לדלג לתוכן

כימיה לבגרות/מסיסות במים

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי


זהו נושא שאינו נכלל בתוכנית הבגרות, אולם, הוא מרכז נושאים ומקל על הלמידה. לאחר למידת נושא סטויכיומטריה, פרק זה יהיה ברור יותר.

מסיסות במים[עריכה]

על פי הנלמד, חומר יוני הוא החומר היחיד הנמס במים (H2O) ומתפרק. כל עוד לא מצויין בבגרויות אחרת החומר היוני תמיד ימס במים.

הסבר[עריכה]

דיפולי המים מקיפים את אטום קטיוני הנתרן

הידרופיליות היא היכולת של מולקולה להקשר למים באמצעות קשרי מימן. אטום שאבד אלקטרון הוא אם כן הידרופילי. לפיך כלל שחומר פולרי או טעון יותר כך יכולת התמוססות שלו גדלה במים. למשל מלח בישול () המורכב מנתרן שקיבל אלקטרון מהכלור ולכן הוא בעל דיפול שלילי ואילו הכלור אשר וויתר על אלקטרון בעל הדיפול החיובי. התמוססות במים מתבצעת באמצעות מולקולות מים המקיפות את החלקיק הפולרי. הדיפולים החיובים של הנתרן מוקפים בדיפולים השלילים של המים. אניוני הכלור מוקפים בדיפולים חיובים של מולקולת המים וכך המים יכולים להמיס מולקולה כה גדולה.

סדר תהליך רשימת ממיסות במים[עריכה]

 1. חומר היוני כשהוא מחובר ואת מצב צבירתו גז (g), נוזל (l) או מוצק (s).
 2. חץ ומעליו רשום H2O
 3. על הנוסחא האימפרית נרשום את שתי המולקולות אליהן הוא מתפרק ומעליהן פלוס/מינוס לפי נתינת/קבלת החומר (אם החומר קיבל אלקטרונים הוא מינוס ואם הוא נתן הוא פלוס).
דרך קלה לדעת אם היסוד נותן / מקבל אלקטרונים היא לפי הטורים ; טור 1-3 נותנים אלקטרונים ולכן הם בעלי סימן פלוס וטור 5-7 מקבלים אלקטרונים ולכן הם בעלי סימן מינוס.
 1. יש לזכור לרשום aq (מומס במים) לחומר המתקבל.

5. כללים נוספים ע"פ סטויכיומטריה[עריכה]

 1. X4 --> 4X

יון רב אטומים[עריכה]

רשימה של יונים רב אטומים (יסודות אשר נשארים יחד אחרי ממיסות והסימון זהה לרשום). יש לזכור כי ישנם כ-30 יונים רב אטומים, ולכן, כדאי להביט בדוגמא כדי לראות מה לעשות במצב של יון רב אטומי אותו אנחנו לא מזהים. יונים רב אטומים:

 • -OH
 • SO4-2
 • NO3-
 • PO4-3
 • NH+4
 • Clo4-1

דוגמא : כפי שניתן לראות Ba מקיים את "הכללים" אך OH אינו (רק אם מביטים עליהם כיסוד אחד). במצב כזה אנו צריכים לזכור כי Ba בטור שני' ולכן' הוא רוצה להיפטר משני אלקטרונים, כיוון שנשארו שני יסודות היכולים להכיל מקום אחד הם חייבים להיות יחד ולכן אנו נתייחס אליהם כיסוד אחד!

Ba(OH)2(s) -------> Ba(aq)2+ + 2OH(aq) -

חומר מולקולארי בעל קשרי מימן/חומר קוטבי[עריכה]

 1. רשימת החומר כולל מצב צבירה שלו (s/l/g).
 2. חץ ומעליו מים.
 3. רשימת אותו חומר כולל מצב צבירתו (aq)