לדלג לתוכן

היסטוריה לבגרות/מבוא

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

הספר נועד לעזור לניגשים לבגרות בהיסטוריה (ברמת 2 יחידות) ולהקל עליהם לקראתה.

מה כולל החומר בהיסטוריה לבגרות?[עריכה]

החומר בהיסטוריה מתחלק להיסטוריה א' ולהיסטוריה ב':

  • היסטוריה א'- חלק זה מתחיל עם המהפכה התעשייתית וההשפעות שלה על כל תחומי החיים על החברה האירופאית ועל היהודים בה.בנוסף נכלל בחלק זה גם הקמתה של התנועה הציונית,הזרמים השונים העמדות המשותפות וחילוקי הדעות ביניהם,כיצד הם פעלו כדי להגשים את מטרתם: הקמת בנין בית לאומי יהודי בארץ ישראל.

החלק סוקר גם את מלחמת העולם הראשונה: הגורמים שהובילו למלחמה,מי היה נגד מי?,מה אפיין את המלחמה וההסכמים והחוזים שנחתמו לאחר שהסתיימה, תוך כדי מתייחסים ליישוב היהודי בזמן המלחמה כיצד פעל הישוב היהודי עם הקשיים שפקדו אותו בין היתר נלמד גם ארגון ניל"י.
לאחר מכן נסקרים השינויים שהתחוללו באירופה ובמזרח התיכון לאחר מלחמת העולם הראשונה,באותה תקופה ניתנה ארץ ישראל מטעם "חבר הלאומים" לבריטניה כמנדט.

בהמשך נלמדים הפעולות של היישוב היהודי בא"י לאחר המלחמה למאבקו להקמת בית לאומי בארץ ישראל והקשיים שעברו עליו הן מצד הערבים והן מצד הבריטים בשנות ה-20 ובשנות ה-30 (נושאים עיקריים הם: הספרים הלבנים של בריטניה והועדות בעניין א"י שקמו,מאורעות תרפ"א-תרפ"ט והמרד הערבי).

נושא אחרון שנלמד בהיסטוריה א' הוא ארצות האיסלאם בין שתי מלחמות העולם.ארצות האיסלאם היו רובן תחת שליטת המדינות הקולוניאליות (בריטניה,צרפת ואיטליה) אשר השפיעו על החיים באותם מדינות וגם על היחסים בין הרוב המוסלמי באותם מדינות לבין המיעוט היהודי שחי בקרבם,היחסים בין היהודים למוסלמים התערערו במיוחד בשנות ה-30 עקב גורמים שונים.למרות ההתערערות ביחסים בין היהודים למוסלמים התנועה הציונית פעלה גם בארצות האיסלאם.

  • היסטוריה ב'- חלק זה ממשיך לתאר את התקופה שבין שתי מלחמות עולם(בין מלחמת העולם הראשונה לבין מלחמת העולם השנייה).נלמדים השינויים בארה"ב,בפולין,בצרפת ובברית המועצות ואצל היהודים בכל אותן מדינות.

לאחר מכן נלמדים עליית הרייך השלישי לשלטון בראשות אדולף היטלר (גרמניה הנאצית) וכיצד זה השפיעה על היהודים בגרמניה(בין היתר:יום החרם,אירועי ליל הבדולח,חוקי נירינברג) ואת המדיניות הנאצית התוקפנית כלפי המדינות סביבה והמדיניות הפייסנית מצד בריטניה וצרפת כלפיה,מדיניות אשר הביאה את גרמניה לא לעצור את תוכניותיה להשתלט על אירופה ועל העולם כולו.

בהמשך נלמד על מלחמת העולם השנייה: מה היו הגורמים למלחמה?,המהלכים העיקריים שלה,הצטרפות ארה"ב למלחמה.בתחילה לגרמנים הייתה עליונות והם זכו בניצחונות רבים עד לשלב מסויים.בנוסף נלמד גם על "הסדר החדש" של היטלר שהנהיג ונמשיך לקרבות המפנה,ועידות הפסגה השונות וסיום המלחמה עם הטלת שתי פצצות אטו של שתי ערים ביפן ע"י ארצות הברית.

לאחר מכן נלמד על נושא השואה ונקיף את המדיניות הנאצית בפולין כלפי היהודים עם כיבושה,נמשיך עד להקמת הגטאות ועד להגעה ל"פיתרון הסופי" ונסיים בהתנגדות של היהודים לנאצים ובתגובות השונות ברחבי העולם לשואה.במהשך נקיף את תגובת הישוב היהודי לשואה וכיצתד נראתה השואה מחוץ לאירופה(בארצות צפון אפריקה),במערב במרכז ובדרום אירופה ובתוניסיה.

החלק ממשיך לסקור את מצב הפליטים היהודים לאחר השואה,מאבקם להגיע לא"י ומאבק היישוב היהודי והמחתרות בו להקמת מדינה עצאית עד לכ"ט בנובמבר החלטת האו"ם על הקמת מדינה יהודית לצד מדינה ערבית בארץ ישראל וממשיך אל מלחמת העצמאות והקמת מדינת ישראל.החלק גם סוקר את העשורים הראשונים של "המלחמה הקרה" וכיצד היא השפיעה על המתרחש בישראל ובמזרח התיכון.

החלק ממשיך אל המתחולל במזרח התיכון בשנות ה-50 וה-60: מגמות מעורבות בקרב מדינות עקב מצד אחד יש מגמות של איחוד ומצד שני מגמות של פיצול.כמו כן נלמד על שלטונו של נאצר במצרים,על מאבקי הכוחות בסוריה,על מלחמת האזרחים בלבנון ועל ממלכת ירדן.

החלק ממשיך אל תקופת המלחמות בשנות ה50 וה-60,מלחמת סיני,מלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים,ולצידו העליות ארצה ודרכי הקליטה של העולים(איך קיבלו את העולים שהגיעו לארץ)

החלק ממשיך אל נושא זכרון השואה: מה יחס החברה הישראלית לשואה באותה תקופה,כיצד השפיע משפט אייכמן על היחס וכיצד מעצבים את זכרון השואה.

מטרות הספר[עריכה]

הנה המטרות העיקריות של הספר:

  1. יצירת סיכומים מקוריים,מדויקים ומקיפים שכן רוב הסיכומים באינטרנט הם לא מספקים ועם הרבה מידע חסר.
  2. יצירת סיכומים מעניינים לחומר שמשעמם חלק נכבד מהאנשים
  3. יצירת דפי עזר שיסבירו מושגים שונים שחיוניים כדי להבין את הנושאים השונים בספר ודפים שיסבירו על הבחירות השונות(כמו: אפשרויות א' וב') ועל המבחן של בחינת הבגרות
  4. יצירת מאגר שאלות בגרות ותשובות או בניית מבחני בגרות לדוגמא עם פיתרונות
  5. מעקב אחר המיקודים וסימון החומר שירד כדי שהתלמידים יוכלו לדעת מה ללמוד ומה לא ללמוד

איזה ידע קודם דרוש?[עריכה]

השאיפה היא להגיע לספר שיתן את כל הידע המוקדם הדרוש (אך מכיוון שכרגע המצב לא כך והספר די בתחילת הדרך ידיעה של המושגים השונים בנושאים השונים תעזור להבנת החומר)