לדלג לתוכן

היסטוריה לבגרות/תוכנית לימודים היסטוריה - תשס"ט/מדינת היהודים

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

תרומתו של הרצל על-פי מדינת היהודים[עריכה]

את הפתרון לבעיית היהודים פרסם הרצל בספרו "מדינת היהודים" וכותרת המשנה שלו הייתה "ניסיון של פיתרון מודרני לשאלת היהודים".
הספר כולל 2 חלקים, החלק הראשון מדבר על בעיית ההיהודים על-פי הרצל - האנטישמיות, ובחלקו השני של הספר הוא מציע פיתרון לבעיה - "מדינה יהודית". הרצל טען כי היהודים בעולם סובלים מאנטישמיות ומדחייה חברתית. לטענתו האמנסיפציה ושיווין הזכויות לא ישנו, אלא רק יגבירו את הקנאה והשנאה כלפי היהודים. הרצל טען שהאנטישמיות תהיה תמיד ותגיע לכל מקום שיהיו בו יהודים וגם בארצות נאורות כמו צרפת (משפט דרייפוס שימש כהוכחה). לדעתו דבר לא ימנע את האנטישמיות, לא הגירה ולא התבוללות. הרצל טען שהבעיה של היהודים היא בעיה לאומית, ולכן הפיתרון צריך להיות פיתרון מדיני. המדינה על פי הרצל צריכה להיות "גלויה ומוסכמת" על ידי המעצמות, ולכן המעצמות צריכות לתת צ'רטר (אישור) להתיישבות יהודית בארץ ישראל. תפיסתו של הרצל מתבססת על פיתרון מדיני ולכן זה נקרא ציונות מדינית. תחילה הרצל לא חשב שמדינת היהודים חייבת לקום בארץ ישראל, מולדתו ההסטורית. בספרו מדינת היהודים חשב הרצל גם על ארגנטינה כשטח שניתן להקים בו בית מולדת ליהודים. הרצל טען שארץ ישראל קרובה מדיי לאירופה והיא מקום למריבות ולסכסוכים בין הדתות: היהדות, האסלאם והנצרות.

על-פי מדינת היהודים, על-מנת להוציא את תכניתו לפועל היה צורך להקים 2 ארגונים:
1. אגודת היהודים - תפקידה יהיה בעיקר מדיני. אגודת היהודים תנהל משא ומתן לגבי טריטוריה לעם היהודי, ולאחר מכן תנהל את הטריטוריה כממשלה זמנית.
2. החברה היהודית - תפקידה העיקרי יהיה בעיקר כלכלי. הארגון ידאג לרכישת קרקעות ונכסים במדינה היהודית, וכן ידאג לעזיבת היהודים מארצותיהם ולחיסול הנכסים של היהודים במדינות בהם הם חיים.