היסטוריה לכיתה ז'

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

האימפריה הרומית[עריכה]

שטח[עריכה]

האימפריה הרומית החלה באיטליה, תחילה הייתה עיר לאחר מכן רפובליקה לאחר מדינה לאחר מכן אימפריה.האימפריה הרומית שלטה בצפון אפריקה ובדרום אירופה הכל סביב הים התיכון.

שלטון[עריכה]

בעבר האימפריה הרומית הייתה דמוקרטיה, אמנם היא הפכה לקיסרות רוב הזמן.בראש האימפריה שלט קיסר מונרך (כמו מלך). אירופה נחלקה לפרוביניקות (כמו מחוזות) שהקיסר מינה בראשם ראש פרוביניקה שינהל אותה.ברומא הייתה סובלנות דתית. אולם הדת הרשמית של רומא בתחילה הייתה הדת הרומית ולאחר מכן הנצרות. רומא התפצלה ל2 מדינות בעקבות סכסוך יורשות של תאומים.

הנצרות[עריכה]

היסטוריה[עריכה]

ישוע היה מטיף משיחי יהודי, נטען עליו שהוא המשיח ואלוהים. הוא נולד בבית לחם למרים. לפי המסורת מלאך התגלה למרים ואמרה לה שהיא תלד את אלוהים ושמו ישוע כי הוא יושיעה את האנושות. אגבעת הבשורות מתארות את חייו של ישוע וניסיו.היו לישוע 12 תלמידים עיקריים. לפי המסורת היהודים אמרו לראש הפרוביניקה לרצוח את ישוע וצליבתו היא כפרה אחת גדולה לחטאים של בני האדם. לפי המסורת לאחר 4 ימים הוא קם מהקבר והמשיך בניסיו שכללו ריפוי עיוורים והחיית מתים. לאחר מכן הוא עף לשמיים. הנצרות נרדפה בשנותיה הראשונות עד אשר קיסר רומא התנצר בעצמו.

אמונה[עריכה]

הנוצרים מאמינים בברית החדשה ובתנ"ך. הם מאמינים שישוע הוא בן אלוהים ואלוהים ובן אדם והכל בו זמנית,אמונה זו נקראת השילוש הקדוש. הם מאמינים שישוע הוא המשיח ויום יבוא והוא יגאל את כל העולם.המאכל הקדוש שלהם זה היין והלחם כיוון שישוע אמר שהלחם זה בשרו והיין זה דמו. הנוצרים נטבלים כיוון שישוע אמר זאת ועשה זאת. תהליך הטבילה זה התהליך בו מתנצרים. הנוצרים הולכים לכנסייה בימי ראשון ומתפללים.

זרמים[עריכה]

ישנם 3 זרמים עיקריים: הכנסייה הקתולית , הכנסיות האורתודוקסיות. הכנסייה הקתולית והאורתודוקסית נפרדו בשל פיצול רומא. הכנסייה הפרוטסטנטית נפרדה בשל אידאולוגיה. הנצרות היא הדת הגדולה בעולם.

חגים[עריכה]

הנוצרים חוגגים חגים רבים בינהם:

  • חג המולד - היום בו נולד ישוע
  • חג הפסחא - העלייה של ישוע לשמיים
  • יום ליל כל הקדושים - יום לזכר הקדושים שמתו למען אלוהים בנצרות.
  • יום ראשון - הוא יום הקודש בנצרות מאחר שישוע נולד בתאריך זה. ביום זה הם נוהגים לאכול סביב השולחן עם המשפחה.

האסלאם[עריכה]

היסטוריה[עריכה]

האסלאם הוקם על ידי מוחמד שלפי המסורת נגלה אליו אלוהים. מוחמד כבש מדינות רבות וכפה את דת האסלאם. מוחמד נולד לשבט קוראייש, והתחתן עם אישה מבוגרת ממנו בהרבה,ואשת עסקים. מלבדה למוחמד היו נשים רבות. ובת אחת בלבד ששמה חאדיגה.

יחסו של מוחמד ליהודים ולנוצרים[עריכה]

בתחילה מוחמד פנה ליהודים, הוא יצר את מצוות הדת שידמו ליהדות. כגון תפילה לכיוון ירושליים. אמנם זה כשל והיהודים סירבו. היהודים והנוצרים חיו בתור בני חסות והושפלו במידה רבה ולא היו להם זכויות רבות באסלאם.

אמונות[עריכה]

המוסלמים מאמינים שהקוראן זה ספר הקודש האמיתי, הוא כולל את התנ"ך ואת הברית החדשה ואת סיפורי מוחמד אבל בגרסאות שונות מאחר שהם מאמינים שהיהודים השחיתו את התנ"ך והברית החדשה. המסולמים מאמינים ב5 מצוות עיקריות:

  • צדקה - תרומה בשנה לאנשי דת אלמנות ויותמים או עניים.
  • תפילה - הם מתפללים 5 פעמים ביום, ובימי שישי היום הקדוש שלהם מאחר שבו נולד מוחמד, הם מתפללים 6 פעמים במסגד.
  • השאדה - משפט שבמידה ואומרים אותו מתאסלמים, המשפט אומר שאללה הוא האל היחיד ושמוחד הוא שליחו.
  • עלייה לרגל - הם מאמינים שהכעבה היא אבן קדושה שבנה אותה אברהם, מדי שנה הם עולים לרגל ומקיפים את הכעבה.
  • צום - הם צמים 30 יום כיוון שבחודש הזה ניתן הקוראן.