היסטוריה לבגרות/תוכנית לימודים היסטוריה - תשס"ט/הגורמים הארועים והאישיים שתרמו או גורמים שעיכבו את התפתחותה של פראג עד המאה ה-16

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

הגורמים האירועים והאישיים שתרמו להתפתחותה של פראג[עריכה]

* השווקים שהתקיימו פעם בשבוע והירידים שהתקיימו פעם או פעמיים בשנה הביאו להתפתחותה של פראג כמרכז כלכלי מרכזי.
* קרל ה-4 מלך בבוהמיה בשנת 1341, הוא העביר את מרכז שלטונו לפראג ועשה פעולות שפיתחו את העיר: הוא הקים את העיר פראג החדשה סמוך לעיר פראג הישנה, הוא הקים מפעלי בנייה, אוניברסיטה וגשר שחיבר בין העיר הישנה לעיר החדשה. במרכז העיר החדשה נבנו מבנים עצומים ובינהן כנסיה ומגדל. בעיר הוקמה מטבעה (בית חרושת לייצור מטבעות) והיא שירתה סוחרים ובנקאים רבים מרחבי אירופה.
* בשנת 1526 עברה השליטה בפראג למלכים מבית הבסבורג הקטולים, דבר שהשפיע מאוד על פראג. בית המלוכה ההסבורגי עבר מוינה לפראג והעיר הפכה להיות מקום מושבם של בעלי תפקידים חשובים וחצר המלוכה של הממשל. עובדות אלו הביאו להתפתחות מהירה של העיר והיא הפכה למוקד משיכה עבור אנשים חשובים, סוחרים, משקיעים, אצילים ועוד. לעיר הגיעו תושבים מרחבי האימפריה ההסבורגית וממדינות זרות באירופה כמו: הולנד, איטליה, צרפת, ספרד ואנגליה. המסחר הבינלאומי התפתח מאוד בפראג. פראג הייתה למרכזית בתחומים רבים ובינהם: מדע, כלכלה, תרבות ודת.

הגורמים שעיכבו את התפתחותה של פראג[עריכה]

במאה ה-16 רצה מלך בוהמיה פרדיננד הראשון להזיז את כוחות הצבא של בוהמיה לגרמניה ולהילחם בנסיכים הגרמנים שהיו פרוטסטנטים. רבים בפראג התנגדו לכך, ופרץ מרד של האצילים בעיר כנגד המלך. פרדיננד הביס את הגרמנים ובעקבות כך קיבלו עליהם האצילים של פראג את מרותו של פרדיננד הראשון. קבוצה של עירוניים המשיכו במרד, אך פרדיננד חיסל את המרד והעניש את אזרחי פראג על נסיונותיהם למרוד בו. הוא הוציא להורג 4 מורדים מהאצולה. עם אזרחי פראג הוא החמיר יותר, רבים מהם הולקו בפומבי והוגלו מהעיר. הוא החרים את רכושם של המורדים וביטל את הזכויות של המועצות העירוניות והגילדות. דבר זה השפיע על התפתחותה הכלכלית של פראג במשך שנים.