לדלג לתוכן

היסטוריה לבגרות/השואה/הקשר בין תחילת ההשמדה למלחמה בברית המועצות

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

הסיבות לתחילת ההשמדה עם הפלישה לברית המועצות[עריכה]

חייל גרמני יורה באם ובנה ליד העיר קייב באוקריאנה, באחד ממבצעי הרצח ההמוני של יהודים על ידי ירי אל בורות, 1942
 1. הקשר האידאולוגי – המלחמה בין ברית המועצות לגרמניה הייתה בין שתי אידאולוגיות שונות: האידאולוגיה הנאצית נגד האידאולוגיה הקומוניסטית בולשביקית הייתה יעד למתקפות הנאצים. הם ראו בה תוצר של ההשפעה היהודית בעולם. על פי האידאולוגיה הנאצית, היהודים היו אלו שהמציאו את הקומוניזם, שנהגה על ידי מרקס קרל היהודי. בנוסף, הרוסים היו סלאביים אשר אמורים לשרת את הגזע הארי, ולכן אין להתחשב בדעתם.
 2. קשר סיבתי - מלחמה –
  • הסרת גבולות - במלחמה נלחמים למען החיים, אין "מה מותר ומה אסור".
  • האויב - היהודים הם האויב ולכן מותר להורגו, אין איש שיראה או יטען לשלילה ואם כן יאמרו כי הוא בוגד.
  • טכנית - המלחמה אפשרה ל-4 מיליון יהודים ליפול לידי היטלר. כמויות עצומות עמם היה צריך להתמודד ואפשרות ריכוז כבר לא ענו על צרכיו.
  • שמירה על סודיות - המצב היה מלחמה ולכן ניתן היה לשמור על סודיות.
 3. הניצחונות הגרמניים - בשנות המלחמה הראשונות העניקו להיטלר ולאנשיו תחושה שיוכלו לעשות מה שירצו ללא חשש מתגובות שליליות.
 4. ההכנה האידיאולוגית - המטרה של היטלר, השמדת היהודים, תמיד ריחפה באוויר כיעד אידיאולוגי. על אף, הסודיות שנקט היטלר בנושא זה, ראשי הנאצים הפיצו רמזים רבים על מטרתם. יחידות מיוחדות (האיינזצגרופן) לטפל באויב הגזע וכך במהלך המלחמה צורפו אל יחידות המלחמה (כ-3 אלף איש שחולקו ב-4 ראשים). ליחידות אלו עזרו אנשים מקומיים. כך, כשהבשילו התנאים, הפיתוי לעבור למדיניות של השמדה בפועל גבר על כל השיקולים האחרים.

האם נתנה לחוליות הרצח פקודות ברורות לרצוח יהודים?[עריכה]

פרט, לפקודת הקומיסרים (פקודה המורה להוצאת בעלי מקצוע, מנהיגים קומוניסטים ועוד) לא נתנה הוראה ברורה. על פי עדויות ממשפטי נירברג נתנו הנחיות בעל פה וגם הן היו על בסיס תוכנית סדורה ומכאן שהיוזמה לרציחות באה מפיקוח הנמוך בשטח והיא הושפעה

 1. האידיאולוגיה הנאצית וחזון היטלר – הצבא ויחידות הרצח שמעו את חזון היטלר והושפעו ממנו, כך שבפרוץ המלחמה הם הרגישו כי עליהם לקחת את היוזמה ולהוציא לפועל את האידאולוגיה הנאצית, שכן הם אומנו לכך.
 2. קהילות יהודיות גדולות הושמדו בעקבות המלחמה.