היסטוריה לבגרות/תוקפנות ופיוס בשנות ה-30/הסכם ריבנטרופ-מולוטוב: תוכנו והסיבות לחתימתו

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

היטלר פונה בתביעה לפולין להחזיר את עיר הנמל דנציג על מנת לחבר מחדש את גרמניה עם פרוסיה כדי להתאחד עם המיעוט הגרמני בפולין. על מנת לכבוש את פולין החל היטלר במגעים עם בריה"מ ובסופם נחתם הסכם ריבנטרופ-מולוטוב.

תוכן ההסכם[עריכה]

החלק הגלוי- הסכם אי התקפה בין 2 המדינות למשך 10 שנים, כמו כן נקבע שאם אחת מהמדינות תותקף ע"י מדינה שלישית תשמור המדינה השנייה על ניטרליות.

החלק החסוי-חלק זה מתייחס לחלוקת שטחים במרכז אירופה בין 2 המדינות, גרמניה תשתלט על מערב פולין וליטא ובריה"מ תשתלט על מזרח פולין, לטביה, אסטוניה ובסרביה(השייכת לרומניה).

משמעות ההסכם[עריכה]

בריה"מ-ההסכם אפשר לבריה"מ להרחיב את שטחה ושליטתה במזרח אירופה וכמו כן הבטיח לה שקט מבחינתה של גרמניה לפרק זמן מסוים.

גרמניה-ההסכם שיחרר את גרמניה מאימת הלחימה ב2 חזיתות.

המפתיע בהסכם[עריכה]

ההסכם נחתם בין 2 מדינות שהיתה ביניהם איבה עמוקה על רקע אידיאולוגי בין נאציזם לבין קומוניזם. ברית המועצות נחשבה בעיני ההנהגה הנאצית לאויב אידיאולוגי שיש לחסלו ולכן התקבל במדינות המערב הדמוקרטיות בהפתעה גמורה.

הסיבות לחתימה על ההסכם[עריכה]

גרמניה[עריכה]

פולין הייתה מדינה שהוקמה בסוף מלחמת העולם הראשונה על שטחים של גרמניה, אוסטרו הונגריה ורוסיה. לא רק שפולין הייתה שטח ישן של גרמניה, אלא, שהיא גם הפרידה בין גרמניה למיעוט גרמני. עד שנות ה-30 ערבה צרפת לפולין, בהסכמי לוקרנו, אולם לאחר מדיניות ברטניה, פולין חותמת הסכמים עם גרמניה שמטרתם הייתה להרדים את הפולנים מהמשמר. בעקבות כיבוש צ'כלובקיה ובעקבות סירוב פולין להחזרת העיר דנצוג לגרמניה, מחמירים היחסים בין גרמניה לפולין. על אף רצונו של היטלר, הוא מתקשה להשיג את מטרתו ולכבוש את פולין כיוון שמדיניות הפיוס תפסיק בעקבות הפלישה - בועידת מינכן חתמו הבריטים ערבות לפולין. מכאן, שהאינטרסטים של היטלר היו :

  1. החזרת שטח המחייה.
  2. איחוד הגרמנים.
  3. צעד אסטרטגי - כיבוש פולין תקל על כיבוש רוסיה (אגיפה ורגיעת רוסיה לזמן הקרוב).
  4. הרצון להימנע ממלחמה ב-2 חזיתות: היטלר ידע שהתקפה גרמנית על פולין עלולה להביא למלחמה בין גרמניה למעצמות המערב - אנגליה וצרפת, אשר הבטיחו את עזרתן הצבאית במקרה שפולין תותקף ע"י גרמניה. ההסכם נועד להבטיח שבריה"מ לא תצטרף לברית צבאית אנטי גרמנית עם אחת ממעצמות מערב אירופה או שתיהן. בדרך זו נמנעת מגרמניה המלחמה בשני החזיתות כאשר אנגליה וצרפת תכרזנה מלחמה על גרמניה.
  5. הרתעת המערב.

בריה"מ[עריכה]

  1. בסוף שנות ה-30 נחלש מאוד צבא בריה"מ לאחר שקציני צבא בכירים רבים נרצחו בהוראתו של סטאלין, מנהיג בריה"מ. ההסכם נתן לסטאלין את הזמן הנחוץ לשיקומו של צבאו והכשרתו להתמודדות צבאית רחבה.
  2. אי אמון של סטאלין במעצמות מערב אירופה הדמוקרטיות בשל מדיניותן כלפי מעשי התוקפנות של גרמניה במיוחד בועידת מינכן שהגבירו את חוסר האמון של סטאלין בהן. החשש היה שמעצמות אלה יפקירו גם אותו שהוא יזדקק לעזרתן כפי שהפקירו את צ'כסלובקיה.
  3. ההסכם נתן לבריה"מ שליטה על המדינות הבלטיות, שליטה שאנגליה וצרפת לא היו מוכנות לתת לה במשא ומתן שניהלו עם בריה"מ לפני שנחתם ההסכם.
  4. סטאלין היה מעוניין בכך שהמדינות האנטי קומוניסטיות גרמניה, אנגליה וצרפת יחלישו עצמן, ע"י כך שגרמניה תפלוש לפולין וזה יביא מלחמה בין גרמניה וצרפת שני הצדדים יתישו זה את זה ויחלשו, וכך יתאפשר לבריה"מ להשיג רווחים טריטוריאליים נוספים על חשבונן.