים.

שיווק באינטרנט - 4.2 מבנה מודעה בפייסבוק[עריכה]

שיווק באינטרנט - 4.2 מבנה מודעה בפייסבוק:

פיסבוק היא כלי שיווק כי כולם שם ואנו רוצים לחשוף את המסרים שלנו. פרסום ממומן בפיסבוק מאפשר חשיפה רחבה לקהל יעד. חלק מהמרכיבים בפסרום של פיסבוק דומים לפרסום בגוגל אבל מרכיבים אחרים שונים מאוד מהפרסום בגוגל

פיסבוק מציעה 3 סוגי מודעות :

 • פיד - פוסט רגיל בפיד והבדל היחיד הוא "בחסות". למעשה פיסבוק רוצה שאנו נתקשה להבדיל בין מודעות פוסטים רגילים של חברים לבין הודעות במימון כדי שנתיחס למודעות בהתאם ונקצה תשומת לב רבה והיא מצליחה בה
 • מודעות צד - מופיעות ימין או שמאל ולכולם ברור שהם פרסומות. ההודעות פחות יעילות. הן זולות ויכולות להיות בחשיפה גבוה יותר
 • מודעה במובייל- ניתן לפרסם גם במוביל ואנו נרצה את האפשרות הזו.
 • גם במוביל המודעות נראים כמו פוסטים רגילים של חברים ולכן משתמשי פיסבוק נאלצים להקצות למודעות אלו תשומת לב רבה. פרסום הודעה עם קישור, חשוב שאנשים לוחצים על הקישור, מצריך דף שמותאם למוביל כדי לא לפגוע בדימוי של הדף.

מבנה מודעה:

 • ויזואלי - אלמנט מרכזי בפיסבוק הוא האמלנט הוויזואלי במשיכת תשומת הלב. קשה לדעת איזה אלמנט ויזואלי יעבוד. פיסבוק לא מאפשרים להציב יותר מדי טקסט באלמנט הויזואלי ועלולים לפסול מודעה אם יש יותר מדי כיתוב בתמונה.
 • וידאו - עוצמה גדולה יותר מתמונה. הופך להיות ויראלי וניתן לשתף עם חברים.

מיקוד קהל יעד: פיסבוק מכירה כמעט כל פרט על המשתמשים ומשתמשים בו כדי למקד את הפרסום בקהל יעד - שיעור הבא

שיווק באינטרנט - 4.3 מיקוד קהלי יעד[עריכה]

שיווק באינטרנט - 4.3 מיקוד קהלי יעד כיצד אנו קובעים מי קהל היעד לפרסום?

 • כלי מיקום - אנו יכולים למקם מודעות רק מאזור אחד כמו 10 קילומטר מנתניה או רק בירושלים. זה חשוב לעסקים מקומים.
 • לפי גיל
 • לפי מין - זכר/נקבה
 • לפי שפת הדיבור
 • סטטוס משפחתי
 • השכלה
 • לפי תחום לימודים
 • לפי התעסוקה
 • אתניות
 • תחומי ענין - למשל פרסום לאדם שמתענין בגינון אם אנו חנות גינון.

פיסבוק מאפשרת לנו מיקוד של קהל יעד

יש הבדל בין מקוד קהל היעד בין גוגל לפיסבוק

 • גוגל - תזמון - מודעה נחשפת על פי ביטוי חיפוש ומילות מפתח, כשהחיפוש והחשיפה למודעה היא חיפוש ברגע הנתון, כלומר רוצים עתה לרכוש את המוצר
 • פיסבוק מאפשרת חשיפה של מוצרים לקהל יעד גם אם לא מעונינים כרגע לרכוש אותו אלא במועד מתאים כלומר מתאים יותר כשאנשים מעונינים להכיר יותר את המוצר שלנו או שאנו מעונינים שהם יכירו אותנו

שיווק באינטרנט - 5.1 שיווק מחדש בגוגל ובפייסבוק ויתרונות שיטה זו[עריכה]

שיווק באינטרנט - 5.1 שיווק מחדש בגוגל ובפייסבוק ויתרונות שיטה זו

כאמור רב הגולשים לא קונים, נרשמים, צופים בוידאו, לא מורידים קבצים וכו.

השיעור נדון על remarketing מאפשר בפלטפורמה. הצגת מודועות מחוץ לאתר לגולשים שבקרו בו או בדף הפיסבוק העסקי שלנו על ידי שתילת cookies. כשאנו גולשים באתר גוגל מודע את זה ולאחר מכן הוא מציג את הפרסום באתרים אחרים שמסתכל הגולש. מאפשרת לעסקים להגיע למיקוד מאוד יוקדרתי למשל להיות מפורסמים בכלכליסט. זו שיטה חזקה היא שאדם נכנס לאתר מסוים זה הגיוני להציג לו מודעות מאותו אתר. באופן כזה יש חשיפה למותג ולפעמים ללא עולות.

רימרקינג קיים גם בגוגל. אנשים יכולים לגלוש באתר שלנו ולאחר מכן להיחשף למודות בפיסבוק.

שיטה משלימה ומומלץ להשתמש לה בשל עלות נמוכה וחשיפה אל קהל מצומצם. כמו גם זו שיטה שמחזקת את הזכירות של העסק שלנו.כלומר אחרי שאדם ביקר באתר ניתן לחשוף את המוצר שוב ושוב עד שיטמע בראשו של אדם.

שיווק באינטרנט - 6.1 מבוא ליחס המרה, רלוונטיות, אמון וקריאה לפעולה[עריכה]

שיווק באינטרנט - 6.1 מבוא ליחס המרה, רלוונטיות, אמון וקריאה לפעולה

המרה, תהליך שכנוע של מבקרים לבצע את ההצעה שלנו: הרשמה לניוזלטר, רכישת מוצר או שירות, הענות להצעה, צפיה בוידאו, הורדת קובץ, השתתפות בסקר

מרכיבי ההמרה ברשת: אם לא נצליח בהם נכשל ולא תתבצע המרה

 • רלוונטיות לגולש - לשכנע מהר תוך 5-8 שניות שימצא מבוקשו אצלנו בדף שלנו . כותרת ראשית לאותת לגולש שיש מה לחפש כאן. הכותרת יכולה להיות בעיתית מתחכמת שאינה פשוטה וברורה לגולש כמו "הנחה של 50%".
 • אמון - אתר אמין בעיני הגולש, האם מאמין למה שאתם כותבים, לא מפחד להכניס כרטיס אשראי, מאמין באיכות מוצר
 • קריאה לפעולה - יש לתת הוראות מפורטות מה צריך לעשות עכשיו. בלי אלו לא ידע הגולש מה לעשות ולכן יצא מאתר

דוגמות וכלים כדי להגדיל ההמרה - שיעור הבא

שיווק באינטרנט - 6.2 דוגמה ליישום עקרונות יחס המרה[עריכה]

שיווק באינטרנט - 6.2 דוגמה ליישום עקרונות יחס המרה

דוגמה של אתר של טליה פלד

 • מבחן רלוונטיות - מיד עם כניסה אל האתר רשום שעוסק במשבר זוגיות. יש בו כותרת ברורה מה עוסק האתר. לכן גולש עם משבר בזוגיות מיד יבין כי האתר מתאים לו
 • אמון - אלמנט חשוב ליצירת אמון הוא עיצוב נקי ומקצועי. האתר לדעתו קבל ציוני בינוני מאחר:
  • יש ריווח בין משפט לבין סימן שאלה - אלו מיצרים חוסר מקצועיות.
  • תמונה - מגדילה אמינות. צילום של האישה ומאחוריה ארון ספרים.
  • אין באתר עדויות של לקוחות.
 • קריאה אל פעולה
  • טופס צור קשר עכשיו - ציווי, עכשיו ומיצר לאנשים למי שחושש ליצור קשר. לטופס אין שדות רבים וזה טוב מאחר וככל שיש יותר שדות ככה אנשים פחות ממלאים.

דוגמה נוספת: יעוץ זוגי

 • רלוונטי - רשום יעוץ זוגי ללא פירוט מי מיועד באיזה מצבים מתאים טיפול זוגי.
 • אמון - אין מרכיב שניתן לתת אמון באנשים כי אין תמונה של בעל האתר שמעונין לתת טיפול אלא תמונות מאתרים
 • קריאה לפעולה - אין יצירת דחיפות אלא רק כותרת "יצירת קשר". על הכפתור כתוב "שלח" ולא "פנה אלינו" ולכן פחות מיצר רצון ליצירת קש

שיווק באינטרנט - 6.3 דפי נחיתה למחשב ולמובייל[עריכה]

שיווק באינטרנט - 6.3 דפי נחיתה למחשב ולמובייל דף נחיתה הוא דף אינטנרט בודד שמטרתו להניע לפעולה, יש בו מינמום הסחת דעת (טקסטים ממוקדים), מעט קישורים,אין מרכיבי ניווט.

דפי נחיתה לרב משמשים לקמפין פרסומי ולכן חשוב שיהיה לו חיבור חזק לקמפין - כלומר

 • אם מודעת הפרסום הציגה גורם חיובי מסוים של שירות או מוצר אז גם הדף חייב לפחות בהתחלה להציג את אותו גורם
 • אם בתמונה יש תמונה אז גם בדך הנחיתה צריכה להיות תמונה דומה

דוגמה ל"כלבוטיק", אתר למספרת כלבים ניידת שמיד מבינים מהכותרת אפשר להבין אם האתר רלוונטי לו או לא. מבחינת אמון יש עיצוב מקצועי ותמונה של כלב, עדות לקוח וכן הנעה לפעולה (טקסט להזמין תור לכלבים עוד היום עם הנחה של 20%).

 • נבתנה דף נחיתה למחשב ולמוביל.בגרסת המוביל יש פחות טקסט כי יש יכולת פחות לקרוא טקסט בנייד.
 • קריאה לפעולה קצרה שמעודדת התקשרות מיד לחברה על ידי לחיצה על כפתור ומיד דרך הסלולר מתקשר

שיווק באינטרנט - 7.1 שימור וניהול מערכות יחסים באמצעות דיוור אלקטרוני[עריכה]

שיווק באינטרנט - 7.1 שימור וניהול מערכות יחסים באמצעות דיוור אלקטרוני השיעור שיווק על ידי דואר אלקטורני כדי לשמר קשר:

 • הגדלת קנית מוצרים
 • המלצה אחרת לאנשים
 • קניות חוזרות

דוגה של אתר של טובה קראוזה: כפתור הרשמה - טובה שולחת את הטיפים שלה לפי ההרשמה לנרשומת.

 • מצינת כי לא תעביר את הדואר האלקטרוני ליד שלישית.
 • כל נרשמת מרגישה כאילו האיימל נכתב עבורה שכן היא מקבלת את סדרת האיימלים מהרגע בו היא נרשמה. זאת אומרת שאם א' נרשמה היום היא תקבל את האיימל הראשון "טיפים ליום א" ונרשמת שתרשם מחר תקבל את אותו איימל "טיפים ליום א" ואחריו את יתר סדרת הטיפים.

טובה מספקץ לנרשמים איך להעביר את ההיריון בקלות. אז למה גולשים יפנו אליה אם מספקת את המידע:

 • ככל שאנו חושפים יותר מידע במומחיות אנשים מכירים בנו יותר כמומחים
 • מרגישים חיבור אלינו ורוצים לבוא ולקבל עוד
 • סומכים עלינו ונותנים בנו אמון כדי לרכוש שירותים ומוצרים.
 • טובה מפגינה גם עדינות, אמפתיה ועוד שמגדילים את האמינות.
 • בכל מסר טובה מזכיר ללקוחות את קיומה כעסק "טובה קראוזה"

שיווק באינטרנט - 7.2 שימור וניהול מערכות יחסים באמצעות SMS מסרונים[עריכה]

שיווק באינטרנט - 7.2 שימור וניהול מערכות יחסים באמצעות SMS מסרונים סמס היא שיטה נוספת לשמירת מערכת יחסים. יש צורך במספר טלפון.

דוגמה לסמס עם כותר "שלום לקוח יקר" ולאחר מכן פניה "שמחים שהצטרפת אל....ומאחלים לך..." ולאחר מכן קישור ליוטוב.

יש מקום לשיפור בסמס :

 • פניה אישית - לציין את שם הלקוח - אם הלקוח נרשם אל חברה היא יודעת את שמו וזה מעלה תהיה מדוע לא פונים בשם שלו.* פרסונליזיציה, פניה אישית
 • לא מצינים למה כדי ללחוץ על הסרטון. מדובר על קישור פרסום שגם הוא בזבוז זמן כי יש את הסמס.

דוגמה 2: קרקס פלורנטין שולח סמס על חוג שן חוג היכן מתקים, טלפון והטבות לנרשמים עד תאריך.

 • בסמס חסר פרסונליזציה.
 • מדוע להרשם לחוג

דוגמה 3: סמס חדש עם פניה אישית, תזכורת שמחר בשעה מסוימת יבצעו פעולה כמו בדיקה של רכב וכו. הם מצינים מה עליהם (קפה, וכו) ואם יש שינוי מבקשים שיעדכנו במספר

 • פניה אישית
 • אומר מה יקרה
 • תנועה לפעולה - אם יקרה משהו יש מספר

אם משתמשים בסמס הכי טוב להשתמש בו עבור תזכורת. תזכרו ליצר פרסונליזציה. לספק מידע רלוונטי כדי שאנשים לא יראו בזה הטרדה.

שיווק באינטרנט - 7.3 שימוש בוובינר כחלק ממערכת היחסים על הלקוחות[עריכה]

שיווק באינטרנט - 7.3 שימוש בוובינר כחלק ממערכת היחסים על הלקוחות שיעור העוסק בוובינר, web seminar - הרצאה ברשת" הרצאה או מפגש שמועבר לקבוצה של אנשים .

כלי מרכזי go to webinar ניתן לקנות מינוי שמאפשר להעביר הרצאה לאנשים והם יכולים להשתתף. (היום כנראה זום)

 • ווניבר הדרכה לאחר רכישת מוצר - לקרוא לכל מי שרכש את המוצר להציג איך להשתמש נכון במוצר
 • מכירות או שירותים - הדרכה מה התועלת של המוצר והצעה של המוצר במצבע לתקופה מסוימת
 • חיזוק מותג -מתן ידע והפגנת מומחיות. למשל טובה קרוזה יכולה לקרוא למי שנרשם לטופס להגיע להרצאה. היא לא מציעה לקנות מוצר אבל נותנת מידע ומחזקת את הקשר עם הלקוחות.
 • שיתוף פעולה עם מרצה אורח שמביא לקוחות פוטנציאלים - המרצה האורח יכול להביא את הלקוחות הפוטנציאלים שלו וכך להגדיל את החשיפה של העסק לאנשים נוספים.

3 מרכיבים ליצירת מערכות יחסים: דיוור אלקטורי, סמס, וובינר. קיימים עוד כמו רשתת חברתית, אירוע פיזים, קשר טלפוני

שיווק באינטרנט - 8.1 מהו מותג ומהי חשיבותו[עריכה]

שיווק באינטרנט - 8.1 מהו מותג ומהי חשיבותו שיעור זה - ניהול מותג באינטרנט.

מותג מה הוא? מותג חי וקים במח של לקוחות פוטנציאלים ושלנו.

מה הוא המותג החזק? האדם הפרטי הוא המותג החזק יותר כי הכי קל לאדם לזכור אדם.

לעיתים קרובות עסקים קטנים מחביאים את בעל העסק ומציגים את הלוגו ושם העסק וזה פספוס. חשוב להניח את בעל העסק בחזית.

חברות גדולות עושות זאת. למשל אפל שהניחה את סטיב ג'ובס במרכז.

במותג הכי חשוב להיות זמין לתודעה כך שאם משהו ישאל אדם ברחוב על "חנות בגדים" זה המקום הראשון שיקפוץ לו בראש

כדי להיות מותג יש להיות בלתי נשכחים בתודעה של אנשי קהל היעד שלכם: חיזוק מותג היא על ידי פעלתנות. קידום מותג פועל על ידי נמרצות: העלאת קמפינים, הצבת פוסטים חדשים בפיסבוק, רימקניטגים, העלאת מאמרים לבלוג, העלאת סרטונים בעלי ערך לפיסבוק, שליחת סמס, עד שהמותג לא ימחק. שירות יוצא דופן.

שיווק באינטרנט - 8.2 שילוב המותג עם מרכיבי השיווק באינטרנט[עריכה]

שיווק באינטרנט - 8.2 שילוב המותג עם מרכיבי השיווק באינטרנט

מדוע מותג באינטרנט כה חשוב? 3 עמודי התווך:

 • תנועה - מותג יכול להשפיע על תנועה. אדם שמחפש ביטוי בגוגל או רואה מודעה בפיסבוק של עסק שהוא מכיר הסיכוי שיקליק על הקישור גבוה יותר. זאת אומרת שאם העסק שלנו יופיע בחיפוש האורגני של גוגל במיקום 6 והגולש שמכיר אותו יראה אותו, יש סיכוי שהוא ילחץ עליו יותר.
 • המרה - אחד ממרכיב המרה הוא אמון כשלוקח אוהב ומכיר אותנו ואז המאמצים לשכנע קל יותר
 • מערכת יחסים - כששלחנו איימל יפתח יותר אם הוא אהוד ואהוב ומוכר ללקוח מאשר מאיימל מגורם זרה.

שיווק באינטרנט - 8.3 אלנמטים נוספים בשיווק באינטרנט[עריכה]

שיווק באינטרנט - 8.3 אלנמטים נוספים בשיווק באינטרנט

בשיעור זה נדון על נוספים שכדי להרחיב בהמשך:

 • רשתות חברתיות נוספות: טוויטר, לינקדאין, אינסטגרם.
 • שיווק באמצעות וידאו: ערוץ יוטוב, סרטוני הדרכה.
 • שיווק באמצעות רשתות שותפים (affiliates), שיווק מוצר על ידי סוכני שטח שמוכים את המוצר או השירות תמורת תשלום. לעיתים מדובר באנשים שאנו מכירים ואפשר להשתמש בכלים שמאפשרים לנו ליצור שותפות שלא ראינו מעולם. כלי שיווק חזק.
 • שיווק מקומי: מוביל - איך עסקים מקומים מפרסמים מודעות ומושכים אנשים שנמצאים בקרבת מקום אל העסקים שלהם.
 • כתיבה שיווקית - איך לכתוב נכון כדי להניע פעולה ולהניע

שיווק באינטרנט - 9.1 סיכום הקורס[עריכה]

שיווק באינטרנט - 9.1 סיכום הקורס כל התהליכים השיווקים באינטרנט מורכבים משלושה עמודי תווך: תנועה, המרה ומערכת יחסים.

חשוב לחזק ולטפח את המותג. אל תסתרו מאחורי העסק ולחשוף פרטים אישים.

אל תפחדו מהכלים הטכנולוגים באינטרנט. ישנם כלים שיעשו את העבודה קלה ופשוטה יותר עבורכם כמו מערכת רב מסר.

הרשת משתנה מדי יום יחד עם זאת העקרונות הם אוניברסלים וארוכי טווח