היסטוריה לבגרות/המזרח התיכון בשנות ה-50 וה-60/מצרים

מתוך ויקיספר, אוסף הספרים והמדריכים החופשי

מצרים בתקופת שלטונו של נאצר- מדיניות הפנים ומדיניות החוץ[עריכה]

ביולי 1952 התרחשה הפיכה צבאית במצרים בשם "מהפכת הקצינים" ההפיכה התרחשה במהירות וללא שפיכות דמים,לאחר ההשתלטות של מרכזי השלטון מצרים הוכרזה כרפובליקה שלמעשה,הייתה זו דיקטטורה צבאית. מי שמונה לראש הממשלה ואחר כך לנשיא,ג'אמל עבד אל נאצר. נאצר הפך למנהיגה של מצרים ולמנהיג הערבי הבולט במזרח התיכון בשנות החמישים והשישים.

מדיניות פנים[עריכה]

נאצר יצר במצרים משטר אטאלוטרי שהיה מבוסס על: המשטר במצרים נשען על תמיכת הצבא-משטרה ומנגנוני ביטחון נוספים. נאצר הטיל צנזורה (איסור פרסום) על אמצעי התקשורת ולמשטר במצרים הייתה שליטה ישירה. נאצר האמין כי המדינה צריכה להתערב באופן ישיר בחיי הכלכלה של האזרחים והוא שאף לצדק חברתי וצמצום פערים.

מדיניות החוץ:[עריכה]

האידיאולוגיה של נאצר בתחום מדיניות החוץ בא לידי ביטוי בתיאוריית "שלושת המעגלים" של נאצר: על פי התיאוריה מצרים נמצאת במרכזם של 3 מעגלים: המעגל המערבי המעגל המוסלמי המעל האפריקאי נצר טען כי העולם הערבי צריך להתאחד במסגרת מדינית אחת ומנהיגות ערבית אחת. כל זאת יעשה את מצרים כמדינה הערבית הגדולה ביותר ונאצר כמנהיג העולם הערבי והאומה הערבית. על פי התיאוריה על פי האיסלם להפוך לכוח פוליטי משפיע בנוסף לכך יש לפעול לפיתוח בקידומה של יבשת אפריקה, דבר שישפיע על עתידה של מצרים.