היסטוריה לבגרות/תוכנית לימודים היסטוריה - תשס"ט/השלבים בהתפתחות של פראג עד המאה ה-16

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

השלבים בהתפתחות של פראג עד המאה ה-16[עריכה]

פראג מכונה "העיר בעלת מאות הצריחים המחודדים", "העיר הזהובה", "פנינת אירופה" ועוד. פראג ממוקמת על שני צידי נהר הוולטבה של צ'כיה. תחילתה של פראג היה במאה ה-9 על גבעה בצידה השמאלי של נהר הוולטבה. במקום הוקם מבצר מעץ והוא היה מוקף בחומה מעץ ומאבן. המבצר הוקם על-ידי משפחה חשובה מאוד, מבין 12 השבטים שחיו אז בבוהמיה במאה ה-9. סביב המבצר התפתחה פראג. העיר הוקמה על נתיב מסחרי שבין רוסיה לגרמניה ושימשה כתחנת ביניים. היא משכה אליה סוחרים רבים, אצילים, אנשי מקצוע ובעלי מלאכה רבים, בינהם גם יהודים ומוסלמים. ליד המבצר התקיים שוק והתנהל בו סחר חליפין.

  • במאה ה-10 נבנו סביב המבצר מבנים נוספים והוקמה כנסייה בתוך המבצר. עד המאה ה-12 נבנו כנסיות ומנזרים נוספים ופראג הפכה למרכז דתי.
  • ככל שהתרכזו במקום סוחרים, כך התפתחו יותר שכונות באיזור המבצר, והשכונות החדשות הוקפו בחומות.
  • בין המאה ה-11 למאה ה-13 התרחבה העיר לגדה הימנית, תושבים רבים עברו מהגדה השמאלית עברו לחיות בגדה הימנית, וגם בה התפתח שוק משגשג והתנהל בה שוק משגשג והתנהל מסחר. בנוסף הוקמה אחוזת מחסה לסוחרים זרים, נבנו בתי אבן בני 2 קומות לסוחרים עשירים וכן כנסיות ובית כנסת אחד. מלך בוהמיה מינה מפקח על השוק שתפקידו היה לפקח על מסחר הוגן ולגבות מיסים.
  • במאה ה-14 בתקופת שלטונו של קרל מלך בוהמיה פראג התפתחה מאוד והפכה להיות מרכז דתי חשוב ומרכז כנסייתי בעל חשיבות רבה מאוד. בעיר הוקמה אוניברסיטה שהפכה להיות אחת האוניברסיטאות החשובות באירופה. קרל ייסד את העיר החדשה של פראג בסמוך לעיר הישנה, והוא בנה בה מבנים אדירים, בהם מגדל, כנסייה וגשר ענק שחיבר בין 2 גדות הנהר. קרל הקים מטבעה - בית מלאכה ליצירת מטבעות ששירתה סוחרים ובנקים רבים.
  • בשנת 1355 התמנה לקיסר האימפריה הרומית הקדושה והוא הפך את פראג לעיר הבירה של האימפריה והיא נעשתה לעיר השלישית בגודלה באירופה.
  • במאה ה-16 פראג הוסיפה להתפתח. בשנת 1526 היה שינוי פוליטי בפראג והשליטה עברה למלכים מבית הבסבורג, שושלת זו רצתה שהשלטון יהיה אבסולוטי (מוחלט) והפכה את פראג לעיר הבירה שלה. בית המלוכה ההסבורגי שהיה בוינה עבר לפראג והעיר הייתה למושבם של בעלי התפקידים החשובים והממשל הבוהמי. במאה ה-16 אוחדו איזוריה השונים של פראג והיא הפכה לעיר גדולה. פראג נעשתה מרכז דתי, כלכלי ותרבותי חשוב מאוד באירופה.