לדלג לתוכן

היסטוריה לבגרות/פולין ויהודי פולין בין שתי מלחמות עולם/הקשיים בתהליך גיבושה של פולין כמדינה דמוקרטית חדשה

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי


פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לוויקיספר ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.פולין בין שתי מלחמות עולם

רקע- בעקבות הסכמי השלום לאחר מלחמת העולם הראשונה קמו באירופה 9 מדינות דמוקרטיות חדשות. פולין קיבלה את עצמאותה בנובמבר 1918 (בסוף המאה ה-18 חולה ולין בין ברית המועצות, הקיסרות הגרמנית ואוסרו-הונגריה). בדרכם אל עצמאות נתקלה פולין הקשיים כמרבית המדינות החדשות, שתוך זמן קצר איבדו את מאפיניהם הדמוקרטים.

בעית הגבולות[עריכה]

השאיפה של פולין לחזור לגבולותיה הקודמים בכל מחיר יצרו לה בעיות עם שכנותיה:

בגבול עם ליטא[עריכה]

הבעיה נסבה סביב השליטה בעיר וילנה שהייתה בעבר בשטחה של פולין ובזמן זה בירת ליטא. העיר עברה מיד ליד עד שחבר הלאומים החליט להשאיר את וילנה בידי ליטא, אך פולין לא ויתרה ובקשה את העיר. לבסוף נאלץ חבר הלאומים לקבל את המציאות.

בגבול עם רוסיה[עריכה]

במסגרת רצונם להחזיר את שטחם ההיסטורי דרשה פולין לספח לעצמה שטחים נוספים שיצרו סיכסוכי גבולות קשים בין המדינות עד שנקבע קו גבול סופי בין ערבות המעצמות.

בגבול עם גרמניה[עריכה]

בשל דרישת פולין למוצא אל הים נחצתה גרמניה לשתיים באמצעות הפרוסדור הפולני. מעבר זה גורר בעיות קשות ובמשך כל התקופה שבין שתי המלחמות טענה גרמניה כנגד הגבולות הקשים שנקבעו לה.

בעית המיעוטים[עריכה]

בעיית המיעוטים בפולין אחת התוצאות להרחבת גבולות פולין הייתה הגדלת מספר המיעוטים הלא פולניים בפולין. בפולין חיו כ-27 מיליון תושבים ומתוכם כ35% היו לא פולנים. המיעוט הגדול היה מיעוט אוקראיני שהיה מרוכז באזור גליציה. על ידי הסכמים פולין התחייבה לתת למיעוט זה אוטונומיה (עצמאות חלקית) אך הפולנים התעלמו מההסכם ואף ביטלו להם את האוטונומיה האוקראינית. המיעוט יהודי היה כ-10% מכלל אוכלוסייה בפולין, הם היו מיושבים בכל רחבי פולין ובעיקר בערים הגדולות. ממשלת פולין אימצה מדיניות אנטישמית כלפיהם בכדי לדחוק אותם ממעמדות כלכליות וציבוריות חשובות.

המיעוט הגרמני מנה כ-3 מיליון נפש, רובם חיו בערים הגובלות עם גרמניה ובעיר חופשית דנצינג שהועברה לפולין בשל מתן פרוזדור מוצא לים הבלטי. לפולנים איפשרו להשתמש בנמל אך הנמל נוהל על ידי גרמנים והדבר היה מביא לתסיסות בין הממשלה הפולנית למועצת העיר. התעמולה של המפלגה הנאצית לפני עליית היטלר לשלטון בגרמניה, דיברה גם על סיפוח שטחים מיושבים בגרמנים בריבונותן של מדינות אחרות אל "גרמניה הגדולה" או "הרייך השלישי", שטחים שנלקחו מגרמניה לאחר מלחמת העולם הראשונה. על כן, לאחר התבססות הנאצים בשלטון, הושמעה בציבוריות הגרמנית דרישתו של המיעוט הגרמני בפולין לפעול למעשה למען מטרה זו.

חבר הלאומים שחשש כי זכויות המיעוטים הולכים להיפגע, החתימה את פולין על "חוזה המיעוטים" כתנאי לעצמאותה. הרי פולנים רצו לבנות מדינה פולנית מאוחדת, אבל חששו כי אם ייתנו זכויות למיעוטים הדבר עלול היה לפגוע בריבונותה המאפשרת למעצמות להתערב במדיניות הפנים שלה. פולנים חששו כי מיעוטים הרוצים להתחבר למדינות האם שלהם יקרעו את פולין לגזרים.

התמודדות עם הבעיה למרות חוזה המיעוטים המדיניות בפולין היתה של אפלייה וקיפוח. ממשלת פולין אימצה שיטות להתמודד עם הבעיה הזו, והן: 1. "פולניזציה" של חלק מבני המיעוטים אפליה לטובת בוגרי בתי-ספר תיכונים פולנים לקבלה באוניברסיטה ומשרות פקידות בממשלה. 2. ממשלת פולין העדיפה פולנים בתחומים רבים במאיוחד בתחום הכלכלי. היא הטילה גזרות כלכליות קשות על ענפים בהם שלטו מיעוטים מסויימים ובעיקר יהודים.

בעיות כלכליות[עריכה]

לאחר הקמתה של פולין היא ניצבה מול קשיים כלכליים חמורים, והסיבות לכך היו: 1. הרס רב שנבע ממלחמת עולם הראשונה בה נחרבה כ30% מרכושה של פולין. 2.חוסר אחידות כלכלית והעדרמערכת כלכלית. פולין הורכבה משטחים של שלוש מדינות ובכל מקום הייתה מערכת כלכלית שונה: מנהל, מידות ומשקלים. כמו כן לא היה להם מטבע יציב, שווקים לסחורות, מערכת תחבורה ומערכת בנקאית. 3. פולין הייתה ארץ חקלאית נכשל האיכרים השתמשו בשיטות עיבוד פרימיטיביות שלא הניבו כמויות יבול מספקות. מעט מאוד מוקדי תעשייה ואנשים עם השכלה ומקצועות מתאימים למדינה מודרנית. 4. בעיית מוצא לים. למרות שקיבלו מוצא לים הבלטי אבל הם לא נהנו מהמיסים ומכסים של הנמל, כי היא היתה בשליטתה של המועצה הגרמנית באותו העיר.

התמודדות עם בעיות כלכליות בין שתי מלחמות העולם פעלו ממשלות פולין לפיתרון הבעייה הכלכלית בדרכים הבאות: ( נחלק לשלוש תקופות ) בין השנים 1918-1925 פולנים מייצרים מטבע חדש המארק הפולני ,אך הדפסה לא מבוקרת בכספים גרמה לירידה בערכו ובשנת 1923 יצרו את המטבע זלוטי שהצליח לשמור על ערכו. ממשלת פולין לוותה כספים בכדי להשקיע בתשתיות, אנרגיה ובתחבורה ויצירת מערכת מיסוי יעילה. פולין היא מדינה אם הרבה אוצרות טבע. היא עודדה משקיעים זרים מכול העולם להשקיע בכלכלה הפולנית. הקימה מונופולים (עסקים ללא מתחרים )ממשלטים בכדי ליצור כלכלה אחידה בפולין. בנקים, תעשייה ציבורית, מסחר בעצין, מלח ומשקאות חריפיםהפכו למונופולים של הממשלה שבעבר היו שייכים לזרים ומיעוטים.

בין השנים 1926-1935 בשנת 1929 עם פרוץ המשבר הכלכלי העולמי הגדול בארצות הברית פסקו השקעות להגיע לפולין ואף הוצאו ממנה כספים.בכדי להתמודד עם המצב ממשלת פולין פעלה בשני דרכים: עבודות יזומות והפעלת מפעלים על ידי הממשלה (מפעלים שפשטו רגל). בין השנים 1935-1939 בשנים האלו יוצאת פולין מהמשבר הכלכלי בגלל פעולות הממשלה ובמקביל התאוששות של הכלכלה העולמית. בשנים האלו הקימה פולין את נמל גדניה בעיר סמוכה לנמל של הגרמנים. תוך זמן קצר הוא הפך לנמל רווחי ביותר והכניס כסף לממשלה הפולנית. בשנת 1936 הפעילה ממשלה תוכנית כלכלית לארבע שנים לפיתוח התעשייה והגדלת מספר ערים. צמיחה זו התקימה עד פרוץ מלח"ע השניה.

קישורים חיצוניים[עריכה]