לדלג לתוכן

ויקיספר:בעיות בזכויות יוצרים

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי


דף זה נועד לרישום ודיון בחשדות על הפרת זכויות יוצרים בויקיספר, כולל דפים ותמונות שחשודים כהפרות זכויות יוצרים.

אם אתם רושמים כאן דף או תמונה, הקפידו לעקוב אחר ההוראות בסעיף "הודעה על הפרת זכויות יוצרים" להלן. דפים צריכים להיות רשומים כאן לפחות 7 ימים לפני קבלת החלטה.

חלופות[עריכה]

בנוסף להעמדת הפרות כמועמדות למחיקה, יכולתם:

  • להחליף את תוכן המאמר בתוכן חדש (משוכתב) משלכם: אפשר לעשות זאת בדף זמני, כדי ש"גרסת ההפרה" המקורית תוכל להימחק על ידי מפעיל מערכת. גרסאות זמניות צריכות להיכתב בדף כמו [[שם הדף/זמני]]. אם יסתבר שהמקור אינו הפרה, ניתן יהיה למזג את השניים.
  • לכתוב לבעלים של הזכויות על החומר ולבדוק אם הם נתנו רשות (או אולי בעצם הם שפרסמו אותו כאן!).
  • לבקש רשות — ראו ויקיספר:נוסח קבוע לבקשת רשות, ויקיספר:אישור רשות.

הודעה לבעלי זכויות יוצרים[עריכה]

אם אתם סבורים שויקיספר מפירה את זכויות היוצרים שלכם, אתם יכולים להעלות את הבעיה בסוף דף זה. לחילופין, אתם יכולים אישית לפנות לממונה מטעם ויקיספר.

הודעה על הפרת זכויות יוצרים[עריכה]

פעולות שיש לנקוט עבור מלל[עריכה]

הסירו את המלל של המאמר, והחליפו אותו ב:

{{copyvio1}}
<כתבו כאן את ה-URL שממנו הועתק לכאורה החומר>
{{copyvio2}}
~~~~
'''שכתבו את המאמר ב: [[<החליפו בשם המאמר>/זמני]]'''

תוך החלפת "<כתבו כאן את ה-URL שממנו הועתק לכאורה החומר>" תופיע הכתובת (או שם הספר או המאמר) שמכיל את המלל המקורי. לאחר הסרת ההפרה החשודה, הוסיפו את הדף תחת הסעיף רשימת חשודים בהפרת זכויות יוצרים.

פעולות שיש לנקוט עבור תמונות[עריכה]

אם אתם חושדים שתמונה מפירה זכויות יוצרים, הוסיפו את המלל הבא לדף המידע של התמונה:

אפשר שתמונה זו היא [[ויקיספר:זכויות יוצרים|הפרת זכויות יוצרים]] ולכן אין להשתמש בה באף מאמר. <הסבירו כאן את הסיבה לחשד>

תמונה זו רשומה כעת ב[[ויקיספר:בעיות של זכויות יוצרים]]. למפרסם התמונה: אם יש לך רשות להשתמש בתמונה תחת תנאי ה[[GNU_FDL|רשיון]] שלנו או אם אתה מחזיק בזכויות, אנא ציין זאת כאן (לחץ על ''ערוך דף זה'' בצד ימין) - ראה את [[ויקיספר:מדיניות שימוש בתמונות|מדיניות השימוש בתמונות]] שלנו לעצות בנושא. שים לב: הדף יימחק כשבוע לאחר שנרשם בדף ההצבעות על מחיקה.

לתשומת לבך: פרסום חומר המוגן בזכויות יוצרים '''ללא''' רשות מפורשת מהמחזיקים בזכויות עלולה להיות בניגוד לחוק ול[[ויקיספר:זכויות יוצרים|מדיניות]] שלנו. משתמשים בעלי היסטוריה של הפרות עשויים [[מיוחד:Ipblocklist|להיחסם]] זמנית מעריכת דפים. אפילו אם הפעם זו אכן הפרת זכויות יוצרים, עדיין נשמח לקבל תרומות מקוריות משלך.

אם אתה סבור שהשימוש בתמונה זו על ידי ויקיספר וכל מקבלי הרשיון במסגרת [[שימוש הוגן]], אנא הוסף ''הצדקת שימוש הוגן'' מפורטת כמתואר ב[[ויקיספר:דף תיאור תמונה]] כדי להצדיק את עמדתך.

בתודה, ~~~~

לאחר הוספת המלל לדף המידע של התמונה, הוסיפו את הדף תחת הסעיף רשימת חשודים בהפרת זכויות יוצרים.

טיפול בהעתקה[עריכה]

ברגע שמגלים העתקה, כדאי ללכת לתרומות המשתמש ולבדוק אם המשתמש הרחיב ערכים קיימים או כתב חדשים. אם כן, צריך לבדוק גם אותם. ברגע שמתגלה העתקה יש למפעיל מערכת שתי אפשרויות. הראשונה - מחיקה מהירה. השנייה - שימוש בתבנית הפרת זכויות יוצרים. אם ההעתקה הייתה מאתר מסחרי (נניח נענע, YNET וכו') צריך למחוק בלי להמתין כי ברור שיש פה הפרת זכויות יוצרים. אם העתקה הייתה מפורום או אתר פרטי, צריך להשתמש בתבנית הפרת זכויות יוצרים. כדאי להודיע למשתמשים אנונימיים על גילוי הפרת זכויות יוצרים תוך פרק זמן קצר מכתיבת הערך. אם חלפו יותר מ-30 דקות, אין טעם להודיע כי סביר להניח שהאנונימי כבר עזב את השרת וכשיתחבר מחדש, ה-IP שלו יהיה שונה.

למקרה של העתקה סדרתית, שקלו שימוש בתבנית:נשימה עמוקה וכוס מים קרים.

ראו גם:[עריכה]

ויקיספר:דף תיאור תמונה - ויקיספר:אישור רשות - ויקיספר:אתרים שמשתמשים בתוכן מויקיספר - האם תמונות בשימוש הוגן מפרות את ה-GFDL? (באנגלית) - שימוש הוגן (באנגלית), ויקיספר:שימוש הוגן.

רשימת חשודים בהפרת זכויות יוצרים[עריכה]