לדלג לתוכן

למד לנגן על מערכת תופים

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

ספר זה טרם הושלם ונמצא עדיין בכתיבה.

ייתכן שחסרים בו פרקים, או אף נושאים שלמים. לפיכך, כרגע לא ניתן ללמוד ממנו על כל הנושא בצורה מקיפה.

כמו בכל אחד מהספרים, מהדפים ומהנושאים בוויקיספר, גם כאן אתם מוזמנים להוסיף את הפרקים שלדעתכם חסרים. כל פעולה שעשויה לעזור תתקבל בברכה, כולל הערות ובקשות בדף השיחה של הספר.


מערכת תופים היא לא כלי נגינה אחד, אלא קבוצה של כמה כלי נגינה, שרובם תופים ומצילות, המקובצים יחדיו למערכת אחת גדולה. כל מתופף בוחר את את המערכת שלו לפי רמת הידע שלו, לפי רמת התיפוף שלו ולפי הצלילים שבהם הוא מעוניין. למערכת תופים ישנה היסטוריה יחסית קצרה, אך לתופים שבה - ההיסטוריה ארוכה.

חלקי המערכת וחשיבותם[עריכה]

מערכת תופים

ובכן, זוהי מערכת תופים מודרנית עם הסדר המודרני (הרגל בין הפלור לסנר, תופים מקטן לגדול [שמאל לימין]).

  1. קראש
  2. פלור טום: תוף גדול יחסית העומד על הרצפה. בדר"כ משומש במעברים וסולואים. הוא מעין טמטם גדול ועיקרי במערכת.
  3. טמטמים: ברוב מערכות התופים ישנם טמטם אחד או שניים, ולעיתים, לפי צורך המתופף, יותר. תופים אלו משמשים בדרך כלל למעברים, לפזמונים ולסולואים. כמו כן, לעיתים ישנן מערכות ללא טמטמים, וגם זה תלוי לפי סוג המוזיקה שאותה מנגן המתופף.
  4. תוף בס: אחד מחלקיה החשובים ביותר של מערכת התופים. תוף הבאס הוא התוף הגדול שעומד על הרצפה, ובכדי להכות בו, נלווה (ולעיתים נרכש בנפרד) פדאל (רגלית). תוף הבאס נלווה לרוב למצילות בפזמונים ולמצילות ההיי-האט.
  5. סנר: בלי תוף זה - אין מערכת תופים. לתוף זה מחוברת מלמטה שרשרת המפיקה את הצליל הפיצוצי שלו, אותו שומעים בכל סגנונות המוזיקה. ללא השרשרת, תוף הסנאר נשמע כמו טמטם קצר וחזק מאוד. אפשר לשנות לצליל זה על ידי הורדת ידית שמחוברת לסנר.
  6. מצילות ההיי-האט: מצילת-חובה בכל מערכת תופים. בעיקר משמשות להחזקת הקצב של הסגנון הכבד יותר (רוק, מטאל והשאר).
  7. רייד בתוספת למצילות למרות שאין בתמונה יש מצילה בשם רייד שהיא המצילה גדולה בדרך כלל, שלה צליל עדין או בהיר יחסית. הרייד נמצאת בצד המערכת והיא המצילה הגדולה ביותר במערכת, בדרך כלל.

קישורים חיצוניים[עריכה]