לדלג לתוכן

כדורסל/אנשי תפקידי בכדורסל

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

שופטים[עריכה]

משחק הכדורסל מנוהל על ידי שופטים. בליגות הבכירות (ליגת ה-nba, ליגת העל בארץ וכן ביורוליג), המשחקים מנוהלים על ידי 3 שופטים. בליגות הנמוכות יותר מנוהלים המשחקים על ידי 2 שופטים ובליגות כגון קט-סל או ליגת הילדים הבוגרים המשחק מתנהל על ידי שופט אחד בלבד. השופטים, הלבושים במדים אחידים ושונים מהקבוצות המשחקות, אמונים על ניהול תקין של המשחק על פי חוקת הכדורסל. הם מחליטים מתי בוצעה עבירה, מתי הייתה הפרה של החוקה ומתי החל המשחק ומתי הוא מסתיים. שלושת השופטים נעזרים בשופטי המזכירות האמונים על הפן הטכני של ניהול המשחק, כלומר הם אחראים על רישום הנקודות והעבירות, על השעונים במשחק, וכן על סימון לשופטים הראשיים על פסקי זמן וחילופי שחקן.

מאמן[עריכה]

בראש כל קבוצה עומד המאמן. הוא האיש שמאמן את הקבוצה, הוא קובע איזה שחקן מקבוצתו ישחק ומתי, קובע את סגל הקבוצה, מחליט את כל ההחלטות במשחק שעל השחקנים לבצע, לוקח את פסקי הזמן (ב-nba גם שחקנים רשאים לקחת פסקי זמן). הוא הדמות הקובעת לגבי איך הקבוצה תראה וקובע את כל ההחלטות (בליגת ה-nba יש גם "ג'נרל מנג'ר" שמחליט החלטות אך אינו מעורב בהחלטות במשחק עצמו אלא אחראי על סגל שחקנים והמאמן. באירופה הג'נרל מנג'ר קיים רק בקבוצות מעטות וברוב הקבוצות המאמן הוא הדמות הקובעת ללא עוררין). המאמן אינו רשאי בשום אופן ליטול חלק באופן פיזי במשחק.


שחקני ספסל[עריכה]

שחקני ספסל הם השחקנים המחליפים. על המגרש יכולים לשחק בכל עת אך ורק חמישה שחקנים מכל קבוצה. שאר הסגל (אשר מונה בין 3 ל-8 שחקנים נוספים) נמצא על ספסל המחליפים המצוי בשולי המגרש, והשחקנים מחכים להחלטת המאמן בדבר שיתופם במשחק. מפני שבכדורסל אין הגבלת חילופים, שחקני הספסל מחליפים בתדירות גבוהה את השחקנים ב'חמישייה הפותחת', על מנת לאפשר להם דקות מנוחה, או לתת תוספת כוח למשחק. השחקנים המחליפים לפעמים משנים "מומנטום" במשחק ועוזרים לקבוצה לנצח משחקים רבים. שחקני ספסל שלא זוכים להזדמנויות לשחק ומבלים את רוב זמנם ב'חימום הספסל' נקראים בלעג "נערי פוסטר" משום שההופעה היחידה של שחקנים אלה היא בצילומים לפוסטר של תחילת העונה.