לדלג לתוכן

היסטוריה לבגרות/מדיניות הביטחון ומלחמות ישראל בעשור הראשון והשני של מדינת ישראל/הגורמים למלחמת ששת הימים

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

המאבק על מקורות המים, והשטחים המפורזים בגבול ישראל סוריה

[עריכה]
  1. לאחר מלחמת העצמאות החל מאבק בין ישראל לסוריה על מקורות המים. סוריה ניסתה למנוע מישראל את מימוש זכויותיה על המים.
  2. ישראל טענה שבשטחים המפורזים מותרת פעילות אזרחית אך לא צבאית, וסוריה ראתה בהם שטחי הפקר ללא כל פעילות. השטחים גבלו במקורות המים המרכזיים של ישראל. כאן היו נקודות מחלוקת בין ישראל לסוריה והתלקחו בהם תקריות אש. ישראל הקימה בשטחים אלה קיבוצים והאחזויות נח"ל, שהיו נתונים להתקפות של הסורים. חרישת האדמות ועיבוד השדות בשטחים המפורזים ,דיג ושימוש במימי הכינרת, גרמו לתקריות אש בלתי פוסקות, שהובילו המתח בין המדינות. באחת מתקריות אש אלה, זמן קצר לפני פרוץ המלחמה, הפילה ישראל 6 מטוסים סוריים, ובתגובה תיגברו הסורים את כוחותיהם ליד הגבול, ומצרים הגבירה את הכוננות בצבאה.

מעורבות המעצמות והשפעת המלחמה הקרה

[עריכה]

בריה"מ תמכה במצרים, ובסוריה בה היה משטר פרו סובייטי. ארה"ב תמכה בישראל. המתח הגובר בין ישראל לסוריה, הוביל את בריה"מ להסית את המצרים לפתוח במלחמה נגד ישראל.(ניצחון מצרים יוביל להישגים סובייטים במזה"ת).

הקמת אש"ף ופעולותיו נגד ישראל

[עריכה]

ב- '64, בוועידת הפסגה הערבית הראשונה, הוקם אש"ף, שהחל בפעולות של טרור וחבלה נגד ישראל, בגיבוי סוריה. פעולות אלו נעשו בצפון ובמרכז הארץ. ישראל הגיבה בפעולות תגמול שהגבירו מאד את המתח בעיקר בין ישראל לירדן.!

גורמים ישירים - צעדים תוקפניים שנקט נאצר שהובילו למלחמה

[עריכה]
  1. ביום העצמאות 1967, נכנס צבא מצרים לסיני, באופן ראוותני, כהפגנת כוח, והפתיע את ישראל. אחר כך דרש נאצר לפנות באופן חלקי את כוחות האו"ם מסיני, ויומיים אח"כ הוא דרש את פינויים של כל כוחות האו"ם מסיני. מזכיר האו"ם מיהר לפנות את כוחות האו"ם מסיני, וע"י כך הגביר את המתיחות.
  2. נאצר הכריז על סגירת מיצרי טיראן בפני שיט ישראלי, ואף שיגר איום מתגרה בישראל, שאם ישראל תגיב במלחמה- אהלן וסהלן.
  3. בנוסף להסכם מצרים-סוריה, נחתם הסכם בין מצרים לירדן.

כנראה נאצר היה סבור שצעדי הראווה נגד ישראל ישיגו את נצחונו ללא מלחמה, כי ישראל חלשה עקב משבר כלכלי ופוליטי (מיתון כלכלי, ולוי אשכול ההססן שנתפסו ע"י הערבים כסימן לחולשתה של ישראל) לכן לא תגיב לפרובוקציות הללו או תגיב באופן חלקי, ונאצר יוכל לחזק את מעמדו בעולם הערבי. הערכותיו התגלו כשגויות, וישראל יצאה למלחמה. ישראל השיגה ניצחון מוחץ.